OpenOffice - odzyskiwanie dokumentów

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
Ewka
Posty: 5
Rejestracja: czw sie 03, 2023 10:14 am

OpenOffice - odzyskiwanie dokumentów

Post autor: Ewka »

Witam. Pracuję na OpenOffice. Zdarzały się sytuacje odzyskiwania dokumentu, pojawiał się zielony "ptaszek" odzyskano poprawnie i było ok. Jakiś czas temu była taka sytuacja, pojawił się czerwony krzyżyk, że odzyskanie się nie powiodło, ale po kliknięciu w Dalej dokument się pojawiał odzyskany. Tylko tym razem dzieje się tak za każdym razem przy otwieraniu każdego dokumentu, włącznie z utworzeniem nowego. Nie bardzo znajduję info w necie co z tym zrobić, raczej o pojedynczych sytuacjach, ale gdzieś mi mignęło że to "awaria" programu OpenOffice i trzeba go usunąć i pobrać na nowo, dokumenty mają się niby zachować i potem otwierać normalnie. Tu czytałam starszy, podobny wątek o LibraOffice, że nic to nie da. Czy ktoś może pomóc co z tym zrobić żeby dokumenty otwierały się normalnie?
OpenOffice 4.1.9 Windows
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: OpenOffice - odzyskiwanie dokumentów

Post autor: Jermor »

Wydaje się, że przyczyną może być jedna z dwóch możliwości:
  1. Jakaś awaria pakietu OpenOffice.
  2. Jakaś awaria w profilu użytkownika.
Gdyby powodem był pkt. 1.
Możesz zainstalować najnowszą wersję OpenOffice, którą teraz jest 4.1.14. I tak dobrze jest mieć wersję najnowszą więc pewnie i tak, prędzej czy później byś to zrobiła. Żadnych swoich danych nie utracisz a jeżeli to był powód, to problem zniknie.
Gdyby problemem był pkt 2.
OpenOffice dla każdego użytkownika tworzy jego profil i zapisuje go (w systemie Windows) w folderze: C:\Users\użytkownik\AppData\Roaming\OpenOffice\4\user
W folderze profilu zapisywane są dane związane z użytkownikiem, czyli np. zainstalowane dedykowane uzytkownikowi rozszerzenia, słowniki użytkownika, autoteksty, położenie plików itp. Dokumenty, na których się pracuje są zapisane w innym folderze, niezależnym od samej instalacji pakietu. Właściwością OpenOffica jest to, że gdy zostanie uruchomiony i nie znajdzie folderu "user" w podanym wyżej miejscu, to automatycznie utworzy taki folder, odtwarzając wszystkie standardowe ustawienia. Możesz więc zmienić nazwę dotychczasowego folderu "user" na jakąś inną, np. "userstary" i otworzyć OpenOffice-a. Ponieważ nie znajdzie już nazwy "user" to utworzy taki folder wraz ze standardową zawartością. Możesz teraz wczytać swoje pliki i zobaczyć, czy problem zniknął. Jeśli wszystko zacznie funkcjonować prawidłowo, to znaczy, że awaria była powodowana starym profilem.
Jeżeli nie korzystałaś z własnych autotekstów, słowników, rozszerzeń lub dedykowanych folderów, to jedyną rzeczą, jaką stracisz będzie lista ostatnio używanych plików.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Ewka
Posty: 5
Rejestracja: czw sie 03, 2023 10:14 am

Re: OpenOffice - odzyskiwanie dokumentów

Post autor: Ewka »

Dzięki za odpowiedź, jeśli chodzi i pkt.1 to usunąć najpierw starą wersję? Ja raczej bym nie instalowała nowej bo kiepsko sie znam na takich rzeczach, ale tu z tym odzyskiwaniem się zastanawiam nad tym.
Pkt.2 to również przyznam, że niestety komputer umiem jedynie obsługiwać, a takie rzeczy to kompletnie sie nie znam, tłumaczysz zrozumiale, ale jakoś nie umiem znaleźć tego profilu. Może zacznę od instalacji? Czy to jest proste?
Czy tu https://www.openoffice.org/pl/download/ - to darmowe? czy gdzie indziej?
OpenOffice 4.1.9 Windows
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: OpenOffice - odzyskiwanie dokumentów

Post autor: Jermor »

