[SOLVED] Re: Zmiany po aktualizacji do wersji 4.1.14 - "złe" przenoszenie komórek i przeciąganie zaznaczeń

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
QlinX
Posty: 3
Rejestracja: pn lis 20, 2023 12:32 pm

[SOLVED] Re: Zmiany po aktualizacji do wersji 4.1.14 - "złe" przenoszenie komórek i przeciąganie zaznaczeń

Post autor: QlinX »

Dzień dobry.

Mam problem taki że open office 4.1.14, chyba po aktualizacji jego lub aktualizacji systemu (nie wiem czy to może mieć wpływ, ale ostatnio oba zdarzenia miały miejsce) zaczął się zachowywać nie tak jak zawsze i tak jakbym chciał żeby się zachowywał. Wcześniej chyba miałem wersję 4.1.4 lub 4.0.4 nie wiem nie zwracałem na to uwagi i nie zapamiętałem.

sprawa dotyczy Calc-a
Mianowicie:
1) jeśli zaznaczę kilka komórek z zawartością (z formułami) i chce je przenieść w inne miejsce arkusza to przenosi mi w inne miejsce ale zmienia mi formuły o tyle miejsc jakie jest przesunięcie. Dawniej mogłem sobie układać w arkuszu a dane pobierały się zgodnie z formułami jakie tam były zapisane nic się nie zmieniało.
2) drugi objaw jaki spostrzegłem, to gdy zaznaczę komórkę i chce przeciągnąć ją w dół żeby skopiowało formuły z niej i pokazało kolejne wyniki to tez się nie da jak dawniej. Teraz kopiuje to samo co jest w tych komórkach.

Zapewne jest to jakieś ustawienie globalne które powoduje taki stan rzeczy, ale ja chciałbym przywrócić funkcjonalność ze "starej wersji programu".

Pomóżcie proszę.

Piszcie jeśli mam zrobić jeszcze jakieś testy czy podać informacje.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony wt lis 21, 2023 2:33 pm przez QlinX, łącznie zmieniany 1 raz.
QlinX

teraz po aktualizacji Open Office OpenOffice 4.1.14
Windows 10

wcze??niej jaka?? ni??sza wersja ale nie pami??tam 4.0.4..?
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Zmiany po aktualizacji do wersji 4.1.14 - "złe" przenoszenie komórek i przeciąganie zaznaczeń

Post autor: Jermor »

Zaintrygowany twoim postem sprawdziłem, jak to jest w mojej wersji 4.1.14.
I jest tak, jak opisujesz. Dotyczy to tylko operacji przeciągania myszką. Działania typu "Wytnij" a następnie "Wklej", wykonują się prawidłowo.
Efekt, o jakim piszesz, nie dotyczy tylko przenoszenia formuł, ale także komórek źródłowych dla tych formuł, jeśli je przeniesiesz, adresy w formułach nie dopasują się do ich nowego położenia. Moim zdaniem jest to błąd tej wersji.
Sam na to się nie natknąłem, bo utrzymując Apache OpenOffice, w ogóle z niego nie korzystam.
Od dawna proponuję wszystkim zgłaszającym problemy z Apache OpenOffice, aby przeszli na LibreOffice. W przypadku Calca jest na to aż nadto powodów. Przede wszystkim wiele nowych i zgodnych z Excelem funkcji, ale i nowych funkcjonalności, jak chociażby możliwość filtrowania danych wg. koloru tła komórek.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
cwolan
Posty: 54
Rejestracja: pn sty 25, 2021 11:17 pm

Re: Zmiany po aktualizacji do wersji 4.1.14 - "złe" przenoszenie komórek i przeciąganie zaznaczeń

Post autor: cwolan »

Jermor pisze: pn lis 20, 2023 4:10 pm Moim zdaniem jest to błąd tej wersji.
Błąd zgłoszony: 128566 ("cell displacement problem")
i naprawiony w następnym wydaniu Apache OpenOffice.
OpenOffice 1.1.5 – 4.1.15
LibreOffice 3.3.0.4 – 7.6.6
Windows 7,10,11 64-bit
QlinX
Posty: 3
Rejestracja: pn lis 20, 2023 12:32 pm

Re: Zmiany po aktualizacji do wersji 4.1.14 - "złe" przenoszenie komórek i przeciąganie zaznaczeń

Post autor: QlinX »

Witam.

Odnośnie punktu 2 jaki opisałem, znalazłem w ustawieniach rozwiązanie. Przeciąganie zaczęło działać jak dawniej gdy wszedłem w ustawienia z górnego paska zakładka Narzędzia > Zawartość komórki i tutaj zaznaczone opcje: Oblicz Automatycznie i Autouzupełnianie.

Przesuwanie komórek z zawartością z formułami lub jak podał kolega Jermor komórek do których odnosi się formuła nadal nie działa prawidłowo.

