[SOLVED] Przenoszenie danych z base do calc

Użytkowanie programu bazodanowego
wbp
Posty: 31
Rejestracja: czw lip 20, 2023 2:18 pm

[SOLVED] Przenoszenie danych z base do calc

Post autor: wbp »

Dzień dobry wszystkim.
Mam problem z przenoszeniem danych z Base do calc poprzez kopiowanie.
Otwieram kwerendę zapisana w base ( liczby są z przecinkiem ), zaznaczam całą tabelę, i kopiuje do arkusza w calc. Czasami są liczby z kropką a czasami z przecinkiem. Nie wiadomo dlaczego.
Oczywiście tych z kropką nie można podsumowywać. Ciekawe , że łącząc dane w calc ( poprzez źródło danych ) z base przenosi się z przecinkiem.
Przy takim połączeniu spodziewałem się , że po zapisaniu w calc po powtórnym otwarciu pliku, źródło danych nie trzeba ponownie wybierać. Ale tak nie jest. Może trzeba w inny sposób zapisać plik w calc?
Ostatnio zmieniony czw mar 07, 2024 2:05 pm przez wbp, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 7.37.2 Windows10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przenoszenie danych z base do calc

Post autor: Jan_J »

Nie wiadomo dlaczego
Czy może zależy to od ustawień językowych w arkuszu?
Tego bym się spodziewał: w bazie danych przechowujesz wartości decimal albo float w postaci niezależnej od prezentacji. Zaś w arkuszu tam, gdzie deklarujesz język angielski — dostajesz kropki dziesiętne; a tam, gdzie polski — masz przecinki.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
wbp
Posty: 31
Rejestracja: czw lip 20, 2023 2:18 pm

Re: Przenoszenie danych z base do calc

Post autor: wbp »

Zauważyłem prawidłowość dlaczego raz z przecinkiem a raz z kropką. Dla kwerendy z grupowaniem przechodzi "." zamiast przecinka, bez grupowania w kwerendzie jest z ",". Dlaczego to już nie jest wiadome.
LibreOffice 7.37.2 Windows10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przenoszenie danych z base do calc

Post autor: Jan_J »

Nie potwierdzam.
Wyniki z komórek typu float / double, z agregatów (AVG) oraz z grupowanych agregatów po zaimportowaniu do arkusza są w komórkach liczbowych.
Libre 7.5 na Linux Rocky / CentOS z paczki rpm pobranej z libreoffice.org.
Aż trudno uwierzyć, by dane „z kropkami” w arkuszu dotyczyły liczb.
Ale kto wie; chętnie bym zobaczył taki egzotyczny przykład.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
wbp
Posty: 31
Rejestracja: czw lip 20, 2023 2:18 pm

Re: Przenoszenie danych z base do calc

Post autor: wbp »

Piszę co zauważyłem. Skąd importujesz dane, ja z base. Możesz zrobić próbę? Mam z tym problem mogę zrobić filmik i udostępnić . Do tego mam otwarta base i calc. Kopiuje bez agregatu jest przecinek, z agregatem kropka. Wszystko do tego samego pliku calc tylko inny arkusz. Jutro sprawdzę do tego samego arkusza.
LibreOffice 7.37.2 Windows10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przenoszenie danych z base do calc

Post autor: Jan_J »

Nie mówię, że nie masz racji, tylko że nie udało mi się odtworzyć Twojego problemu w mojej konfiguracji.
Lepsza od filmiku będzie para dokumentów: .odb z bazą i importujący ją skoroszyt .ods. Możesz ją uzupełnić zdjęciem ekranu z sytuacją, którą uważasz za niepożądaną.
Zadbaj tylko o to, by dokumenty nie zawierały żadnych danych ani struktur uważanych przez Ciebie za poufne.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przenoszenie danych z base do calc

Post autor: Jan_J »

Jeszcze jedno: Open/LibreOffice ma w konfiguracji pojęcie „zarejestrowanego źródła danych”. Funkcjonalnie jest to coś w rodzaju „wewnętrznego ODBC”. Jeśli zarejestrujesz plik .odb, możesz z niego importować dane do Calca za pośrednictwem opracji Widok→Źródła danych (Ctrl+Shift+F4). Czy wtedy też występują problemy, jak przy kopiowaniu z okna do okna?
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
wbp
Posty: 31
Rejestracja: czw lip 20, 2023 2:18 pm

Re: Przenoszenie danych z base do calc

Post autor: wbp »

W wypadku łączenia danych poprzez rejestrowaną bazę danych, dane liczbowe przechodzą z przecinkiem jako liczba. Format zamiast 2 miejsc po przecinku przechodzi na wiele miejsc po przecinku.
Z tą rejestracją bazy danych spodziewałem się , że po zapisaniu calc i powtórnym otwarciu połączenie z bazą pozostanie. Zostają tylko dane w arkuszu.
Także przenoszenie danych pomiędzy kwerendą a arkuszem odbywa się w ten sposób , że kopiuję całość z kwerendy i wklejam do arkusza. Czy tak jest prawidłowo.
Chciałem calc wykorzystać do tworzenia tworzenia tabeli przestawnej bo base nie ma kwerendy krzyżowej. Podłączenie kwerendy i arkusza jak wyżej a potem tylko odświeżanie arkusza. Ale to nie działa prawidłowo , gdyż po zamknięciu calc połączenie znika.
LibreOffice 7.37.2 Windows10
wbp
Posty: 31
Rejestracja: czw lip 20, 2023 2:18 pm

Re: Przenoszenie danych z base do calc

Post autor: wbp »

Wracam do tematu. Należy zrobić funkcje CAST dla kolumny: CAST ("nazwa_kolumny" AS DECIMAL (8,2)).
Daje 2 miejsca po przecinku i przy przenoszeniu do arkusza kalkulacyjnego przenosi z przecinkiem
LibreOffice 7.37.2 Windows10
ODPOWIEDZ