Komentarze - obraz - dostosowanie wymiaru okna

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Pysio
Posty: 58
Rejestracja: czw mar 12, 2020 11:39 am

Komentarze - obraz - dostosowanie wymiaru okna

Post autor: Pysio »

Cześć!

Widzę, że jest możliwość dodania zdjęcia do komentarza, co bardzo ułatwia mi pracę.
Natomiast mam problem z ustawieniem wielkości okna, a konkretnie chodzi o szerokość okna komentarza.
Czy jest jakaś możliwość aby "wykadrować" okno do swoich potrzeb?
OpenOffice 4.1.7 / LibreOffice 6.4.4.2 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Komentarze - obraz - dostosowanie wymiaru okna

Post autor: Jermor »

Z tego co wiem, komentarz nie ma możliwości dodania zdjęcia. Musi być czystym tekstem przynajmniej jednoznakowym. Można natomiast zmienić właściwości okna komentarza, zmieniając tło tego okna, a takim tłem może być także zdjęcie.
Okno komentarza tworzone jest z wymiarami określonymi wstępnie gdzieś w kodzie programu i nie ma możliwości zmiany tych początkowych ustawień (przynajmniej ja tak sądzę). Można natomiast zmienić rozmiar okna już zawierającego komentarz.
Metoda pierwsza to oczywiście napisanie właściwego makra. Aby dostać się do komentarzy, trzeba rozpocząć od kodu:

Kod: Zaznacz cały

Sub Snippet
  Dim oCurrentController As Variant
  Dim oActiveSheet As Variant
  Dim oAnnotations As Variant
'-----------------------------
  oCurrentController = ThisComponent.getCurrentController()
  oActiveSheet = oCurrentController.getActiveSheet()
  oAnnotations = oActiveSheet.getAnnotations()
 '------------------------------------- 
End Sub
oAnnotations jest obiektem zawierającym wszystkie komentarze w arkuszu aktywnym i dla każdego z nich można określić właściwość Size.

Druga metoda, taka chałupnicza, nie wymaga pisania makra, ale wykonania dodatkowych czynności przy każdym komentarzu.
Po pierwsze należy gdzieś na boku (np. w notatniku) utworzyć blok tekstowy, który będzie wykorzystany do generowania komentarza o wymaganym rozmiarze. Taki blok powinien zawierać jedną linijkę tekstu taką długą, jaką szerokość okna komentarza chcemy uzyskać oraz tyle kolejnych ENTERÓW, jaką ma osiągnąć wysokość.
Po utworzeniu komentarza, do pustego okna wstawiamy przygotowany blok tekstowy. Następnie zaznaczamy cały ten blok (CTRL+A), klikamy w tym zaznaczeniu prawym przyciskiem myszki i z rozwijanego menu kontekstowego wybieramy "Tekst".
W otwartym oknie dialogowym, w zakładce "Tekst" zaznaczamy opcje "Dopasuj szerokość do tekstu" i zatwierdzamy to.
Jeszcze raz klikamy prawym przyciskiem myszki, tym razem wybierając z menu kontekstowego "Znak". W otwartym oknie dialogowym, w zakładce "Efekty czcionki" wpisujemy wartość 99% w polu "Przezroczystość" i także to zatwierdzamy. Tego punktu można nie wykonywać jeżeli blok wymiarowy został napisany samymi spacjami.
Otrzymaliśmy okno komentarza o żądanym wymiarze, w którym treść jest niewidoczna. Teraz wystarczy wstawić nowe tło.
O czym należy wiedzieć. Komentarze, które są ukryte, pokazują się po najechaniu wskaźnikiem myszki na komórkę. W nowych wersjach (nie wiem, czy w 7.6, ale w 24.2 już tak) komentarze wyświetlane doraźnie zawierają automatycznie dodane dwie informacje: inicjały użytkownika, który dodał komentarz oraz datę jego utworzenia.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Pysio
Posty: 58
Rejestracja: czw mar 12, 2020 11:39 am

Re: Komentarze - obraz - dostosowanie wymiaru okna

Post autor: Pysio »

Dzięki wielkie za profesjonalną odpowiedź.

