Duplikaty i formuła filtruj [SOLVED]

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
adrian_99
Posty: 5
Rejestracja: czw mar 30, 2023 10:56 am

Duplikaty i formuła filtruj [SOLVED]

Post autor: adrian_99 »

Witam,
W calcu mam dwa arkusze z danymi. Powiązane są kodem. W tym drugim niektóre wiersze się powtarzają (duplikaty). Chciałbym za pomocą funkcji, by przy każdej unikalnej wartości kodu (ark1), w odpowiedniej kolumnie wyświetlały się oddzielone np średnikiem, wartości z drugiego arkusza, w jednej komórce. Czy jest taka możliwość. Wiem, że w excelu sie da przy pomocy formuły połącz teksty oraz filtruj. Ta pierwsza w open Office nazywa się złącz.teksty tej drugiej jednak nie mogę znaleźć. Czy jest jakieś inne wyjście z tej sytuacji? :| Link do filmiku dla przykładu: https://youtu.be/xpkmB1g4c7M
Z góry dzięki za pomoc ;)
Ostatnio zmieniony pt mar 31, 2023 4:20 pm przez adrian_99, łącznie zmieniany 2 razy.
Open Office 4.1.14, Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Duplikaty i formuła filtruj

Post autor: Jermor »

W Calcu nie ma funkcji FILTRUJ(), niemniej można osiągnąć twój cel, pod warunkiem że zmienisz wersję pakietu na LibreOffice.
Wspomniana przez ciebie funkcja ZŁĄCZ.TEKSTY() nie nadaje się do twoich celów, gdyż wymaga wskazania jawnie każdego elementu, który ma zostać połączony a na dodatek nie wstawia automatycznie żadnych separatorów rozdzielających te połączone teksty.
W LibreOffice Calc dostępna jest funkcja POŁĄCZ.TEKSTY(), taka sama jak ta zaprezentowana w filmiku.
To ona jest z jednej strony kluczowym elementem formuły, gdyż pozwala wskazać zakres komórek, które będą podlegały łączeniu. Drugim takim ważnym elementem jest zastosowanie funkcji JEŻELI() w postaci macierzowej (lub tablicowej, jak wolą niektórzy). Ta funkcja wytworzy w sobie wewnętrzną listę wartości pasujących do podstawowego indeksu.
Wszystko to zobaczysz w załączonym przykładzie. Tyle że w nim ten twój "drugi arkusz" umieściłem razem z pierwszym.
Przykład oczywiście zadziała, ale musi to być Calc LibreOffice.
Wszystko, co robiłeś do tej pory w Apache OpenOffice będzie działało w LibreOffice.
Załączniki
adrian.ods
(12.59 KiB) Pobrany 47 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
adrian_99
Posty: 5
Rejestracja: czw mar 30, 2023 10:56 am

Re: Duplikaty i formuła filtruj

Post autor: adrian_99 »

Libre pobrany. Formułę wpisuję tak samo. Dlaczego wartości zduplikowanych komórek łączą je wszystkie i wpisują do komórki wiersza, w którym wprowadzona jest formuła. Po przeciągnięciu reszta jest pusta.
Załączniki
Zrzut ekranu 2023-03-30 145532.png
Zrzut ekranu 2023-03-30 145532.png (11.67 KiB) Przejrzano 554 razy
Open Office 4.1.14, Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Duplikaty i formuła filtruj

Post autor: Jermor »

To musi być formuła macierzowa, jak napisałem. Formuła macierzowa, to szczególny rodzaj formuł, przeczytasz o nich np. tu: https://yestok.pl/gen/y44.php.
Po wpisaniu formuły do komórki K5 należy ją zatwierdzić nie zwykłym ENTER, ale CTRL+SHIFT+ENTER.
W oknie podglądu cała formuła będzie widoczna w nawiasach klamrowych {....} jednak gdy zechcesz ją edytować te nawiasy znikną. Po edycji znowu musisz ją zatwierdzić tym złożonym skrótem klawiaturowym.
Aby skopiować tę formułę w dół, do komórki K6 i dalszych, nie można użyć zwykłego "przeciągania" rogu komórki. "Przeciąganie" należy wykonać z przyciśniętym klawiszem CTRL albo skorzystać z metody Skopiuj (CTRL+C) i po zaznaczeniu wymaganego zakresu Wklej (CTRL+V).
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
adrian_99
Posty: 5
Rejestracja: czw mar 30, 2023 10:56 am

Re: Duplikaty i formuła filtruj

Post autor: adrian_99 »

Dzięki :) wszystko śmiga. Czy jest dodatkowo opcja by wartości o tych samych kodach były obok siebie i nie rozdzielały sie przy sortowaniu?
Open Office 4.1.14, Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Duplikaty i formuła filtruj

Post autor: Jermor »

Nie zrozumiałem tego pytania.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
adrian_99
Posty: 5
Rejestracja: czw mar 30, 2023 10:56 am

Re: Duplikaty i formuła filtruj

Post autor: adrian_99 »

Czy można zgrupować ze sobą wiersze w których są te same wartości?
Open Office 4.1.14, Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Duplikaty i formuła filtruj

Post autor: Jermor »

No właśnie nie wiem, jak rozumieć wiersze, które mają te same wartości.
Masz dwie tablice. Podstawową, zawierającą indeksy i coś tam, i dodatkową, która może zawierać powtórzone wielokrotnie indeksy z innymi coś tam.
Formuła modyfikuje tabelę podstawową, przez dopisanie wszystkich pasujących do indeksu podstawowego coś tamów.
W tym stanie rzeczy tabela podstawowa już zawiera niepowtarzalne wiersze.
Zupełnie nie wiem, co ma być sortowane i wg jakiego klucza. Piszesz
adrian_99 pisze: czw mar 30, 2023 6:29 pm...by wartości o tych samych kodach były obok siebie
Kody to jak rozumiem te symbole: A1-7-8, a te w tabeli wynikowej występują tylko raz.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
adrian_99
Posty: 5
Rejestracja: czw mar 30, 2023 10:56 am

Re: Duplikaty i formuła filtruj

Post autor: adrian_99 »

Wszystko już wiem, jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc w rozwiązaniu problemu ;)
Open Office 4.1.14, Windows 10
ODPOWIEDZ