Jak cofnąć aktualizację?

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
medor5
Posty: 9
Rejestracja: wt sty 15, 2019 1:17 pm

Jak cofnąć aktualizację?

Post autor: medor5 »

Po jakiejś aktualizacji, która odbyła się bez mojej wiedzy mam nieustanny problem z otwieraniem starych dokumentów. Wyskakuje (przeważnie nie widoczne! ) okienko, które jak się pokaże to widać zapytanie o format w jakim plik ma być czy jest zapisany a tam ze 20 formatów o których nie mam pojęcia. Wybieram na chybił trafił i przeważnie pudłuję i wszystko znika. Co za kur...stwo!
Apache Open Office 4.1.2
Win 7 Professional
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak cofnąć aktualizację?

Post autor: Jan_J »

W serwisach dystrybucyjnych masz możliwość wyboru wersji: Dla cofnięcia o „duży” numer wersji (np. z 4.1.x na 4.0.x) wystarczy zainstalować starszą wersję. Prawdopodobnie spowoduje to bałagan w graficznym środowisku pracy, więc wygodniej będzie wcześniej odinstalować wersję bieżącą, mimo że nie jest to konieczne.
Wersje różniące się „małym” numerem (po dwóch kropkach) nie będą współistnieć przy typowym sposobie instalowania, więc dla uniknięcia konfliktów odinstalowanie warto przeprowadzić wcześniej.
Warto także zrobić kopię katalogu konfiguracji osobistej. I wyłączyć automatyczną aktualizację.

Jednak przed podjęciem decyzji o downgrade warto się zastanowić, czy naprawdę nowe wyskakujące okienko to „k***o”. Być może łatwo jest zrozumieć, po co się pojawia, i być może równie łatwo je wyłączyć. Zamiast siać wokół siebie przymiotniki wartościujące świadczące tylko o emocjach, radzę pokazać w poście czytelny obraz takiego okienka. Sądzę, że chodzi o zmianę domyślnego formatu zapisu z ODF1.0 na 1.1 albo z 1.1 na 1.2. Tak czy inaczej, oprogramowanie rozwija się w celu na ogół sensownym, nie warto z tego rezygnować. Jest przy tym bardziej konfigurowalne, niż może się wydawać bez sprawdzania.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Jak cofnąć aktualizację?

Post autor: Jermor »

Prawdopodobnie nikt nie będzie wiedział, o czym ty piszesz.
To jest forum Apache OpenOffice i LibreOffice. Żaden z tych programów nie może wykonać aktualizacji bez twojej wiedzy, bo one mają tylko możliwość poinformowania, że jest nowsza wersja. Pliki musisz pobrać sam, a następnie je uruchomić.
Zatem jeśli "... po jakiejś aktualizacji... ", to na pewno nie oprogramowania office. Podpisałeś siebie jako użytkownika OpenOffice 4.1.2 a obecnie dostępna to 4.1.14, więc gdyby aktualizację odbywały się automatycznie, to nie pracowałbyś na 4.1.2.
Może byś przynajmniej zrobił zrzut tego okienka, to byśmy przynajmniej zobaczyli co się pojawia.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
medor5
Posty: 9
Rejestracja: wt sty 15, 2019 1:17 pm

Re: Jak cofnąć aktualizację?

Post autor: medor5 »

Okienko dotyczy wyboru filtra. Filtrów jest chyba ok 50.
Chciałem dołączyć zrzut ekranu ale pojawia się info, że plik jest za duży! Maksymalny rozmiar załącznika: 128 KiB.

Cały problem wynikł z aktualizacji sterowników w komputerze przez program Avast a nie przez aktualizację wersji programu OpenOffice, który rzeczywiście pamiętam, że nie aktualizuje się automatycznie

Teraz nie otwiera mi się już żaden plik programu OpenOffice.
Apache Open Office 4.1.2
Win 7 Professional
medor5
Posty: 9
Rejestracja: wt sty 15, 2019 1:17 pm

Re: Jak cofnąć aktualizację?

Post autor: medor5 »

Zrestartowałem komputer i zaczęło działać!
Pliki się otwierają normalnie i te szalone okienka z 1500 filtrami do wyboru przestały się pojawiać!
Uff!
Pozdrawiam !
Apache Open Office 4.1.2
Win 7 Professional
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak cofnąć aktualizację?

Post autor: Jan_J »

128 na obraz png ze zrzutem okna dialogowego to całkiem sporo. Jak nie starcza, można skonwertować do gif. Na bmp może być mało, o ile nie jest skompresowany.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
medor5
Posty: 9
Rejestracja: wt sty 15, 2019 1:17 pm

Re: Jak cofnąć aktualizację?

Post autor: medor5 »

No, ale to dziwne żeby na stronie tego forum ograniczać tak wielkość pliku, że zrzut ekranu nie jest akceptowany, gdzie jak sobie to wyobrażam, często dla zobrazowania problemów użytkownicy chcieli by dołączyć zrzuty ekranu właśnie.
Apache Open Office 4.1.2
Win 7 Professional
ODPOWIEDZ