Po kolei.
  1. Niczego nie musisz odinstalowywać. Ściągasz nową wersję i uruchamiasz pobrany plik. Cały proces zainstaluje nową wersję i przeniesie do niej profil użytkownika. Z twojego punktu widzenia nic się nie zmieni. Wszystkie dotychczasowe ustawienia będą zachowane. Miejmy nadzieję, że to wystarczy. Pobieranie jest bezpłatne i możesz to zrobić z podanej strony.
  2. Profil nie jest trudny do znalezienia, tylko że Windowsy ukrywają pewne foldery, które uważają za ważne.
    Cały czas piszę teraz o Windows 10. Jeśli używasz Eksploratora plików, to wywołaj go, a następnie przejdź do zakładki "Widok", w niej w sekcji "Pokazywanie/ukrywanie" zaznacz opcję "Ukryte elementy", przy okazji możesz też zaznaczyć "Rozszerzenia nazw plików". Będziesz wówczas widziała nazwy plików z ich rozszerzeniem, czyli np. muzyka.mp3 zamiast samego muzyka albo dokument.odt zamiast dokument.
    Teraz po lewej stronie znajdź "Dysk lokalny C". Jeśli jego zawartość jest zwinięta zobaczysz przed tym napisem symbol >.
    Gdy go klikniesz rozwinie się lista, na której odszukaj pozycję "Użytkownicy" i rozwiń ją, tak jak to zrobiłaś przed chwilą. Na rozwiniętej liście znajdź siebie, i znowu rozwiń. Teraz znajdź folder "AppData" i rozwijając kolejne nazwy dotrzesz do folderu "4". Wówczas po prawej stronie, w tym dużym oknie zobaczysz nazwę "user". Kliknij nią, aby została zaznaczona, a następnie naciśnij klawisz F2. Teraz możesz zmienić nazwę i po zmianie nacisnąć ENTER. Po tym wszystkim uruchom OpenOffice.
    Otworzy się z nowym standardowym profilem użytkownika, i możesz sprawdzić co dalej.
Ale nawiązując do twego problemu, zastanów się, czy nie zmienić OpenOffice na LibreOffice, jest po temu okazja, bo i tak wszystko ci się wywaliło. LibreOffice jest szybciej i sprawniej rozwijanym pakietem i ma dużo więcej ciekawych opcji niż OpenOffice, wszystkie dotychczas napisane dokumenty otworzysz bez żadnych kłopotów. Jest z tym związana pewna uwaga. LibreOffice istnieje w dwóch wersjach windowsowych. Dla systemu 32-bitowego i systemy 64-bitowego. Pobieranie systemu można wykonać ze strony https://www.libreoffice.org/download/do ... ibreoffice i moim zdaniem możesz już pobrać wersję 7.5.5.
Strona rozpozna, jaki masz system operacyjny i zaproponuje odpowiednią wersję.
Wybór czy tak postąpić i tak należy do ciebie.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Ewka
Posty: 5
Rejestracja: czw sie 03, 2023 10:14 am

Re: OpenOffice - odzyskiwanie dokumentów

Post autor: Ewka »

Ok, dzięki ponowne, muszę to na spokojnie przepatrzeć, bo jestem a/technologiczna i jak mówię komputer to umiem obsługiwać... Poczytam, popatrzę co i jak, na razie dzięki
OpenOffice 4.1.9 Windows
Ewka
Posty: 5
Rejestracja: czw sie 03, 2023 10:14 am

Re: OpenOffice - odzyskiwanie dokumentów

Post autor: Ewka »

Witam, sorki że znów chciałabym skorzystać z Twojej uprzejmości. Dopiero teraz zabrałam się za to. Zainstalowanie OO.14 nic nie dało. Z tym drugim rozwiązaniem no nie umiem sobie poradzić, znaleźć, ale też sprawdziłam że mam Win.11 a pisałeś o 10.
Zastanawiam się więc nad zainstalowaniem Libra, pisałeś, że wszystkie dotychczasowe dokumenty pisane na OO się otworzą? A czy jak zainstaluję Libre to ten problem z odzyskiwaniem dokumentów zniknie automatycznie?
OpenOffice 4.1.9 Windows
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: OpenOffice - odzyskiwanie dokumentów

Post autor: Jan_J »

Może zniknąć, bo Open* i Libre* mają osobne foldery konfiguracyjne i nic wzajemnie nie wiedzą o swoich ustawieniach. Używają tego samego podstawowego formatu dokumentów, więc te będą się otwierać bez problemu. Libre* ma bogatszą bibliotekę funkcji arkusza kalkulacyjnego, to znaczy, że niektóre obliczenia — te, w których skorzystano z dodatkowych funkcji — nie będą przeliczane w Open*. Ale nie dotyczy to dokumentów tekstowych.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Ewka
Posty: 5
Rejestracja: czw sie 03, 2023 10:14 am

Re: OpenOffice - odzyskiwanie dokumentów

Post autor: Ewka »

No zainstalowałam i nowy dokument tekstowy mogę utworzyć (na OO to odzyskiwanie pokazywało sie także przy tworzeniu nowego dok.) i owszem, stare dokumenty otwierają się, ale muszę użyć prawej myszy - Otwórz za pomocą i wybrać Libre.
Czy to dlatego że OO jest wciąż zainstalowany?

