Wtyczka kursu walut /kontynuacja/

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Maxbert
Posty: 28
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 12:29 pm

Wtyczka kursu walut /kontynuacja/

Post autor: Maxbert »

Chciałbym wrócić do tematu który już był na forum i został oznaczony jako [SOLVED] tzn. viewtopic.php?t=5379
Chodzi o ściąganie aktualnych kursów walut ze strony NBP. W starszych wersjach AOO korzystałem z WSTAW->"Łącze do zewnętrznych danych..." i za każdym razem ustawiało się to łącze z automatyczną aktualizacją. Po upgrade-dzie AOO niestety za każdym razem mam aktualizację "ręczną". Pytanie jak to zmienić żeby aktualizacja była automatyczna?

Przy okazji wspomnianego powyżej wątku na forum sprawdziłam w LO funkcję "USŁ.INTER" i bardzo fajnie to działa ale nie widzę takiej funkcji w AOO. Może jest jakiś odpowiednik "USŁ.INTER" w AOO?

PZDR
Maxbert
AOO 4.1.14, LO 7.5.5.2 (X86_64), Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wtyczka kursu walut /kontynuacja/

Post autor: Jermor »

Najpierw co do odświeżania.
Zrobiłem taki eksperyment: w pliku nazwałem pewien obszar z danymi. Zapisałem plik na dysku. W innym pliku wykorzystałem łącze do zewnętrznych danych (łącze pozwala pobierać dane także z plików Calc, Excel oraz CSV). Przy tworzeniu podałem, że odświeżanie ma następować co 15 sek.
W podglądzie łącza widzę taki obraz:
obraz_2023-09-26_162933098.png
obraz_2023-09-26_162933098.png (13.6 KiB) Przejrzano 253 razy
Co sugeruje odświeżanie ręczne, jednak gdy zmieniam dane w pliku źródłowym i je zapiszę, pojawiają się w pliku docelowym bez żadnej interwencji.
Kursy walut w NBP są chyba określane raz na dobę, więc należałoby poczekać 24 godziny, aby sprawdzić, czy następuje odświeżanie.

Co do Apache OpenOffice. Już od dawna odstaje on od LibreOffice. Nie ma funkcji USŁ.INTER() (WEBSERVICE), nie ma także wielu innych funkcji, np. REGEX(), JEŻELI.BŁĄD() (IFERROR), ZŁĄCZ.TEKST() (CONCAT), POŁĄCZ.TEKSTY() )(TEXTJOIN), czy DATA.RÓŻNICA() (DATEDIF). Dlatego czas przemyśleć, czy nie należałoby przejść na LibreOffice. Wszystko, co dotychczas działa w Apache OpenOffice będzie działało w LibreOffice. Nie wszystko, co zostanie przygotowane w LibreOffice można uruchomić w Apache OpenOffice (patrz np. wspomniane funkcje).
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
cwolan
Posty: 54
Rejestracja: pn sty 25, 2021 11:17 pm

Re: Wtyczka kursu walut /kontynuacja/

Post autor: cwolan »

Jermor pisze: wt wrz 26, 2023 4:52 pm Najpierw co do odświeżania.
Zrobiłem taki eksperyment: w pliku nazwałem pewien obszar z danymi. Zapisałem plik na dysku. W innym pliku wykorzystałem łącze do zewnętrznych danych (łącze pozwala pobierać dane także z plików Calc, Excel oraz CSV). Przy tworzeniu podałem, że odświeżanie ma następować co 15 sek.
W podglądzie łącza widzę taki obraz:
(...)
Co sugeruje odświeżanie ręczne, jednak gdy zmieniam dane w pliku źródłowym i je zapiszę, pojawiają się w pliku docelowym bez żadnej interwencji.
Identycznie jest w LibreOffice.

Libre Office Calc Guide informuje w notce:
NoteInLOCalcGuide.png
NoteInLOCalcGuide.png (24.12 KiB) Przejrzano 239 razy
OpenOffice 1.1.5 – 4.1.15
LibreOffice 3.3.0.4 – 7.6.6
Windows 7,10,11 64-bit
ODPOWIEDZ