Co umożliwia Plik->Wersje? [SOLVED]

Użytkowanie edytora dokumentów
AKle
Posty: 5
Rejestracja: czw cze 15, 2023 1:39 pm

Co umożliwia Plik->Wersje? [SOLVED]

Post autor: AKle »

Czy usługa Plik->Wersje umożliwia edytowanie raz fragmentu wspólnego dla kilku wersji, tak żeby zmiany były widoczne w każdej wersji? Jak to zrobić? Jak w ogóle zapoczątkować posiadanie w jednym pliku .odt kilku wersji tekstu? Jeśli nie ma tej funkcjonalności, to gdzie wysłać prośbę o jej stworzenie (może być po angielsku)?
Ostatnio zmieniony pn cze 19, 2023 4:19 pm przez AKle, łącznie zmieniany 1 raz.
AKle; Apache OpenOffice 4.1.14, Windows 10 Home.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Co umożliwia Plik->Wersje?

Post autor: Jermor »

Funkcjonalność "wersje" pozwala utrzymywać różne wersje tego samego dokumentu. Wersje możesz utworzyć dopiero po pierwszym zapisaniu swojego dokumentu. Wersja w końcu musi się do czegoś odnosić. Gdy dokument był już zapisany opcja "Wersje" w menu "Plik" jest dostępna. Gdy ją wywołasz otworzy się okno dialogowe wersji. Ma ono przycisk "Zapisz nową wersję", oraz informacje o już zapisanych wersjach, które możesz otworzyć w oddzielnych dokumentach lub na poziomie wybranej wersji poprosić o "Porównanie" czyli przedstawienie, jakie zmiany nastąpiły do tej wersji. Wówczas wszystkie różnice są pokazane i pojawia się możliwość podjęcia decyzji na temat zmian. Praca z wersjami bardziej przypomina pracę z rejestrowaniem zmian podczas pisania dokumentu. Nie mam tu żadnych doświadczeń. Przekazuję tylko informację jak z tym zacząć działać.
Zobacz też: https://wiki.openoffice.org/wiki/Docume ... g_versions i tu https://wiki.openoffice.org/wiki/Docume ... a_document
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
AKle
Posty: 5
Rejestracja: czw cze 15, 2023 1:39 pm

Re: Co umożliwia Plik->Wersje?

Post autor: AKle »

Dzięki, Jermor.

Jeśli dobrze zrozumiałem Twój post i wskazane strony, to nie ma tego, czego potrzebuję. Chciałbym móc zrobić to, co w preprocesorze języków C i C++ nazywa się kompilacją warunkową. Czyli mogę wstawić dyrektywy, pozwalające ustalać, że wybrany fragment ma lub nie ma być kompilowany. Mogę na początku dokumentu wstawić dyrektywę np.
#define dla_Jurka
i potem w wielu miejscach dawać dyrektywy np.
Witaj,
#ifdef dla_Jurka
Jurek
#else
Marek
#endif
!

W C i C++ można stosować warunkową kompilację tylko do fragmentów złożonych z całych wierszy (co mało przeszkadza, bo jest duża swoboda w dodawaniu przejść do nowej linii); w OO Writerze przydałoby się móc to robić tak, by kod podobny do powyższego generował jeden akapit:
Witaj, Jurek!
lub
Witaj, Marek!

A jeśli później chcę zmienić coś we fragmentach nie objętych takimi dyrektywami, a więc wspólnych dla obu wersji (np. chcę zmienić Witaj na Dzień dobry), to wystarczy zaedytować raz, a nie osobno w wersji dla Jurka a osobno w wersji dla Marka.

Czy słusznie rozumiem, że Plik->Wersje nie umożliwia tego?

Czy wiesz, gdzie można podesłać postulat zaimplementowania takiej usługi (mogę napisać po angielsku)?

W C i C++ nie ma usługi wyeksportowania do zewnętrznego pliku tekstu, jaki dostaje kompilator - w OO Writerze powinna być.
AKle; Apache OpenOffice 4.1.14, Windows 10 Home.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Co umożliwia Plik->Wersje?

