Jak odblokowywać dokument do edycji?

Użytkowanie edytora dokumentów
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Jak odblokowywać dokument do edycji?

Post autor: namini »

Na początek chciałem serdecznie przywitać wszystkich Forumowiczów.

Oczywiście używam OpenOffice, w systemie Windows 7. bit 64.

Od kilku dni pojawia mi się następujący napis:
"Plik dokument "nazwa_pliku.odt" w dniu 05.04.2010 01:12 został zablokowany przed edycją".

oto moja fotka:
http://www.turboimagehost.com/p/10892543/005.JPG.html

Aby uporać się z problemem nawet odinstalowałem OpenOffice, i zainstalowałem na nowo, jednak nic to nie dało.
Napis powyższy blokujący mi tekst nie zawsze się pojawia, ale gdy się pojawia klikam na ,,otwórz kopię”, i już wiem że po zakończonej edycji tekstu tworzy się nowy plik, i bardzo mnie to denerwuje.


O Odblokowywaniu dokumentu do edycji, znalazłem jakieś wskazówki na stronie:
http://openofficeorgpl.blogspot.com/201 ... dycji.html
jednak z racji że nie wiele znam się na komputerach nic z tego nie zrozumiałem.
Nie wiem co to środowiska KDE i GNOME.
Nie wiem czy skrót Alt+. (klawisz Alt + klawisz kropki) mam klikać też na klawisz +, czyli razem 3 klawisze?
Nie wiem jak odnależć „~lock”. Itd.

Proszę o proste wskazówki, i bardzo dziękuję.
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Jak odblokowywać dokument do edycji?

Post autor: quest-88 »

Bądź pozdrowiony namini! Ave.

Tak w ogóle to mój stary artykuł! :)

Powinieneś postąpić tak jak to opisałem.
Aby odzyskać do niego dostęp, należy w opcjach środowiska ustawić, aby system pokazywał pliki ukryte.
Tu jest instrukcja jak to zrobić w Windows7
http://windows.microsoft.com/pl-PL/wind ... dden-files
http://plom.pl/windows-7-pokaz-ukryte-pliki/

plik ~lock będzie obok Twojego dokumentu. Po prostu go usuń, a potem otwórz dokument.

Ps. środowiska KDE i GNOME to okienka w Linuksie. Bardzo fajne.
A w takich instrukcjach plus (znak +) jest zawsze niemy. Chodziło o dwa klawisze (a nie trzy), czyli o klawisz "Alt" i klawisz "kropki".
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Jak odblokowywać dokument do edycji?

Post autor: namini »

quest-88 pisze:
Tak w ogóle to mój stary artykuł! :)
To wielki zaszczyt dla mnie że proszę o pomoc tak wielkiego Specjalistę. Dziękuję.



Jeśli chodzi o Pokazywanie ukrytych plików, to z tym sobie radzę, bo zawsze mam je otwarte, gdyż potrzebuję tej opcji również do innych rzeczy.


quest-88 pisze:

plik ~lock będzie obok Twojego dokumentu. Po prostu go usuń, a potem otwórz dokument.
Niestety blokada OpenOffice, się nadal włącza a ja nie wiem co czynić. Nie znam nawet kolejności co mam robić.

-kliknąłem na folder OpenOffice aby go edytować ( dopisać treści )

-potem szukałem ~lock jednak nigdzie go nie znalazłem. Zrobiłem wszystkiego fotkę, to znaczy folderu OpenOffice i tabelkę z informacją o blokadzie, jednak nigdzie ~lock nie dostrzegłem.

Proszę o zerknięcie na moją fotkę:
http://www.turboimagehost.com/p/10897419/001.JPG.html

quest-88 pisze:

Ps. środowiska KDE i GNOME to okienka w Linuksie. Bardzo fajne.
Zatem jest to coś co mnie nie dotyczy?

quest-88 pisze:
A w takich instrukcjach plus (znak +) jest zawsze niemy. Chodziło o dwa klawisze (a nie trzy), czyli o klawisz "Alt" i klawisz "kropki".
[/quote]

Nie wiem kiedy krok ten mam uczynić, i które mnie dotyczy, bo są 2, czyli
-środowiska KDE będzie to skrót Alt+. (klawisz Alt + klawisz kropki),
-a dla środowiska GNOME będzie to kombinacja Ctrl+H.


Dziękuję Ci Quest-88, za pomoc, i proszę o dalszą pomoc :D
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Jak odblokowywać dokument do edycji?

Post autor: quest-88 »

Żadne instrukcje odnośnie KDE i GNOME cię nie dotyczą. To ma związek z systemem Linux, a Ty używasz Windows.

