Wykres wzrostu i spadku

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
jozo2009
Posty: 12
Rejestracja: czw kwie 06, 2023 7:44 pm

Wykres wzrostu i spadku

Post autor: jozo2009 »

Dzień dobry.

Proszę o pomoc w następującym problemie.

Tworzę do tabeli zapisującej dzienne wpływy wykres. Opiera się on głównie na łopatologicznych wyliczeniach kiedy i jakie dni są pracujące a jakie wolne gdzie w wykresie pojawia się to jako niebieska krzywa wzrostu minimalnego aby zrealizować cel. I teraz podczas wprowadzania realnych dziennych wpływów pojawia się krzywa czerwona, która cos mówi o tym czy zaczynają się spadki do minimalnych oczekiwanych wpływów czy może wzrosty.

Problem w tym że moja formuła w żółtej kolumnie liczy to w oparciu o zależności, czy dzień jest pracujący czy nie, gdzie np przy wykryciu wolnej niedzieli, dotychczasowa realizacja zostaje na tym samym poziomie do momentu kolejnego np. poniedziałkowego wpisu. Formuła zatem zamraża przyszłe dni bez wpływów jak obecną realizację i pokazuje na wykresie jako pozioma czerwoną linie. I to właśnie chcę usunąć. Walczę z tym aby ostatni wpis pojawił się na wykresie, jako punkt ale nie rozciągał na całą pozostałą część miesiąca.

Plik w załączeniu. Może uda się to jakąś małą zmianą w żółtej kolumnie udoskonalić.
Załączniki
plik.ods
(38.85 KiB) Pobrany 46 razy
Libre Office 7.5.0.3 na Windows 8
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wykres wzrostu i spadku

Post autor: Jermor »

Najpierw co do formuł w arkuszu "Krzywa wzrostu".
Kolumna N. Możesz wpisać formułę =M5>0, to wystarczy.
Kolumna P. Pierwszą wartością (P5) będzie 0 (gdy dzień jest wolny) albo 625 (z komórki G8). Zatem w P5 formuła powinna mieć postać =NIE(O5)*$G$8, natomiast w pozostałych, zaczynając od P6 =P5+NIE(O6)*$G$8
Kolumna T. Pierwszą wartością (T5) jest S5. W T6 jest inna formuła niż w T7 i dalszych. Przyjmując, ze to formuła w T7 jest zasadą obliczania tych wartości, możesz poczynając od T6 wpisac formułę =T5+(S6>0)*S6
Obok kolumny T wstawiłem pomocniczą kolumnę U, która zawiera formułę taką, że jeśli w T jest liczba większa od zera, to wstawia tę liczbę, w przeciwnym razie wstawia wynik funkcji BRAK(), wyświetlającej wynik #N/D. Wyniki #N/D nie sa "brane" do wykresu, więc twoją czerwoną linię tworzę na podstawie wartości z kolumny U.
W arkuszu "Dane" w kolumnie AG wstawiłem ci formułę do wyznaczenia daty seryjnej pierwszego dnia wybranego miesiąca wykorzystując funkcję DATEVALUE() w polskiej wersji DATA.WARTOŚĆ(), jest prostsza niż ta wykorzystana przez ciebie. Ale to tylko sugestia.
Zobaczysz to w załączniku.
Załączniki
jozo2009.ods
(37.73 KiB) Pobrany 42 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
jozo2009
Posty: 12
Rejestracja: czw kwie 06, 2023 7:44 pm

Re: Wykres wzrostu i spadku

Post autor: jozo2009 »

DZIĘKI WIELKIE ZA POMOC
Libre Office 7.5.0.3 na Windows 8
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wykres wzrostu i spadku

Post autor: Jermor »

Zmodyfikowałem nieco formułę wyznaczającą dane w kolumnie U. Teraz czerwony wykres nie jest przerywany w dniach wolnych, a kończy się na ostatnim wpisie w zestawieniu.
Załączniki
jozo2009a.ods
(37.78 KiB) Pobrany 40 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