LibreOffice 7.6.4.1 kłopoty podczas uruchamiania.

Instalacja, konfiguracja i uruchamianie w systemach Windows
optyma
Posty: 5
Rejestracja: wt lut 06, 2024 9:29 am

LibreOffice 7.6.4.1 kłopoty podczas uruchamiania.

Post autor: optyma »

Problem jest następujący:
Po próbie uruchomienia pakietu LibreOffice pokazuje się standardowa tablica "LibreOffice The Document Fundation" i pasek postępu nie dochodzi do połowy. Gdy się kliknie dwa razy w ten pasek tablica blednie i pokazuje się nowa tablica z tekstem: "Program LibreOffice nie odpowiada Jeśli zamkniesz program, możesz utracić informacje
->Zamknij program
->Poczekaj, aż program zacznie odpowiadać"
Jeśli się poczeka, to nic się widocznego nie dzieje. Jeśli się zamknie, to pojawia się następna tablica z tekstem, mniej więcej że poczekaj aż system zgłosi problem do Microsoft i program się zamyka. Następna próba uruchomienia jest już pomyślna. Problem występuje prawie za każdym razem po restarcie. Wyłączenie akceleracji sprzętowej w trybie awaryjnym nic nie dało. Java zainstalowana. Reinstalacja nie pomogła.
Jaka może być przyczyna i co można zrobić?
LibreOffice 7.6.4.1
Windows 10 Home v. 22H2
Z poważaniem
J.D.
LibreOffice 7.6.4.1 na Windows 10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: LibreOffice 7.6.4.1 kłopoty podczas uruchamiania.

Post autor: Jan_J »

Nie wiem.
Po podmianie 7.5.9 na 7.6.4.1 na Linux/rpm zauważam podobne zachowanie.
Podejrzewam błąd zarządzania pamięcią. Najwyraźniej ogłoszenie 7.6 jako gałęzi still było przedwczesne. Ale harmonogram jest nieubłagany.
Zgłoszenie takiego błędu w serwisie libreoffice będzie nieoczywiste, bo pojawia się on nieregularnie. Ale raporty ze stanem pamięci miejmy nadzieję są wysyłane i odbierane, one dostarczą więcej danych niż raport użytkownika.
Pozostaje czekać na kolejne 7.6.x albo zrobić downgrade do 7.5.9, który takich problemów nie miał.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: LibreOffice 7.6.4.1 kłopoty podczas uruchamiania.

Post autor: Jermor »

Szanowny @optyma, pamiętaj, że zarówno Windowsy jak i LibreOffice są dostarczane w dwóch wydaniach, 32- i 64-bitowych i ta informacja może mieć znaczenie dla zgłaszanych problemów.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
optyma
Posty: 5
Rejestracja: wt lut 06, 2024 9:29 am

Re: LibreOffice 7.6.4.1 kłopoty podczas uruchamiania.

Post autor: optyma »

Najmocniej przepraszam, zapomniałem o tej informacji.
Windows 10/64
LibreOffice 7.6.4.2 (X86_64)

Dzięki za odzew.
Pozdrowienia
optyma
LibreOffice 7.6.4.1 na Windows 10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: LibreOffice 7.6.4.1 kłopoty podczas uruchamiania.

Post autor: Jan_J »

Od 19 lutego mamy już 7.6.5. Warto sprawdzić, czy problemy ustąpiły.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
optyma
Posty: 5
Rejestracja: wt lut 06, 2024 9:29 am

Re: LibreOffice 7.6.4.1 kłopoty podczas uruchamiania.

Post autor: optyma »

Absolutnie nie, nic się nie zmieniło.
LibreOffice 7.6.4.1 na Windows 10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: LibreOffice 7.6.4.1 kłopoty podczas uruchamiania.

Post autor: Jan_J »

To ja bym jeszcze sprawdził najnowszą wersję wydania 24.2 (numerowanego w nowej konwencji rok.miesiąc.wersja). Jeśli jest OK, nawet nie warto zgłaszać błędu.
Jeśli w nowej wersji wciąż się pojawia, warto przeszukać listę błędów i ew. zgłosić.

PS.
U mnie (Linux rpm 64bit) po przejściu na 7.6.5 problemy z wyjątkiem przy starcie już się nie pojawiają.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
optyma
Posty: 5
Rejestracja: wt lut 06, 2024 9:29 am

Re: LibreOffice 7.6.4.1 kłopoty podczas uruchamiania.