Sprawdź jeszcze raz czy masz widoczne ukryte pliki. Innego rozwiązania nie ma.

http://windows.microsoft.com/en-US/wind ... dden-files

Plik ~lock.nazwa_pliku.odt będzie w tym samym folderze, gdzie zapisałeś swój dokument. Nie wiem czy od razu pod nim, ale na pewno w tym samym folderze. OpenOffice'a nie włączaj dopóki nie usuniesz tego pliku.
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Smaigas
Posty: 135
Rejestracja: czw lut 04, 2010 8:43 am
Lokalizacja: Lietuva (Litwa), Vilnius (Wilno)

Re: Jak odblokowywać dokument do edycji?

Post autor: Smaigas »

I jeszcze, odloz w strone ten swoj fotoaparat i rob zrzuty ekranu, do tego uzyj klawisza PrtScr (Print Screen) wstaw do paint'a przez Ctrl+v, bedzie szybciej i ladniej, otrzymany obrazek zapisz jako jpg i wstawiaj wprost na forum (gdy piszesz posta w dole zobaczysz zakladke "Dodaj zalacznik").
Pozdrawiam
Witalik
Version: 5.2.5.1 Build ID: 0312e1a284a7d50ca85a365c316c7abbf20a4d22
Windows XP PRO SP3
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Jak odblokowywać dokument do edycji?

Post autor: namini »

quest-88 pisze:
Plik ~lock.nazwa_pliku.odt będzie w tym samym folderze, gdzie zapisałeś swój dokument. Nie wiem czy od razu pod nim, ale na pewno w tym samym folderze. OpenOffice'a nie włączaj dopóki nie usuniesz tego pliku.
Dziękuję Ci quest-88 .

A może ja robię inny błąd?

Oznaczenie: „ ~lock „ukazuje mi się dopiero gdy otworzę tekst OpenOffice, tak jak wygląda to na poniższym zdjęciu.;
002.JPG
A gdy wymazuję ( delete ) ten znak „ ~lock „ to i tak nie pomaga bo tabelka blokująca powraca.


Jednak zauważyłem też ciekawostkę. Otóż jak ukazuje mi się blokująca tabelka poniższa:
005.JPG
to gdy kliknę na „ANULUJ”, okazuje się że nie otwiera się tekst OpenOffice, ale po kolejnej próbie uruchomienia OpenOffice, już otwiera się bez przeszkód, czyli bez ukazywanej ponownie tabelki blokującej.
Jednak po jakimś czasie, zwłaszcza jak restartuje komputer to znów, problem powraca.




A co do ;
Smaigas pisze:I jeszcze, odloz w strone ten swoj fotoaparat i rob zrzuty ekranu, do tego uzyj klawisza PrtScr (Print Screen) wstaw do paint'a przez Ctrl+v, bedzie szybciej i ladniej, otrzymany obrazek zapisz jako jpg i wstawiaj wprost na forum (gdy piszesz posta w dole zobaczysz zakladke "Dodaj zalacznik").
Pozdrawiam
Witalik

Bardzo Ci Smaigas dziękuję. Nawet nie wiedziałem że ten przycisk PrtScr jest tak ważny.
Gdy kliknąłem na niego to fotka się zrobiła, ale gdy już kliknąłem na : Ctrl+v, to nic się nie działo.
Fotka ta zapisała mi się automatycznie w mym programie z nazwą; Ashampoo_Snap_2012.02.17_21h51m32s_001
PNG image (.png)
Nie wiem zatem jak zmienić PNG image (.png) na jpg, ale jak to jest skomplikowane to proszę nie trudź się, bo jestem zielony w temacie.

Dziękuję za pomoc.
Ostatnio zmieniony pt lut 17, 2012 11:20 pm przez quest-88, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wykadrowałem zdjęcia i dodałem je do wątku
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Jak odblokowywać dokument do edycji?

Post autor: quest-88 »

Obrazki mają różne formaty. Może być JPG i może być PNG. Zamiast robić zdjęcia ekranu, rób te zrzuty klawiszem Print Screen i załączaj je do postów. Zaoszczędzisz tym czas, a i nam będzie łatwiej.
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Jan_J
Posty: 4557
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak odblokowywać dokument do edycji?

Post autor: Jan_J »

Plik→Właściwości→Bezpieczeństwo→[x] Otwórz tylko do odczytu?
JJ
LO (7.6) ∙ AOO (4.1) ∙ Python (3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Jak odblokowywać dokument do edycji?

Post autor: namini »

Dziękuję Quest-88, Smaigas, Jan_J.

