Odświeżanie współdzielonego arkusza

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
jacekt
Posty: 10
Rejestracja: pn sty 06, 2020 7:22 pm

Odświeżanie współdzielonego arkusza

Post autor: jacekt »

Witam kolegów, barzo proszę o wyrozumiałość ponieważ nie jestem specem w arkuszu, ale jakoś muszę sobie radzić. Dość dawno bo w 2018roku kierowałem do Was pytanie i otrzymałem bardzo profesjonalną odpowiedź. Piszę teraz w sprawie arkusza który współdzielę i czy jest możliwość aby po wpisaniu w arkuszu na jednym kompie automatycznie pojawjało się od razu na drugim i trzecim kompie?
LibreOffice 6.1.4.2. Windows 7, Linux Deepin
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Odświeżanie współdzielonego arkusza

Post autor: Jermor »

  • Łącza do danych zewnętrznych realizowane są do pliku. Zatem dane w zdalnych skoroszytach muszą być najpierw zapisane.
  • Istnieją dwa rodzaje łącz:
    • Łącze w postaci formuły, także łącze DDE oraz funkcja DDE(), wygląda to mniej więcej tak:
      • Gdy w swoim arkuszu wpiszesz znak "=", a następnie klikniesz wybraną komórkę w innym skoroszycie:
        ='file:///Z:/Mój dysk/Calc/0_testy.ods'#$Arkusz1.A6
      • Gdy w innym skoroszycie wybierzesz komórkę i wykonasz "Kopiuj", a w swoim skoroszycie wykonasz "Wklej specjalnie" z zaznaczeniem opcji "Jako łącze":
        {='file:///Z:/Mój dysk/Calc/0_testy.ods'#$Arkusz1.A1}
      • Gdy wykorzystasz funkcję DDE()
        {=DDE("soffice";"z:\Mój dysk\Calc\0_testy.ods";"arkusz1.A6")}
      Ten rodzaj łączy aktualizowany jest tylko przy otwieraniu pliku i dobrze jest ustawić dla niego odpowiednią opcję w "Narzędzia -> Opcje -> Calc -> Ogólne -> Aktualizuj łącza podczas otwierania".
    • Łącze utworzone poleceniem "Arkusz -> Łącza zewnętrzne".
      Te łącza można utworzyć tylko do nazwanych zakresów w innym skoroszycie. W okienku dialogowym
      obraz_2024-01-18_143121361.png
      obraz_2024-01-18_143121361.png (8.61 KiB) Przejrzano 271 razy
      w polu "Adres URL..." należy wskazać wybrany plik i nacisnąć ENTER. Dopiero wówczas w okienku "Dostępne tabele/zakresy" pojawi się lista elementów do jakich można utworzyć łącze. Dla tak utworzonego łącza można podać jak często ma być aktualizowane.
      Komórki łącza zawierają wartości pobrane z innych skoroszytów. Jeśli zostaną nadpisane przez użytkownika, to ich zawartość zostanie przywrócona lub zmieniona przy automatycznej aktualizacji. Aby zidentyfikować w swoim arkuszy, które komórki są w istocie łączami, należy użyć Nawigatora, a w nim znaleźć pozycję "Połączone obszary".
Nie można utworzyć łącza, które zareaguje online na zmiany wykonane przez użytkownika w innym komputerze.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
jacekt
Posty: 10
Rejestracja: pn sty 06, 2020 7:22 pm

Re: Odświeżanie współdzielonego arkusza

Post autor: jacekt »

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, dziękuję za pomoc.
LibreOffice 6.1.4.2. Windows 7, Linux Deepin
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Odświeżanie współdzielonego arkusza

Post autor: Jermor »

No tak, tylko że zbyt pobieżnie przeczytałem twój post. Piszesz o dokumencie współdzielonym. To inna sytuacja niż ta jaką opisałem.
Dokument współdzielony może być równocześnie obsługiwany przez wielu użytkowników. Tutaj sytuacja wygląda tak, że gdy jeden z użytkowników dokona zmian, to inni zobaczą je dopiero po zapisaniu przez niego zmienionej wersji danych.
Help do LibreOffice: https://help.libreoffice.org/7.5/pl/tex ... _id8779565
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Pysio
Posty: 58
Rejestracja: czw mar 12, 2020 11:39 am

Re: Odświeżanie współdzielonego arkusza

Post autor: Pysio »

Ten problem rozwiązują arkusze Google, które zapisują dane innego użytkownika w czasie rzeczywistym.
Przy Libre / OO niestety nie ma tej opcji :(
OpenOffice 4.1.7 / LibreOffice 6.4.4.2 na Windows 10
jacekt
Posty: 10
Rejestracja: pn sty 06, 2020 7:22 pm

Re: Odświeżanie współdzielonego arkusza

Post autor: jacekt »

Bardzo dziękuję za podpowiedź, właśnie przeniosłem się na arkusz google działa to super.
LibreOffice 6.1.4.2. Windows 7, Linux Deepin
ODPOWIEDZ