Liczby formatowane inżynierskie

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Awatar użytkownika
kolaf
Posty: 2
Rejestracja: sob lut 11, 2023 2:08 pm

Liczby formatowane inżynierskie

Post autor: kolaf »

Witam wszystkich,
Potrzebuję często używać "inżynierskiego" formatowania liczb.
Mam na myśli to, aby zdefiniować sposób formatowania liczb, które będzie uwzględniało przyrostki takie jak: "mili", "mikro", "kilo", "mega" itp.
Najbliższe temu formatowanie naukowe wyświetla liczby tylko w zapisie z wykładnikiem E+008 lub E-009, ale to nie jest w moim przypadku rozwiązanie.

Proszę o podpowiedź, jak uzyskać potrzebny mi efekt lub postuluję dodanie takiego wyświetlania formatu liczb jako nowej funkcji w aktualizacji OpenOffice.
OpenOffice 4.1.13
Windows 7 pro 64
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2283
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Liczby formatowane inżynierskie

Post autor: Jermor »

Musisz zastosować własne formatowanie. O tym, jak formatować zawartość komórek możesz przeczytać np. tutaj: https://yestok.pl/ooo/y55.php
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
cwolan
Posty: 56
Rejestracja: pn sty 25, 2021 11:17 pm

Re: Liczby formatowane inżynierskie

Post autor: cwolan »

Tytułem uzupełnienia:
w Bugzilli dla OpenOffice są od dawna raporty postulujące wprowadzenie nowych formatów m.in. W tym drugim jest odwołanie do artykułu w Wiki: Engineering and SI Number Format in Calc. W sekcji "Sample Implementations" podano link do pliku EngSIFormula.ods. Plik zawiera makra do konwersji liczba <--> łańcuch (notacja inżynierska, SI i binarna).
Makra można używać jak funkcji zdefiniowanych przez użytkownika (oznaczenia / nazwy jednostek można dostosować).
OpenOffice 1.1.5 – 4.1.15
LibreOffice 3.3.0.4 – 7.6.7
Windows 7,10,11 64-bit
Awatar użytkownika
kolaf
Posty: 2
Rejestracja: sob lut 11, 2023 2:08 pm

Re: Liczby formatowane inżynierskie

Post autor: kolaf »

Dziękuję, sprawdzę.
OpenOffice 4.1.13
Windows 7 pro 64
ODPOWIEDZ