Smok Hemingwaya

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
damc
Posty: 6
Rejestracja: pt lut 04, 2011 11:10 pm

Smok Hemingwaya

Post autor: damc »

Witajcie bardzo serdecznie.

W tym roku zdaję maturę rozszerzoną z informatyki.

Na maturze z informatyki w 2009 r. było następujące zadanie.

1. Jest sobie fraktal i jest napisane, że ten fraktal można wygenerować poprzez obliczenie współrzędnych punktów, które wchodzą w skład tego fraktala (te punkty wyznacza się z pewnego układu równań).
2. Zadanie polega na wygenerowaniu tego fraktala i zapisaniu go do pliku.

Na maturze do wyboru mamy środowisko programistyczne, w którym chcemy programować (ja wybrałem Dev C++) i programy użytkowe (ja wybrałem OpenOffice na Windows). Niestety w Dev C++ nie da się wygenerować obrazu i zapisać go do pliku więc zastanawiam się, czy da się to zadanie wykonać w OpenOffice. Jak to zrobić?

W praktyce chodzi o to, żeby dokonać pewnych obliczeń, następnie zaznaczyć pewne punkty które wyszły z tych obliczeń na jakimś wykresie albo czymś (te punkty muszą być bardzo małe), a następnie zapisać ten obraz do pliku.
OpenOffice 2.4 Windows XP
Jan_J
Posty: 4565
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Smok Hemingwaya

Post autor: Jan_J »

damc pisze:Witajcie bardzo serdecznie.
2. Zadanie polega na wygenerowaniu tego fraktala i zapisaniu go do pliku.

Na maturze do wyboru mamy środowisko programistyczne, w którym chcemy programować (ja wybrałem Dev C++) i programy użytkowe (ja wybrałem OpenOffice na Windows). Niestety w Dev C++ nie da się wygenerować obrazu i zapisać go do pliku więc zastanawiam się, czy da się to zadanie wykonać w OpenOffice. Jak to zrobić?

W praktyce chodzi o to, żeby dokonać pewnych obliczeń, następnie zaznaczyć pewne punkty które wyszły z tych obliczeń na jakimś wykresie albo czymś (te punkty muszą być bardzo małe), a następnie zapisać ten obraz do pliku.
Obliczeń dot. fraktala zawsze dokonasz z pewną rozdzielczością. Im większa, tym więcej szczegółów odwzoruje się na obrazie.
Z OpenOffice to chyba żart? nie jest to środowisko do wizualizacji danych na obrazach rastrowych. Zwłaszcza jeżeli powinny one być wygenerowane. Za sam dobór narzędzi do zadania już bym się przyczepił.
C++ ma biblioteki graficzne, zbudowany obraz da się zobaczyć i zapisać w pliku. Sam nie programuję w C++, ale poszukaj czegoś w rodzaju GDI albo Allegro. Musisz wiedzieć, jakie biblioteki będą dostępne w Twojej maturalnej instalacji.
JJ
LO (24.2|7.6) ∙ Python (3.12|3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
damc
Posty: 6
Rejestracja: pt lut 04, 2011 11:10 pm

Re: Smok Hemingwaya

Post autor: damc »

W momencie, kiedy wybierałem środowisko, to jeszcze nie wiedziałem, że na maturze mogą pojawić się zadania, gdzie trzeba wygenerować jakiś obraz i dlatego wybrałem Dev C++. Dlatego kombinuję teraz jak mogę, jak zrobić to zadanie i stąd moje pytanie, czy da się to zrobić w OpenOffice.

W Dev C++ na pewno nie da się tego zrobić, chyba że będę mógł korzystać z zewnętrznych bibliotek (np. Allegro). W informatorze maturalnym, na stronie cke nie ma nigdzie informacji, z jakich bibliotek można korzystać, ale dowiem się jeszcze czy to jest możliwe. Jak nie będzie, to będę musiał kombinować, jak stracić jak najmniejszą ilość punktów na maturze.
OpenOffice 2.4 Windows XP
Jan_J
Posty: 4565
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Smok Hemingwaya

Post autor: Jan_J »

Jest jeszcze format graficzny XPM, który możesz traktować jak tekst. Oraz tekstowe dialekty formatów PPM, PGM, PBM, będące de facto serializacją zawartości tablicy pikseli. A nawet ASCII-art.

Matura rzecz poważna. W przypadku takiego zadania gdzieś powinna istnieć interpretacja, co to znaczy grafika.
JJ
LO (24.2|7.6) ∙ Python (3.12|3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