Kalkulator kosztów produkcji LibreOffice Calc

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Gawek18
Posty: 3
Rejestracja: wt mar 26, 2024 12:42 pm

Kalkulator kosztów produkcji LibreOffice Calc

Post autor: Gawek18 »

Witam,
Na wstępie witam wszystkich, ponieważ jestem tutaj nowy. Zdecydowałem się tutaj odezwać, gdyż mam problem ze stworzeniem odpowiedniego kalkulatora kosztów produkcji na użytek wewnętrzny (własny).
Mianowice mam kilka maszyn, które wykonuję X detale, a tych detali jest kilkadziesiąt. Materiał na te detale jest różny - około kilku rodzaj stali.
Chciałbym w kalkulatorze obliczyć szacunkowy koszt wytworzenia detalu.
np. Wybieram materiał i wpisuje jego wagę -> liczy li koszt materiału (cena x kg).
Wybieram Maszynę nr 1 i wpisuję ile czasu ona będzie go obrabiać -> liczy mi roboczogodzinę (np. 6 zł x ilość minut) - minuty dlatego, że koszt wychodzi miarodajnie.
Wybieram Maszynę nr 2 i wpisuję ile czasu ona będzie go obrabiać -> liczy mi roboczogodzinę (np. 6 zł x ilość minut).
Wybieram obróbkę cieplną i liczy mi koszt kooperacji za kg detalu -> cena za kg x ilość kilogramów.

Nie ukrywam, że kiedy udało mi się stworzyć odpowiednie formuły i to liczyło ale po zmianie chyba systemu ten Plik się rozjechał (niby nic nie zostało usunięte) i niestety obliczenia nie dokonują się.
Dodam, że wyliczenia muszą się automatycznie przeliczać w sytuacji kiedy w tabeli z cenami materiałów dokonam zmiany np z 6zł za kg stali na 6.5 zł

Bardzo proszę o pomoc bo już włosy mi siwieją a nie mogę rozgryźć gdzie jest problem. :crazy:

Załączam plik, który stworzyłem.
Załączniki
Kalkulator kosztów produkcji.ods
(112.41 KiB) Pobrany 17 razy
LibreOffice 7.6.4.1 na Windows 10
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 516
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Kalkulator kosztów produkcji LibreOffice Calc

Post autor: Rafkus »

Prócz formuły sumującej i poprawności danych brak innych formuł, więc jeśli to twój plik to powinieneś wiedzieć czego brakuje...
Myślę, że brakuje tobie tutaj formuły Wyszukaj Pionowo, przy jej pomocy będziesz mógł dla danego materiału (kolumna D) z listy Rodzaj Materiału (AC9:AD19) znaleźć odpowiednią cenę za kg i mnożąc ją przez wybraną ilość (kolumna E) uzyskasz cenę za materiał.
Podobna sprawa z kosztami użytkowania maszyn: przy pomocy formuły Wyszukaj Pionowo, dla danej maszyny(kolumna G, ...) z listy Rodzaj Maszyny(AF9:AG18) znaleźć odpowiednią cenę za roboczominutę i mnożąc ją przez czas pracowania maszyny (kolumna H, ...) uzyskasz koszty maszyny.
Do wymyślenia koszty spawania i gradowania i obróbki.
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Gawek18
Posty: 3
Rejestracja: wt mar 26, 2024 12:42 pm

Re: Kalkulator kosztów produkcji LibreOffice Calc

Post autor: Gawek18 »

Jeżeli chodzi o plik to tak jest to mój plik, który stworzyłem jakiś czas tematu następnie został zamrożony ale kilkanaście dni temu zaistniała nagła potrzeba reaktywowania go jednak napotkałem problemy. Niestety nie jestem aż tak biegły w LibreOffice Calc by móc sobie z tym problemem poradzić, całość kalkulatora robiłem w oparciu o różnego rodzaju samouczki ale doszedłem do ściany :/
Sam kalkulator zawiera wszelkie ceny i pozycje tylko teraz kwestia by dograć formuły czy jest możliwość by ktoś to zrobił u siebie i wrzucił mi plik ze zmianami? Wiem, że to czas itd ale może komuś zajmie to przysłowiowe 5 minut, bo ja poświeciłem już 2 dni jakoś bezskutecznie...
Będę wdzięczny.
LibreOffice 7.6.4.1 na Windows 10
Gawek18
Posty: 3
Rejestracja: wt mar 26, 2024 12:42 pm

Re: Kalkulator kosztów produkcji LibreOffice Calc

Post autor: Gawek18 »

Rafkus pisze: wt mar 26, 2024 3:50 pm Prócz formuły sumującej i poprawności danych brak innych formuł, więc jeśli to twój plik to powinieneś wiedzieć czego brakuje...
Myślę, że brakuje tobie tutaj formuły Wyszukaj Pionowo, przy jej pomocy będziesz mógł dla danego materiału (kolumna D) z listy Rodzaj Materiału (AC9:AD19) znaleźć odpowiednią cenę za kg i mnożąc ją przez wybraną ilość (kolumna E) uzyskasz cenę za materiał.
Podobna sprawa z kosztami użytkowania maszyn: przy pomocy formuły Wyszukaj Pionowo, dla danej maszyny(kolumna G, ...) z listy Rodzaj Maszyny(AF9:AG18) znaleźć odpowiednią cenę za roboczominutę i mnożąc ją przez czas pracowania maszyny (kolumna H, ...) uzyskasz koszty maszyny.
Do wymyślenia koszty spawania i gradowania i obróbki.
Próbuję i nie wychodzi mi :/ cały czas mnoży mi wagę materiału przez 1 ...
LibreOffice 7.6.4.1 na Windows 10
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 516
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Kalkulator kosztów produkcji LibreOffice Calc

Post autor: Rafkus »

A jakiej formuły używasz, bo niestety kryształowej kuli nie mam a wróżyć z fusów nie potrafię ;)
Jeżeli próbujesz, zgodnie z sugestią, wykorzystać funkcje wyszukaj pionowo to przypuszczam że pominąłeś ostatni parametr tej funkcji, która to określa czy dane w tabeli są posortowane rosnąco czy tez nie, albo pobierasz dane ze złej kolumny.

Przyjrzałem się jeszcze raz twojemu plikowi, widzę że masz tam nazwane zakresy. Dzięki nim aby przykładowo obliczyć koszt materiału, możesz wykorzystać funkcje adres pośredni np. w ten sposób:

Kod: Zaznacz cały

=JEŻELI.BŁĄD(ADR.POŚR(D2)*E2;0)
UWAGA: funkcji JEŻELI.BŁĄD nie ma w AOO więc to rozwiązanie przeznaczone jest dla LibreOffice. Dla AOO trzeba ją troszkę zmodyfikować.

Odsyłam twój plik z dwoma rozwianiami, nie wiem tylko jak chciałeś dokonać obliczyć koszty obróbki, więc tam troszkę zmodyfikowałem twoją tabelę.
Przeciągnij odpowiednie formuły.
Załączniki
Kalkulator kosztów produkcji2.ods
(111.41 KiB) Pobrany 20 razy
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
ODPOWIEDZ