Dodam też że raz mi wszystko działa o.k.a raz się blokuje opisywaną tabelką.
Dziś np. wszystko działa sprawnie ;)
Jan_J pisze:Plik→Właściwości→Bezpieczeństwo→[x] Otwórz tylko do odczytu?
Dosyć ciekawe spostrzeżenie .
Wszedłem tam ale nie znalazłem następujących wskazanych powyżej miejsc:

- [x]
- Otwórz tylko do odczytu

Oto moja fotka ( napisy mam po Angielsku )
Proszę o pomoc gdzie mam kliknąć?
Dziękuję.
Załączniki
oo.png
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Jan_J
Posty: 4557
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak odblokowywać dokument do edycji?

Post autor: Jan_J »

Ja piszę o interfejsie Writera, a Twój obrazek dotyczy zarządzania dostępem do plików w Windows.
JJ
LO (7.6) ∙ AOO (4.1) ∙ Python (3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Jak odblokowywać dokument do edycji?

Post autor: namini »

Jan_J pisze:Ja piszę o interfejsie Writera, a Twój obrazek dotyczy zarządzania dostępem do plików w Windows.
Zatem nie kumam :knock:
Ostatnio zmieniony sob lut 18, 2012 5:46 pm przez namini, łącznie zmieniany 2 razy.
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Jak odblokowywać dokument do edycji?

Post autor: quest-88 »

Otwórz swój dokument (Writera) i wtedy z menu Plik wybierz Właściwości > Bezpieczeństwo
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
namini
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 16, 2012 10:50 pm

Re: Jak odblokowywać dokument do edycji?

Post autor: namini »

Dziękuję Quest-88.
quest-88 pisze:Otwórz swój dokument (Writera) i wtedy z menu Plik wybierz Właściwości > Bezpieczeństwo
Doszedłem do poniższej fotki:

Zatem mam zaznaczyć tam gdzie pisze:
"Otwórz tylko do odczytu?" ?
Natomiast tam gdzie pisze:
,,zarejestruj zmiany"
,
mam zostawić nie odznaczone ?


Chciałem też przypomnieć, że stale potwierdza się moje odkrycie, o jakim wspomniałem wcześniej, mianowicie:
Jak ukazuje mi się blokująca tabelka poniższa, to gdy kliknę na opcję „ANULUJ”, okazuje się że nie otwiera się tekst OpenOffice, ale już po kolejnej próbie uruchomienia OpenOffice, już otwiera się bez przeszkód, czyli bez ukazywanej ponownie tabelki blokującej.
Jednak po jakimś czasie, zwłaszcza jak restartuje komputer to znów, problem powraca.

Dziękuję.
Załączniki
333.png
OpenOffice.org. 3.3.0. Apple - OS X
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Jak odblokowywać dokument do edycji?

Post autor: quest-88 »

Nie. Gdyby opcja "Otwórz tylko do odczytu" byłaby zaptaszkowana, mielibyśmy rozwiązanie zagadki. Tak wróciliśmy do ślepego zaułka.

namini, zerknij w wiadomości prywatne w swoim panelu. Wysłałem ci liścik. :)
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
kropamk
Posty: 1
Rejestracja: wt sie 21, 2012 2:18 pm

Re: Jak odblokowywać dokument do edycji?

Post autor: kropamk »

Witam serdecznie,

widzę temat nie zamknięty i dalej aktualny.

Podpinam się ponieważ mam ten sam problem jak kolega, którego problem nie został rozwiązany.

Istnieją jeszcze inne drogi do pokonania tego problemu? ;)

Pozdrawiam.
OpenOffice 3.3, Windows 7
Atomas
Posty: 1
Rejestracja: pn kwie 26, 2021 3:08 pm

Re: Jak odblokowywać dokument do edycji?

Post autor: Atomas »

Witam. Może uda mi się pomóc.
Po pierwsze należy dany dokument otworzyć tak jak się da czyli "Tylko do odczytu".
Następnie klikamy ikonkę "Edytuj plik". Nie pamiętam, czy ona jest już po zainstalowaniu OpenOffice czy trzeba ją sobie wyciągnąć z menu.
Czasami to wystarcza. Jeśli nie to: z menu "Format" wybieramy "Sekcje" - ewentualnie na samym dole ekranu klikamy "Tylko do odczytu: Sekcja 1"
Klikamy i otworzy się okno, w którym w punkcie "Zabezpieczenie przed zapisem" musimy odznaczyć: "Chronione".
Teraz można edytować plik bez problemu :)
Pozdrawiam
ApachOpenOffice 4.1.5
ODPOWIEDZ