Post autor: Jermor »

Dobrze to zrozumiałeś. Wersje są stanami tu i teraz.
Nie wiem, jakie są intencje związane z twoimi potrzebami, ale po pierwsze istnieje coś takiego jak korespondencja seryjna, która umożliwia spersonifikowanie dokumentów przeznaczonych dla różnych użytkowników. Tu emisja dokumentu następuje na podstawie bazy danych, którą może być nawet zwykły plik tekstowy.
Po drugie stosując pola Writera "Tekst warunkowy", "Ukryty tekst" lub "Ukryty akapit" można warunkowo pokazywać tekst przeznaczony dla konkretnej sytuacji. Sterują tym pola zmiennych, które można samodzielnie ustawiać.
Co do zgłoszenia problemu. Tak się składa, że używany przez ciebie Apache OpenOffice ewoluuje niezwykle powoli. Ciągle pojawiają się głosy, że ten projekt zejdzie z tego świata, lecz on mimo wszystko trwa. Jednak rozwój jest niezwykle ślamazarny i raczej pozorny. Najnowsza wersja, której zresztą używasz wniosła niewiele zmian.
Na drugim biegunie jest projekt LibreOffice, czyli zespół programistów, którzy odeszli z dawnego OpenOffice, stworzyli The Document Foudation i kontynuują rozwój pakietu. U nich funkcjonuje strona https://bugs.documentfoundation.org/, na której można zgłaszać rozmaite propozycje (tak sądzę). LibreOffice czyta wszystkie dokumenty Apache OpenOffice, w drugą stronę to już tak nie działa. Przede wszystkim w aspekcie Calca.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co umożliwia Plik->Wersje?

Post autor: Jan_J »

Writer jest front-endem do generowania dokumentów, a nie językiem programowania.
Część typowych zadań związanych z personalizacją dokumentów, z generowaniem na podstawie jednego wzorca tekstów różniących się w systematyczny sposób jest ukryta pod hasłem `korespondencja seryjna`.
Część zadań podobnego typu da się zrealizować poprzez sterowanie statusem widoczności elementów, także na podstawie parametrów zdefiniowanych przez autora dokumentu.
O tym wszystkim wspomniał już Jermor.
Kompilacja warunkowa jest mechanizmem o wiele bardziej skomplikowanym i więcej mogącym. Nie sądzę, by zespół decydujący o kierunku rozwoju chciał iść w tym kierunku.
Najsilniej ugruntowanym językiem programowania składu dokumentów jest TeX. Tam rzeczy takie są możliwe. Ale z pakietami biurowymi nie ma on nic wspólnego.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
AKle
Posty: 5
Rejestracja: czw cze 15, 2023 1:39 pm

Re: Co umożliwia Plik->Wersje?

Post autor: AKle »

Dzięki, Jermor i Jan_J.

Nie chodziło mi o korespondencję seryjną; przykład z imionami wydał mi się naturalny.

To, co piszecie dalej, wydaje mi się nadziejne. Tylko czy da się np. wyeksportować albo skopiować do Schowka (myszy) tekst wynikowy - zawierający tylko te treści, które wynikają z ustawionych zmiennych (plus, oczywiście, fragmenty wspólne)?

Poczytałem trochę w Pomocy o zmiennych i wiem już jak utworzyć zmienną i nadać jej wartość. Ale jak zobaczyć lub zmienić wartość istniejącej już zmiennej? Albo jak usunąć niepotrzebną już zmienną?

TeX-a trochę znam, ale on chyba nie umożliwia eksportu, tylko tworzy plik .dvi lub .ps, który można zobaczyć lub wydrukować. Ale nie można go skonwertować na format .odt lub .doc, prawda?
AKle; Apache OpenOffice 4.1.14, Windows 10 Home.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Co umożliwia Plik->Wersje?

Post autor: Jermor »

Napisałem kiedyś opracowanie o korespondencji seryjnej a w nim także włączyłem informacje o polach, tekstach warunkowych.
Możesz przeczytać o tym tutaj: https://yestok.pl/lbo/y34.php#3405
Trochę też napisałem w opracowaniu o wykonywaniu obliczeń we Writerze, i to znajduje się tu: https://yestok.pl/lbo/y10.php, ale trzeba przewinąć stronę do tytułu "Obliczenia realizowane w tekście.".
No i może pomoże ci dyskusja tutaj:
viewtopic.php?p=19552#p19552
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Co umożliwia Plik->Wersje?

