Jak zrobić automatyczne pobieranie tekstu z innego arkusza

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
barteq
Posty: 1
Rejestracja: pn maja 13, 2024 12:35 pm

Jak zrobić automatyczne pobieranie tekstu z innego arkusza

Post autor: barteq »

Witajcie, mam pytanie jak mam zrobić automatyczne pobieranie adresów z Arkusza ("Lista") do Arkusza ("Rozpiska)
Chciałbym aby po wybraniu w arkuszu "Rozpiska" w kolumnie F loginu, który jest wcześniej wpisany do arkusza "Lista"
automatycznie pobierało kolumny G-M. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?
Załączniki
przykladowy-formularz.ods
(23.45 KiB) Pobrany 11 razy
LibreOffice Office Calc Wersja: 6.0.0.3 (x64), Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2283
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Jak zrobić automatyczne pobieranie tekstu z innego arkusza

Post autor: Jermor »

Oczywiście, że jest to możliwe.
W arkuszu "Lista" masz pewną tabelę, która w pierwszej kolumnie zawiera "Login" a w następnych kolumnach różnego rodzaju informacje.
Sposób pierwszy.
Wykorzystanie funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO(). W jej przypadku musisz koniecznie, jako ostatni argument podać 0, które oznacza, że poszukiwany login musi zostać znaleziony w pierwszej kolumnie.
Sposób drugi.
Wykorzystanie funkcji INDEKS(), która pozwala wybrać ze wskazanej tabeli element z określonego wiersza i kolumny. W tym przypadku do określenia wiersza należy wykorzystać funkcję: PODAJ.POZYCJĘ(), która odpowie, w którym wierszu tabeli znajduje się poszukiwany login. Dla funkcji PODAJ.POZYCJĘ() ostatnim argumentem także musi być 0, z tego samego powodu jak w funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO().
Jeśli "Login" nie zostanie znaleziony, wynikiem będzie #N/D. Piszę o tym dlatego, że przygotowałeś arkusz "Rozpiska" na więcej wierszy i one mają wpisane kolumnie F słowo "wybierz" a takiej pozycji nie ma w kolumnie "Login" w arkuszu "Lista".
Odsyłam ci plik z pierwszym sposobem. W arkuszu "Lista" zablokowałem pierwsze dwa wiersze, aby zawsze były widoczne. Ponadto przerobiłem ci komórkę A1 w tym arkuszu, aby gdy gdy w zestawieniu jest powtórzony login, kolor tej komórki się zmienił. W tym celu zdefiniowałem dodatkowy styl komórki - "Czarny". Formuła, którą zobaczysz w A1, jest formułą macierzową. Przewidujesz wpisy aż do pozycji 1054, więc jeśli login jest powtórzony, to żebyś widział to od razu w komórce, która jest zawsze wyświetlana, zwłaszcza że licznik powtórzeń znajduje się poza krawędzią ekranu i podczas dodawania pozycji do listy nie widzisz od razu, że jest to duplikat
Załączniki
barteq.ods
(27.91 KiB) Pobrany 15 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 520
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Jak zrobić automatyczne pobieranie tekstu z innego arkusza

Post autor: Rafkus »

Sugerowałbym użycie formuły macierzowej, do komórki G2 wklej formułę:

Kod: Zaznacz cały

=WYSZUKAJ.PIONOWO(F2;$Lista.$A$3:$H$100;{2.3.4.5.6.7.8};0)
Aby formuły macierzowe działały poprawnie, wymagają pewnych specyficznych czynności:
  • Po wklejeniu formuły do komórki należy zatwierdzić ją wciskając jednocześnie klawisze CTRL+SHIFT+ENTER
  • Aby skopiować formułę do kolejnych wierszy należy:
    • zaznaczyć dany wiersz G2:M2;
    • wciśnij klawisz CTRL i dopiero wtedy przeciągnij ten wiersz danych w dół
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2283
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Jak zrobić automatyczne pobieranie tekstu z innego arkusza

Post autor: Jermor »

Może dodam jeszcze, że jeśli chciałbyś, aby w arkuszu "Rozpiska" móc skorzystać z łącza "Link do profilu" i możliwości wysłania maila przez adres w kolumnie "E-mail", to odpowiednie formuły w tych kolumnach powinny mieć postać:
Kolumna "Link do profilu":

Kod: Zaznacz cały

=HIPERŁĄCZE(WYSZUKAJ.PIONOWO($F2;$Lista.$A$3:$L$1054;4;0))
Kolumna "E-mail":

Kod: Zaznacz cały

=HIPERŁĄCZE("mail:"&WYSZUKAJ.PIONOWO($F2;$Lista.$A$3:$L$1054;6;0))
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