Funkcja = która zwracałaby tekst Libre Office

Użytkowanie edytora dokumentów
damanq
Posty: 3
Rejestracja: śr sty 31, 2024 2:36 pm

Funkcja = która zwracałaby tekst Libre Office

Post autor: damanq »

Witam, mam problem z rzeczą z którą np. w Excelu nie ma problemu czyli jak chciało się przerzucić tekst do innego kafelka to wystarczyło wklepać dla przykładu do kafelka B13: " = A4 " i automatycznie test "abc" z kafelka B13 pokazywał się wtedy w kafelku A4. Nie wiem co zrobić ponieważ Libra Office pozwala tylko na taki ruch dla cyfr a zależy mi na wykonaniu tego na tekście i wyrzuca mi ciągle 0, próbowałem kombinować z formatami ale uległem..
LibreOffice 7.5.3.2 na Windows 10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Funkcja = która zwracałaby tekst Libre Office

Post autor: Jan_J »

kafelek → komórka
wklepać → umieścić formułę
(„umieścić” a nie „wpisać”, bo wpisanie jest tylko jedną z możliwości; da się ją także np. wkleić albo skopiować).

formuła powielająca wartość postaci
=<adres>
na przykład
=A4
spowoduje obliczenie w komórce docelowej wartości wynikającej z obliczenia przez tę formułe, czyli w tym przypadku wartości z komórki A4 z bieżącego arkusz/stronicy w skoroszycie/dokumencie. Z komórki pustej pobierana jest wartość liczbowa 0 albo pusty tekst.
Jedyne co może zaburzyć ten proces, to format nadawany komórkom.
Na przykład
* dana liczbowa odczytana w komórce z formatem typu data będzie wyglądała jak data; wręcz będzie datą, gdyż arkusze nie posiadają osobnego typu danych dla dat;
* dana logiczna odczytana w komórce z formatem liczbowym okaże się zerem albo jedynką;
* jeśli komórka ma ustawiony format „Tekst”, to nie da się w niej wpisać formuły. Wpis postaci "=A4" zostanie zrozumiany jako literalny tekst (tak w załączniku jest w C3 i w C8);
* itd.
Możliwy też jest format "niczego nie pokazuj".

W załączniku prosta demonstracja. Skoroszyt utworzony od zera w LibreOffice 7.5.9.2, nie był zapisywany innem software'em. Wartość z A7 jest widoczna w C7 jako efekt zastosowania formuły.
Jeśli masz inne doświadczenia, przygotuj prosty przykład i załącz.
Załączniki
kopie_przez_fromuly.ods
(7.18 KiB) Pobrany 27 razy
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Funkcja = która zwracałaby tekst Libre Office

Post autor: Jermor »

To, co opisałeś na przykładzie Excela działa dokładnie tak samo , tylko że w Calcu, czyli odpowiedniku programu Excel w LibreOffice.
Formuła =<A1> we Writerze ignoruje wszelkie wpisy w komórce tabeli jeśli nie są liczbą. Zwraca wówczas 0.
Aby pokazać nieliczbową zawartość komórki tabeli w innym miejscu (także innej komórce) tekst w komórce macierzystej zdefiniuj jako zakłada. W komórce docelowej(miejscu docelowym) wstaw zakładkę, wywołaj CTRL+F2 i wykorzystaj okno dialogowe:
obraz_2024-01-31_170624144.png
obraz_2024-01-31_170624144.png (20.11 KiB) Przejrzano 272 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Funkcja = która zwracałaby tekst Libre Office

Post autor: Jan_J »

Ups, a ja zasugerowałem się słowem „Excel” i opisałem zachowanie Calca...
Tymczasem chodziło o tabelę w tekście ...
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
damanq
Posty: 3
Rejestracja: śr sty 31, 2024 2:36 pm

Re: Funkcja = która zwracałaby tekst Libre Office

Post autor: damanq »

Tak, chodziło mi o Writer..
LibreOffice 7.5.3.2 na Windows 10
damanq
Posty: 3
Rejestracja: śr sty 31, 2024 2:36 pm

Re: Funkcja = która zwracałaby tekst Libre Office

Post autor: damanq »

Jermor, "nieprawidłowe wyrażenie" nie zapisuje mi się ta zakładka bez względu na to którą komórkę wybieram, jedynie mam informacje że "Błąd nie znaleziono źródła odwolania"
LibreOffice 7.5.3.2 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Funkcja = która zwracałaby tekst Libre Office

Post autor: Jermor »

Bo trzeba zaznaczyć tekst znajdujący się w komórce. To tekst jest zakładką, a nie komórka.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Funkcja = która zwracałaby tekst Libre Office

Post autor: Jermor »

Jeszcze raz wracam do twojego problemu. Przede wszystkim nie podałeś żadnych informacji objaśniających. Gdy czytam twój post ponownie, zastanawiam się, czy nie wystąpiła taka oto sytuacja:
Zdefiniowałeś zakładkę na tekście w jednej komórce i wstawiłeś ją w wybranej komórce. Następnie postanowiłeś zmienić tekst źródłowy, więc skasowałeś go i wpisałeś nowy. Skasowanie tekstu usunęło niestety także zakładkę, dlatego w miejscu docelowym pojawił się wspomniany komunikat.
Jak zmienić treść zakładki bez jej unicestwienia?
  • Ten proces jest prostszy przy ponownym wykorzystaniu polecenia "Wstaw -> Zakładka". W oknie dialogowym zaznaczasz zakładkę, której treść chcesz zmienić. Klikasz przycisk "Edytuj tekst", wpisujesz nową zawartość i ponownie klikasz "Edytuj tekst". Może się okazać konieczne naciśnięcie klawisza F9, aby wymusić odświeżenie dokumentu, jeśli takie odświeżenie nie nastąpiło automatycznie. Zakładki zdefiniowanej jako miejsce w dokumencie nie można edytować.
  • Poprawianie bezpośrednio w tekście. Trzeba zlokalizować zakładkę. Chyba od wersji 7 (może wcześniej, tego nie pamiętam) dodano wyróżnianie zakładki między kwadratowymi, szarymi nawiasami. Najpierw należy sprawdzić, czy w "Narzędzia -> Opcje -> LibreOffice Writer -> Pomoc w formatowaniu" zaznaczona jest opcja "Zakładki" (zakładki są ukazywana na dwa sposoby, zakładkę wskazującą miejsce w dokumencie lub zakładkę wskazująca jakiś tekst). To jednak nie wszystko, aby te znaczniki były widoczne, należy dodatkowo włączyć w poleceniu "Widok" cieniowanie pól (CTRL+F8). Teraz, widząc już treść zakładki, można ją zmienić. Tylko że to nie jest jeszcze koniec problemów. Usunięcie tekstu może skończyć się usunięciem zakładki, o czym była już mowa. Jeśli usuniesz wszystkie znaki i zechcesz wpisać nowy tekst, to uda się do zakładki wstawić tylko pierwszą literę, pozostałe będą wpisywane już poza zakładką. Czyli trzeba kombinować tak, że przed usunięciem ostatniego znaku należy wpisać nową treść i dopiero wówczas usunąć ten ostatni znak. Ja stosuje taki oto trik. Treścią zakładki jest wybrany tekst poprzedzony i zakończony spacją. W takiej sytuacji łatwo jest zaznaczyć ten tekst (np. podwójne kliknięcie) i zastąpić go nowym.
No, to takie moje przemyślenia w temacie.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