Opcja z makrami zdecydowanie bardziej mi odpowiada.
Nie jestem w tym mistrzem, ale czy dobrze widzę, że nie da się dynamicznie określić wielkości okna aby dostosowywało się do wielkości zdjęcia- tła?

Głównie zamierzam robić screeny zamówień i wrzucać je w formie komentarza do poszczególnej komórki. Zdarza się, że są 2-3 screeny, bywa też, że ich wymiary będą się różnić od siebie.


PS Z metodą chałupniczą udało mi się to zrobić z enterami - rozciągnęło w dół, ale spacje niestety nie rozciągnęły komentarza na szerokość.
OpenOffice 4.1.7 / LibreOffice 6.4.4.2 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Komentarze - obraz - dostosowanie wymiaru okna

Post autor: Jermor »

Co do
Pysio pisze: czw mar 21, 2024 9:23 am PS Z metodą chałupniczą udało mi się to zrobić z enterami - rozciągnęło w dół, ale spacje niestety nie rozciągnęły komentarza na szerokość.
to wydaje mi się, że nie zaznaczyłeś odpowiedniej opcji w oknie dialogowym "Tekst". Sprawdziłem to zarówno w LibreOffice jak i w Apache OpenOffice i funkcjonuje, tak jak opisałem.
Myślę, że jest to teraz nieco mniej ważne, bo tak z rozpędu, posługując się tym, co napisał Andrew Pitonyak w swojej książce "OpenOffice.org Macros Explained" [wydanie 4, str. 473-474], napisałem makro, które wstawia takie komentarze.
Makro w zaznaczonej komórce lub, jeśli nie ma zaznaczonej komórki, w komórce aktywnej, wstawia komentarz o wymiarach, które można podać, zawierający jedną literę (od razu ustawioną jako całkowicie przezroczystą). Wymiary (oczekiwaną szerokość i wysokość kształtu komentarza) należy podawać w milimetrach. Makro ma wpisaną domyślne wartości: szerokość 40 mm, wysokość 30 mm. Można je zmienić na swoje preferencje.
Jeśli zaznaczono więcej niż jedną komórkę, lub zaznaczono inny obiekt niż komórka, makro jest kończone z komunikatem.
Jeśli przy pytaniach o wymaganą szerokość lub wysokość zostanie kliknięty przycisk "Anuluj" komentarz nie zostanie wstawiony.
W załączeniu plik zawierający to makro. W tym pliku przypisałem do skrótu klawiaturowego CTRL+K wywołanie makra, więc możesz zobaczyć, jak to działa.
Załączniki
Komentarze2.ods
(12.01 KiB) Pobrany 11 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Komentarze - obraz - dostosowanie wymiaru okna

Post autor: Jermor »

Przypisałem wspomniany skrót klawiaturowy, ale on zostaje przypisany do programu Calc, a nie do skoroszytu.
Zatem, aby wykonać makro, należy użyć polecenia "Narzędzia -> Makra -> Wykonaj makra..." i w oknie dialogowym wybrać tak jak na ilustracji
obraz_2024-03-22_175437939.png
obraz_2024-03-22_175437939.png (14.74 KiB) Przejrzano 133 razy
Można też dodać skrót klawiaturowy odwołujący się do makra "WstawKomentarz".
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
cwolan
Posty: 54
Rejestracja: pn sty 25, 2021 11:17 pm

Re: Komentarze - obraz - dostosowanie wymiaru okna

Post autor: cwolan »

W przypadku OpenOffice być może przydatne okaże się rozszerzenie piCCom ("Set picture as comment").
OpenOffice 1.1.5 – 4.1.15
LibreOffice 3.3.0.4 – 7.6.6
Windows 7,10,11 64-bit
ODPOWIEDZ