Zawiesiłem Libre przez Suma.Warunków Help

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
jozo2009
Posty: 12
Rejestracja: czw kwie 06, 2023 7:44 pm

Zawiesiłem Libre przez Suma.Warunków Help

Post autor: jozo2009 »

Witam

Mam pewien problem - ogarnąłem sobie kiedyś formułę sumuj warunki i chciałem ja wykorzystać do nowego projektu, jednak za dobrze chyba się nie sprawdza.

To znaczy robi dokładnie to czego chcę, jednak po wrzuceniu do drugiego arkusza danych właściwych w ilości kilkuset wierszy, normalnie Libre wariuje, liczy to 15 min, wiesza się, lub zrobi w 3 min ale np przewijać się tego nie da. A dodam, że w pierwszym arkuszu tych kolumn 'NAZ A' itp. jest więcej niż w przykładzie.

Nie wiem może formuła jest bardziej obciążająca ponieważ ma wyszukiwać warunki i sumować wynik a to nie do końca potrzebne w tym wypadku. Po prostu powinno podać zawartość komórki kolumny B z arkusza "dane" gdy spełni warunki podane w arkuszu "analiza" czyli warunkami tu jest np A3, F2, E2.

Wyszukaj pionowo to nie za bardzo działa bo trzeba mieć posortowane jakieś indeksy, a nie bardzo rozumiem.
Może jest jakaś inna metoda?

Przykład w załączniku.
Załączniki
TABELA X.ods
(23.14 KiB) Pobrany 48 razy
Libre Office 7.5.0.3 na Windows 8
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Zawiesiłem Libre przez Suma.Warunków Help

Post autor: Jermor »

Sądzę, że jednym z powodów może być podanie adresowania typu B:B, czyli wszystkich wierszy. Pamiętaj, że jest ich 1 048 576. Oznacza to, że każda formuła musi przeanalizować ponad milion komórek, chociaż zajętych w rzeczywistości jest niewiele (w twoim przykładzie w 3 kolumnach wpisałeś 79 formuł).
Zastanów się nad wykorzystaniem tabeli przestawnej. Takie wykorzystanie załączam ci w zwrotnym pliku.
Załączniki
TABELA X_J.ods
(23.01 KiB) Pobrany 43 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