Blokowanie plików przez sieć

Użytkowanie pakietu jako całości
krzychukolega
Posty: 3
Rejestracja: czw lut 08, 2024 5:40 pm

Blokowanie plików przez sieć

Post autor: krzychukolega »

Dzień dobry,

po wczorajszej aktualizacji okazało się, że jak wchodzę na komputerze głównym w jakikolwiek istniejący plik (calc, writter) dokonam na nim jakiejkolwiek zmiany lub po prostu zapiszę go poprzez "ctrl + S" i wyjdę z niego wówczas pojawia mi się w prawym dolnym rogu ikonki tego pliku kłódka. Okazuje się, że wchodząc przez sieć z drugiego komputera do folderu gdzie widzę ten plik nie mogę go otworzyć ponieważ wyskakuje mi komunikat o treści:"nie masz dostępu do wyświetlania tego pliku. Czy chcesz żądać uprawnień w programie Sharepoint?".

Pół dnia straciłem żeby dojść, że libreoffice blokuje uprawnienia do plików sieciowych które zostały zapisane po aktualizacji. Żebym mógł w n ie wchodzić przez sieć muszę we właściwościach zablokowanego pliku z komputera głównego dodawać uprawnienia sieciowe do edycji, oglądania itd...

Do aktualizacji wszystko działało bez zarzutów. Pliki były edytowane zarówno na głównym jak i drugim komputerze a teraz mam problem.

Czy jest mi ktoś w stanie pomóc jak mogę to z automatu zmienić żeby nie blokowało mi wszystkich plików które są otworzone i edytowane/zapisane?

z góry dziękuję za pomoc.
LibreOffice 7.6.4 ; Windows 7 pro
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Blokowanie plików przez sieć

Post autor: Jan_J »

krzychukolega pisze: czw lut 08, 2024 5:58 pm po wczorajszej aktualizacji [...]
Chodzi o aktualizację LibreOffice czy systemu? (co prawda piszesz że masz Windows 7, który już dawno nie jest aktualizowany, ale być może nie na wszystkich maszynach.)
Warto wiedzeć co zostało zaktualizowane, z jakiej wersji i do jakiej.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
krzychukolega
Posty: 3
Rejestracja: czw lut 08, 2024 5:40 pm

Re: Blokowanie plików przez sieć

Post autor: krzychukolega »

Po prostu zaktualizowałem wersję LibreOffice. Niestety nie pamiętam dokładnie jaką miałem wcześniejszą wersje (z tego co pamiętam była to wersja 6 coś) - mogę to jakoś sprawdzić jaka była wcześniejsza wersja?
Przy wcześniejszej wersji wszystko działało bez problemu a po tej aktualizacji stała się ta dziwna rzecz.
LibreOffice 7.6.4 ; Windows 7 pro
krzychukolega
Posty: 3
Rejestracja: czw lut 08, 2024 5:40 pm

Re: Blokowanie plików przez sieć

Post autor: krzychukolega »

Sprawdziłem. Wcześniejsza wersja to była 6.2.4.2

Odinstalowałem tą najbardziej aktualną którą miałem teraz na komputerze, Zainstalowałem ponownie starą wersje 6.2.4.2 i problem został rozwiązany.

Wszystko działa jak dawniej. Niemniej jednak bardzo jestem zdziwiony dlaczego po zainstalowaniu najnowszej wersji stała się taka rzecz.
Będę wdzięczny za pomoc i wyjaśnienie, ponieważ nie ukrywam wolałbym mieć działającą wersję najnowszą niż sprzed kilku lat.

Z góry dziękuję.
LibreOffice 7.6.4 ; Windows 7 pro
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Blokowanie plików przez sieć

Post autor: Jan_J »

Warto przejrzeć wykaz błędów dla 7.6.4. Z tym, że między 6.4 a 7.6 było jeszcze kilka wersji.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