Podłączenie do ODBC

Użytkowanie programu bazodanowego
wbp
Posty: 31
Rejestracja: czw lip 20, 2023 2:18 pm

Podłączenie do ODBC

Post autor: wbp »

Podłączam Librebase poprzez ODBC do SQL. Libre widzi wszystko w SQL a chciałem by widziało tylko view.
Czy można to tak ustawić.
LibreOffice 7.37.2 Windows10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podłączenie do ODBC

Post autor: Jan_J »

Zależy do jakiej bazy się podłączasz.
Jeśli jest możliwość zarządzania uprawnieniami na poziomie bazy, to wystarczy połączyć się jako użytkownik posiadający jedynie prawo do oglądania określonej perspektywy.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
wbp
Posty: 31
Rejestracja: czw lip 20, 2023 2:18 pm

Re: Podłączenie do ODBC

Post autor: wbp »

Witam.
Łączę się do SQL.
W Access było tak , że łączyłem tylko te view które chciałem pokazać a nie wszystkie tabele. Ze względu bezpieczeństwa tak jest lepiej.
Wybierałem tylko pojedyncze tabele. Oczywiście uprawnienia z poziomu SQL też można ograniczać. Pytam , czy to jest możliwe? Czy tylko uprawnieniami można to ograniczać?
LibreOffice 7.37.2 Windows10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podłączenie do ODBC

Post autor: Jan_J »

Zarządzanie uprawieniami (GRANT/REVOKE) dla poszczególnych ról, czyli użytkowników i grup, jest najbezpieczniejszą metodą konroli dostępu. A to dlatego, że każda aplikacja komunikuje się z systemem zarządzania bazą, zaś kontrola odbywa się wewnątrz.
Niewiele wiem o architekturze protokołu ODBC, ale nie wyobrażam sobie, by miał wbudowaną wiedzę o nazwach tabel, perspektyw, użytkowników. Nie ten poziom działania.
Możliwe zaś, że wspominasz o narzędziu do budowy aplikacji, które ogranicza zasięg konstruowanych pytań do wskazanych tabel. Nic mi nie wiadomo o istneniu takiego narzędzia w interfejsie Base. Takie podejście bywa wygodne, ale nie przesadzałbym z uznaniem go jako bezpiecznego. Skoro w systemie jest zarejestrowane źródło ODBC, da się do niego podpiąć inną aplikacją, niekoniecznie tą, którą tworzysz.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