Post autor: optyma »

Tak na pewno, to nie wiem, gdzie tych błędów szukać. W Zarządzaniu komputerem ->Podgląd zdarzeń -> Dzienniki aplikacji i usług jest 6 podfolderów i 7 plików, które prawie nic mi nie mówią a w ich nazwach nie ma śladu LibreOffice. W międzyczasie odinstalowałem LibreOffice w wersji 7.6.4.1 tym razem za pomocą Absolute Uninstaller z Glarysoftu, zainstalowałem LO wersję 24.2.0.3 oraz zainstalowałem Javę 64-bitową. Obecność lub nieobecność Javy nie ma wpływu. Wszystko na darmo. Objaw ten sam jak na początku.
LibreOffice 7.6.4.1 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: LibreOffice 7.6.4.1 kłopoty podczas uruchamiania.

Post autor: Jermor »

Problemem może być zawartość twojego profilu. On nie jest usuwany podczas odinstalowywania LibreOffice lub Apache OpenOffice. Profil w systemie Windows 10 znajduje się w C:\Users\użytkownik\AppData\Roaming\LibreOffice\4\user
Zmień nazwę "user" na inną, np. "user2" i uruchom aplikację. Ona stwierdziwszy, że nie ma folderu "user" utworzy go na nowo z domyślną zawartością i zobacz, czy wtedy zacznie działać. Jeśli twój stary "user" nie zawierał twoich elementów, np. słowniki, wpisy do autokorekty, rozszerzenia, to pozostaw jak jest. Gdy miałeś własne wpisy, to zastosuj metodę prób i błędów i kopiuj pojedyncze wewnętrzne foldery, sprawdzając czy wszystko działa. Ten, po którym przestanie działać ma felerną zawartość.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
optyma
Posty: 5
Rejestracja: wt lut 06, 2024 9:29 am

Re: LibreOffice 7.6.4.1 kłopoty podczas uruchamiania.

Post autor: optyma »

Tę sztuczkę ze zmianą nazwy katalogu user zrobiłem, zresztą nie pierwszy raz, bez skutku. Ale w międzyczasie znalazłem w Zarządzanie komputerem ->Podgląd zdarzeń - >Widoki niestandardowe -> Zdarzenia na stronie podsumowania następujące wpisy w zakładce Ogólne:
Program soffice.bin w wersji 24.2.0.3 przestał współpracować z systemem Windows i został zamknięty. Aby zobaczyć, czy jest dostępnych więcej informacji dotyczących tego problemu, sprawdź historię problemów w oknie Zabezpieczenia i konserwacja w Panelu sterowania. [ Oczywiście w oknie Zabezpieczenia i konserwacja w Panelu sterowania wszystko jest w porządku.]
Identyfikator procesu: 3ab4
Godzina rozpoczęcia: 01da697c745a7acf
Godzina zakończenia: 10
Ścieżka aplikacji: C:\Program Files\LibreOffice\program\soffice.bin
Identyfikator raportu: 44dcfa9f-3b6c-4760-ad64-d3257587693e
Pełna nazwa pakietu powodującego błąd:
Identyfikator aplikacji powiązanej z pakietem powodującym błąd:
Typ zawieszenia: Cross-process

a w zakładce Szczegóły pod pozycją EventData jak niżej:
soffice.bin
24.2.0.3
3ab4
01da697c745a7acf
10
C:\Program Files\LibreOffice\program\soffice.bin
44dcfa9f-3b6c-4760-ad64-d3257587693e


Cross-process
430072006F00730073002D00700072006F00630065007300730000000000



a pod spodem dane binarne tegoż w wyrazach potem w bajtach i bardzo ładnie to wygląda, tylko co ja mam teraz z tym zrobić, bo to chyba jest jakiś trop?

Pozdrowienia.
LibreOffice 7.6.4.1 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: LibreOffice 7.6.4.1 kłopoty podczas uruchamiania.

Post autor: Jermor »

Przepraszam, ale tu już nie potrafię ci pomóc. Aż tak się na tym nie znam. Mogę tylko dodać, że na moim drugim komputerze, z 32-bitowym Windows 10, zainstalowałem wersję 24.2 i nie ma z nią żadnych problemów podczas uruchamiania. Po twoim poście i potwierdzeniu tej sytuacji także przez @Jan_J zrezygnowałem z zamiaru aktualizacji do 7.6.4 i pozostaję na 7.5.9.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: LibreOffice 7.6.4.1 kłopoty podczas uruchamiania.

Post autor: Jan_J »

Trop jest dobry. Tylko że
* nie warto zgłaszać błędu dla wersji powoli staczającej się w przeszłość. Czyli ew. testy, opisy scenariuszy itp. robić na 24.2;
* jest pewien problem z losową powtarzalnością objawów. Być może zależą one od egzotycznej kombinacji różnych okoliczności, więc reprodukcja na innym systemie okaże się niemożliwe;
* ja nie pomogę w diagnozie, bo na komputerach, których zawartością mogę zarządzać, mam Linuksy. Windowsy mam w pracy, głównie w pracowniach dydaktycznych, ale tam albo nie ma Libre, albo są w wersjach, na których wybór nie mam wpływu. Ale mogę pomóc w wertowaniu bugzilli.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