opłata za składowanie [SOLVED]

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
tomal69
Posty: 14
Rejestracja: wt sie 27, 2013 12:05 pm

opłata za składowanie [SOLVED]

Post autor: tomal69 »

Dzień dobry, czy któryś z bardziej utalentowanych forumowiczów może mi pomóc?
Chciałbym liczyć opłatę za składowanie powyżej założonej liczby dni, np 1zł za każdą składowaną jednostkę powyżej 10dni.
Opłata może być liczona tylko od towaru "przeterminowanego", czyli nie wywiezionego w międzyczasie i będącego na magazynie powyżej 10dni.
Załączniki
Bez tytułu 1.ods
(13.88 KiB) Pobrany 19 razy
Ostatnio zmieniony śr kwie 03, 2024 3:56 pm przez tomal69, łącznie zmieniany 1 raz.
OPENOFFICE 4.1.10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: opłata za składowanie

Post autor: Jermor »

Trochę niefrasobliwie opisałeś swój problem, nie wyjaśniając dokładnie zasad, według jakich chcesz obliczać tzw. składowe. Nie wiadomo, czy opłata ma być pobrana za sam fakt, że sztuka leży powyżej 10 dni, czy za każdy dzień powyżej dziesięciu. W pierwszym przypadku klientowi nie zależy na odebraniu towaru, bo i tak płaci stałą kwotę, niezależnie czy przeterminowanie wynosi 1 dzień, czy 100 dni. W drugim przypadku ekonomia zmusza go do reakcji na zalegający towar.
W załączonym przykładzie już w drugim wierszu wydajesz więcej, niż aktualnie jest na stanie. Takiej sytuacji chyba nie może być.
Niezrozumiałe jest też określenie daty opłaty. Przeterminowanie liczy się zawsze na wybrany dzień względem dat starszych.
Cały ten wstęp wynika z tego, że przygotowałem rozwiązanie, w którym zestawienie tego, co przyszło i tego, co wyszło, może obejmować cały rok.
Do twojego modelu wprowadziłem pojęcie daty bazowej. Jest to data, względem której obliczone będą należności. Czyli jeśli datą bazową będzie np. 16 kwietnia, to jest to pierwszy dzień z dziesięciu zwolnionych z opłaty, a ostatnim z nich jest 7 kwietnia. 6 kwietnia i poprzedzające go, są kolejnymi dniami przeterminowania. Wybór daty bazowej nie zależy od tego, czy wpis o takiej dacie istnieje. Obliczenia przebiegają od najstarszej daty do daty bazowej. Jeśli w komórce daty bazowej wprowadzisz funkcję DZIŚ(), to wszystkie obliczenia zostaną wykonane względem bieżącej daty.
Kolumna „Dni powyżej 10” wyznacza dla każdego wpisu liczbę dnia przeterminowania względem daty bazowej. Dni nieprzeterminowane (i przyszłe, jeśli data bazowa nie jest najmłodszą datą w wykazie) mają wartość 0. Wykorzystując tę kolumnę, oblicza się ilość sztuk, jakie zostały wydane od daty najstarszej do daty bazowej. Ta liczba znajduje się w komórce opisanej: „Do daty bazowej wydano”.
Kolejna kolumna zatytułowana „Sztuki przeterminowane” podaje dla każdego przeterminowanego dnia ilość zakwalifikowanych sztuk. Formuły w tej kolumnie odwołują się do komórki leżącej powyżej. Żeby nie pisać oddzielnej formuły dla pierwszego wiersza obliczeń, a więc aby wszystkie miały taką samą postać, dodałem pusty wiersz nad pierwszym obliczeniem i ukryłem go.
Na podstawie tej kolumny można wyliczyć, ile sztuk jest w okresie przeterminowanym. Ta liczba znajduje się w komórce: „Sztuki przeterminowane do daty bazowej”.
Kolumna „Należność za magazynowanie” oblicza dla każdego dnia naliczony koszt jako iloczyn liczby dni, sztuk i ceny za składowanie. Wartości tej kolumny służą do wyliczenia kosztów składowania. Wynik obliczeń znajduje się w komórce: „Łączna należność (przy opłacie za każdy dzień)”.
Ostatnie obliczenie w komórce: „Łączna należność (za fakt)” jest iloczynem ceny za składowanie i liczby sztuk o statusie „przeterminowane”.
Dodałem także kolumnę: „Zapłacono”. Wpisanie w odpowiedniej pozycji słowa „Zapłacono” sprawi, że pozycje z kolumn „Sztuki przeterminowane” oraz „Należność za magazynowanie” nie będą uwzględniane w łącznych należnościach. Kolumnę tę można wykorzystać do wpisania dodatkowych słów, np. „Monit” czy „Rachunek” będących informacją, że dla tej pozycji wysłaliśmy już rachunek i zamianie ich na „Zapłacono” dopiero wówczas, gdy te należności wpłyną.
Załączniki
tomala69.ods
(23.64 KiB) Pobrany 18 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
tomal69
Posty: 14
Rejestracja: wt sie 27, 2013 12:05 pm

Re: opłata za składowanie

Post autor: tomal69 »

Mnóstwo wiedzy i informacji, które wykorzystam - dziękuję za pomoc!
OPENOFFICE 4.1.10
ODPOWIEDZ