Kolega cwolan napisał że jest to błąd programu i został już zgłoszony i rozumiem że zostanie naprawiony w następnej wersji 4.1.15.
Ale moje pytanie jak długo to może potrwać ?? są to dni czy jednak dłużej (nie wiem co ile wychodzą nowe wersje programów z poprawkami)
Do tego czasu lepiej zainstalować niższą wersję programu czy tak jak poleca kolega Jermor przejść z apache na libre ??
QlinX

teraz po aktualizacji Open Office OpenOffice 4.1.14
Windows 10

wcze??niej jaka?? ni??sza wersja ale nie pami??tam 4.0.4..?
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zmiany po aktualizacji do wersji 4.1.14 - "złe" przenoszenie komórek i przeciąganie zaznaczeń

Post autor: Jan_J »

Aktualizacje Apache OpenOffice wychodzą rzadko i niregularnie, i zawierają niewiele nowych rozwiązań. Patrz http://www.openoffice.org, lista wydań i wykazy zmian.
LibreOffice ma ustalony terminarz zarządzania wersjami i zasoby do podtrzymywania rozwoju projektu. Patrz https://wiki.documentfoundation.org/ReleasePlan.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Zmiany po aktualizacji do wersji 4.1.14 - "złe" przenoszenie komórek i przeciąganie zaznaczeń

Post autor: Jermor »

Jeśli chodzi o punkt 2. Opcja "Autouzupełnianie" nie ma nic wspólnego z tym co obserwowałeś. Ona decyduje o tym, czy podczas wpisywania tekstów, w komórkach leżących w tej samej kolumnie, Calc, na podstawie kolejnych wprowadzanych znaków, będzie proponował zaakceptowanie wprowadzonego wcześniej wpisu o takich samych znakach początkowych. Naciśnięcie ENTER zaakceptuje powtórzenie wpisu. Aby anulować podświetlony dalszy tekst i wstawić swój krótszy trzeba nacisnąć DELETE albo BACKSPACE i dopiero wówczas ENTER.
Opcja "Oblicz automatycznie" sprawia, że Calc nie będzie dokonywał automatycznych obliczeń po każdej zmianie zawartości komórki. W związku z tym kopiowanie wstawiło właściwe formuły, ale ich nie przeliczyło. Wymuszenie dokonania przeliczeń realizuje polecenie "Narzędzia -> Zawartość komórki -> Oblicz ponownie" albo prościej, naciśnięcie klawisza F9.
Nadal jednak rekomenduję ci LibreOffice.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
QlinX
Posty: 3
Rejestracja: pn lis 20, 2023 12:32 pm

[SOLVED] Re: Zmiany po aktualizacji do wersji 4.1.14 - "złe" przenoszenie komórek i przeciąganie zaznaczeń

Post autor: QlinX »

Szanowni Panowie dziękuje za pomoc, myślę że możemy temat zamknąć.
Rozwiązaniem najszybszym i najlepszym dla mnie okazało się odinstalowanie najnowszej wersji apache 4.1.14 i zainstalowanie wersji 4.1.13.
Kolego Jermor Sprawdzałem i zainstalowałem libre office, ale na nim występowały inne problemy w moich plikach (np nie pokazywał daty tylko ciąg liczb pobierając dane z innego arkusza na podstawie zapisanej w komórce formuły, tyle zobaczyłem na pierwszy rzut oka przy otwarciu plików)
Z uwagi że mam kilka plików które mają po kilkanaście arkuszy i są jeszcze ze sobą połączone to dużo sprawdzania czy gdzieś inne kwiatki do przerobienia i naprawienia nie występują.
Dlatego w drugiej kolejności spróbowałem wersję apache wcześniejszą 4.1.13 i w niej wszystko działa i wszystko mam "po staremu" a jak wiadomo przyzwyczajenie to druga natura.

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam
QlinX

teraz po aktualizacji Open Office OpenOffice 4.1.14
Windows 10

wcze??niej jaka?? ni??sza wersja ale nie pami??tam 4.0.4..?
cwolan
Posty: 54
Rejestracja: pn sty 25, 2021 11:17 pm

Re: Zmiany po aktualizacji do wersji 4.1.14 - "złe" przenoszenie komórek i przeciąganie zaznaczeń

Post autor: cwolan »

Skoro zostałem "wywołany do tablicy", to pozwolę sobie dodać, że:
  • Na forum angielskojęzycznym informacja o błędzie w wydaniu 4.1.14 i ostrzeżenie pojawiły się już w marcu tego roku.
    https://forum.openoffice.org/en/forum/v ... cd#p535773
  • Wersja 4.1.15 RC1 przeszła pomyślnie testy. Wersja RC2 będzie sprawdzana wkrótce, więc podejrzewam, że 4.1.15 ma szansę na publikację jeszcze w grudniu tego roku.
  • używanie do tego czasu wersji 4.1.13 wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem.
OpenOffice 1.1.5 – 4.1.15
LibreOffice 3.3.0.4 – 7.6.6
Windows 7,10,11 64-bit
ODPOWIEDZ