Przy okazji - z arkuszy kalkulacyjnych nie korzystam, potrzebuję to tylko do pisania dokumentów, ale może się przyzwyczaję bo odrobinę inny wygląd.
A wiesz może jak/gdzie ustawić żeby te dok. pisane na Librze zapisywało na pulpicie? Próbowałam zrobić nowy i nie ma go na pulpicie tylko jak otworzyć Librę to tam są zebrane te co przez niż otwierałam i nowy.
Ja mam dokumentów setki, a raczej tysiące i dziesiątki folderów, więc wygodniej mi jak potrzebne i nowe znajdują sie na pulpicie.
OpenOffice 4.1.9 Windows
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: OpenOffice - odzyskiwanie dokumentów

Post autor: Jermor »

System Windows ma w swoich rejestrach zapisane, jakim programem należy uruchomić plik o konkretnym rozszerzeniu. Dokumenty pakietu Apache OpenOffice i LibreOffice mają takie same rozszerzenie nazwy, dla dokumentów tekstowych jest to odt. Kiedy zainstalowałaś Apache OpenOffice to program Writer został przypisany do otwierania takich dokumentów. Po zainstalowaniu LibreOffice Windowsy nie zmieniają tego przypisania automatycznie więc nadal uruchamiają Writera z Apache OpenOffice. Kliknięcie prawym przyciskiem myszki ikonki prezentującej dokument umożliwia wybór programu, który ma zostać zastosowany wobec tego pliku. Problem powinien zniknąć po odinstalowaniu Apache.
Jeśli jednak chcesz jeszcze zachować to oprogramowanie musisz sama wskazać systemowi, jaki program ma zostać użyty, gdy klikniesz plik z rozszerzeniem odt.
Myślę, że w Windows 11 jest podobnie jak w 10.
Musisz się dostać do ustawień systemu. Zazwyczaj ikonką prezentującą tę możliwość jest koło zębate.
W oknie "Ustawienia" kliknąć "Aplikacje". W nich kliknąć "Aplikacje domyślne".
Teraz znajdź link o treści: "Wybierz aplikacje domyślne według typów pliku" i kliknij go.
W nowy oknie zobaczysz długą listę rozszerzeń plików, przewiń ją aż do pozycji .odt. Przy tej nazwie będzie ikona i napis OpenOffice. Kliknij tę ikonę. Pojawi się lista programów, które mogłyby otwierać takie dokumenty. Wybierz LibreOffice.

O tym gdzie program ma zapisywać nowe dokumenty decydują opcje pakietu.
Wybierasz "Narzędzia -> Opcje -> LibreOffice -> Ścieżki...". Pozycja "Moje dokumenty" określa gdzie program będzie proponował automatyczny zapis. Klikając przycisk "Edycja" możesz wskazać swoją lokalizację. Użytkownik podczas zapisywania nowego pliku zawsze może wskazać inne miejsce. Lista wyświetlana przez Writera obejmuje dokumenty, które zostały otworzone i zapisane. Lista zawiera do 25 nazw ostatnio zapisanych dokumentów. Dokumenty pobrane z jakiejś lokalizacji, po użyciu polecenia "Zapisz" są zawsze zapisywane w tej samej lokalizacji, po użyciu "Zapisz jako" proponowane jest aktualne położenie pliku, ale okno dialogowe pozwala wskazać inne miejsce.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
tomeh
Posty: 108
Rejestracja: pn mar 06, 2017 9:17 am
Kontakt:

Re: OpenOffice - odzyskiwanie dokumentów

Post autor: tomeh »

Ja miałem tak samo po przeniesieniu na nowy komputer. Przeinstalowałem program i problem sam się rozwiązał. Został tylko jeszcze jakiś z cięciem się na zmianie opcji - ale tutaj dzisiaj też otrzymałem pomoc bo chodziło o wyłączenie jednej opcji z grafikami w ustawieniach.

U mnie każdy nowy dokument był przy każdym nowym otwieraniu próbujący się odzyskiwać. Ale reinstalacja rozwiązała to akurat.
Libre office. Treści technologiczne ToTemat.pl z filmami.
ODPOWIEDZ