Post autor: Jermor »

Tak na byle jak, podsyłam dokument we writerze.
Ma on część wspólną oraz dodane 3 sekcje, z których każda jest traktowana jako oddzielna wersja. Sekcje, których numer jest inny niż wybrana wersja są ukryte. Sekcja 1 i 2 zajmują to samo miejsce w dokumencie, sekcja 3 znajduje się w innym miejscu. Tak mniej więcej to działa.
Wybór wersji po wywołaniu CTRL+SHIFT+F9.
Pole wprowadzania umieściłem w ramce, która ma status niedrukowania.
Załączniki
Wersje.odt
(11.59 KiB) Pobrany 44 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
AKle
Posty: 5
Rejestracja: czw cze 15, 2023 1:39 pm

Re: Co umożliwia Plik->Wersje?

Post autor: AKle »

Dzięki, Jermor. Udało mi się uzyskać trzy wersje Twojego dokumentu, ale nadal nie wiem, jak to zrobiłeś. W pliku, który poprzednio utworzyłem, jest zmienna Bielak, ale Ctrl+Shift+F9 nic nie robi. Dodaję go jako załącznik.

A czy można z Twojego pliku wygenerować (nie przez druk) wybraną wersję i zapisać ją na pliku .odt lub .doc lub .rtf?
Załączniki
Testy zmiennych Writera.odt
(22.38 KiB) Pobrany 44 razy
AKle; Apache OpenOffice 4.1.14, Windows 10 Home.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Co umożliwia Plik->Wersje?

Post autor: Jermor »

Najpierw odpowiedź na pytanie o pliki. Niestety nie. Zapisanie plików w jednym z tych formatów powoduje, że cała treść jest widoczna. Jedynie zapis w pliku PDF (Eksportuj..., lub Eksportuj jako PDF) generuje treść aktualnej wersji.

Co do twojego pliku. Zastosowałeś pole "tekst warunkowy" ale nigdzie nie zdefiniowałeś pola Bielak. Użycie nazwy pola jest akceptowalne, ono przyjęło wartość 0.
Formalnie rzecz ujmując powinno się zdefiniować pole.
obraz_2023-06-17_130823587.png
obraz_2023-06-17_130823587.png (21.96 KiB) Przejrzano 377 razy
Można tu zaznaczyć opcję "Niewidoczny", co sprawi, że pole nie będzie widoczne. Można także określić format dla tej zmiennej
Następnie należy wstawić "Pole wprowadzania". To jest analogiczne okienko dialogowe. Zamiast opcji "Wartość" pojawi się opcja "Odwołanie". W sekcji "Wybór" pojawią się nazwy zdefiniowanych zmiennych. Należy wskazać wybraną a w polu "Odwołanie" wpisać tekst, jaki ma się pojawić przy wywołaniu tego pola. Aktywowanie pól wprowadzania realizuje właśnie skrót CTRL+SHIFT+F9. Wydaje mi się, że pola wprowadzania nie można ukryć, dlatego w moim dokumencie zdefiniowałem je w ramce, której nadałem status niedrukowania, dzięki czemu nie pojawia się na wydrukach ani w pliku PDF. Próbowałem umieścić to pole w ukrytej sekcji, ale wówczas program nie reaguje na CTRL+SHIFT+F9 (w stosunku do tego pola).
W moim pliku zastosowałem sekcje, które są warunkowo ukrywane. Można to zobaczyć wywołując polecenie "Format -> Sekcje...".
Dostępne są również ukrywane teksty i/lub akapity co sam zrealizowałeś.
Pola usuwa się tak jak każde znaki w tekście. Ponieważ jednak nie zawsze można je zinterpretować, istnieje polecenie "Widok -> Nazwy pól" (CTRL+F9) i można wszystkie pola odnaleźć i zobaczyć ich aktualna zawartość.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
AKle
Posty: 5
Rejestracja: czw cze 15, 2023 1:39 pm

Re: Co umożliwia Plik->Wersje?

Post autor: AKle »

Dzięki, Jermor. Spróbuję zrobić według Twoich wskazówek.
AKle; Apache OpenOffice 4.1.14, Windows 10 Home.
ODPOWIEDZ