[Solved] Wypełnianie lub likwidacja psutych wierszy

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
tomeh
Posty: 108
Rejestracja: pn mar 06, 2017 9:17 am
Kontakt:

[Solved] Wypełnianie lub likwidacja psutych wierszy

Post autor: tomeh »

Dzień dobry, nie jestem pewny czy jest taka możliwość w calc o jaką pytam. Mianowicie mam dokument z kilkoma kolumnami oraz tysiącami komórek. Czasami w jakiejś komórce kasuje dane - zostawiam pustą komórkę. Komórki nie są powiązane z kolumnami obok.

Z czasem powstaje u mnie w kolumnie wiele pustych miejsc, które mają wykasowane dane - puste pola niektórych komórek.

Czy da się jakość zrobić - aby cała kolumna się skonsolidowała - czyli każda komórka z danymi została ... nie wiem jak określić - aby od dołu do góry puste pola zostały wyeliminowane a dane się ścisnęły w kolumnie.

Przykład

Kolumna A
Dane1
Dane2

Dane4

Dane6

Czy da się zrobić tak, aby te dane po prostu wskoczyły na puste miejsca - ścisnęły się - eliminacja pustych miejsc. Aby wygalało to tak
Dane1
Dane2
Dane4
Dane6

Z góry dziękuję za pomoc.
Ostatnio zmieniony pt lis 10, 2023 9:34 pm przez Jan_J, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: korekta literówki w tytule
Libre office. Treści technologiczne ToTemat.pl z filmami.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wypełnianie lub likwidacja psutych wierszy

Post autor: Jermor »

Jeżeli tych kolumn jest tylko kilka a czynność ta miałaby być wykonywana sporadycznie, to można to zrobić korzystając z poleceń programu Calc.
Oto jak można to zrobić:
  • Zaznaczyć dane w wybranej kolumnie od pierwszej do ostatniej zajętej pozycji.
  • Włączyć autofiltr (Dane -> Autofiltr albo CTRL+SHIFT+L). Wygodniej jest odpowiedzieć, że kolumna nie ma nagłówka, nawet jeśli go ma.
  • Rozwinąć przycisk autofiltra. Najpierw wyłączyć opcję "Wszystko", następnie zaznaczyć pozycję "(pusty)" a następnie zaznaczoną poniżej ikonkę (ukryj tylko bieżącą pozycję) oraz OK.
    obraz_2023-11-05_170517365.png
    obraz_2023-11-05_170517365.png (9.81 KiB) Przejrzano 366 razy
  • Odfiltrowane dane będą zaznaczone, więc je skopiować (CTRL+C).
  • Wyłączyć autofiltr (CTRL+SHIFT+L) i nacisnąć DELETE (co usunie wszystkie dane).
  • Kliknąć pierwszą komórkę kolumny, od której mają zacząć się dane, tak aby tylko ona była zaznaczona i wkleić zawartość schowka CTRL+V
Oczywiście warto zrobić próbę czy wszystko się udaje.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wypełnianie lub likwidacja psutych wierszy

Post autor: Jermor »

Tak jeszcze sobie pomyślałem, że jeśli kasujesz wybrane komórki, to zamiast klawisza DELETE zastosuj skrót klawiaturowy CTRL+- (CTRL z minusem). To polecenie usunie wskazaną komórkę i przesunie wszystkie pozostałe w górę. W ten sposób zawsze będziesz miał dane dosunięte.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
tomeh
Posty: 108
Rejestracja: pn mar 06, 2017 9:17 am
Kontakt:

Re: Wypełnianie lub likwidacja psutych wierszy

Post autor: tomeh »

Ogromnie dziękuję za pomoc, to bardzo ułatwi korzystanie z arkusza. Super rozwiązania naprawdę się sprawdzają.
Libre office. Treści technologiczne ToTemat.pl z filmami.
ODPOWIEDZ