Wyrażenie regularne - problem

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
krzys59
Posty: 78
Rejestracja: pt cze 19, 2009 2:59 pm

Wyrażenie regularne - problem

Post autor: krzys59 »

Witam
Mam następujący problem w calc:
- w komórkach mam wartości w rodzaju, 1,2,3 ale też 1n, 2n, 3n itd aż do 40, pomieszane w kolumnach
- w jaki sposób mogę za pomocą wyrażenia regularnego usunąć n pozostawiając same liczby?
Za nic nie potrafię tego rozgryźć
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2268
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wyrażenie regularne - problem

Post autor: Jermor »

Zakładam, że opisałeś dokładnie to, co występuje, czyli wśród liczb występuje literka "n" umieszczona na końcu.
Jeśli chcesz usunąć te "n-ki", bezpośrednio w kolumnie zawierającej dane, to
  • Zaznacz obszar z tymi danymi.
  • Wywołaj polecenie "Znajdź i zamień"
  • Upewnij się, że zaznaczone są następujące opcje:
    • Tylko bieżące zaznaczenie
    • Wyrażenia regularne
  • W polu "Znajdź" wpisz: (.*)n
  • W polu "Zamień" wpisz: $1
  • Wybierz "Zamień wszystkie
Wypróbuj działanie na arkuszu próbnym.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jan_J
Posty: 4562
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyrażenie regularne - problem

Post autor: Jan_J »

Ja to rozumiem nieco inaczej: w komórkach występują ciągi liczb rozdzielone przecinkami, a czasem z n-ką między liczbą a przecinkiem.
To ja bym tak:
znajdź ([0-9])n
zamień na $1
Na prostych przykładach zgodnych z Twoim opisem pracuje. Jeśli po 'n' bezpośrednio nastąpi cyfra, to sklei cyfry z obu stron 'n'.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
krzys59
Posty: 78
Rejestracja: pt cze 19, 2009 2:59 pm

Re: Wyrażenie regularne - problem

Post autor: krzys59 »

Dziękuję obu kolegom za pomoc, chodziło o wersję pierwszą, gdy w osobnych komórkach są różne wartości, jedne z n drugie bez
Nie "czuję" wyrażeń regularnych, stąd mój problem :)
KontoLibreOffice
Posty: 92
Rejestracja: wt paź 04, 2022 5:48 pm

Re: Wyrażenie regularne - problem

Post autor: KontoLibreOffice »

krzys59 pisze: pt wrz 01, 2023 8:47 pm Dziękuję obu kolegom za pomoc, chodziło o wersję pierwszą, gdy w osobnych komórkach są różne wartości, jedne z n drugie bez
Nie "czuję" wyrażeń regularnych, stąd mój problem :)
Jeśli w komórkach miałeś tylko wartości postaci liczba oraz liczban to nie musisz używać wyrażeń regularnych wystarczy że usuniesz n z komórek. Możesz to zrobić za pomocą ctrl+h
w polu ''znajdź'' wpisujesz n a pole ''zmień'' pozostawiasz puste potem klikasz ''zmień wszystkie''
7.5.6.2 (X86_64)
ODPOWIEDZ