[SOLVED] Malarz formatów nie zamienia Liberation Mono na Liberation Serif w tabelce na LibreOffice

Użytkowanie edytora dokumentów
nie_znaleziono
Posty: 7
Rejestracja: ndz gru 04, 2022 1:30 pm

[SOLVED] Malarz formatów nie zamienia Liberation Mono na Liberation Serif w tabelce na LibreOffice

Post autor: nie_znaleziono »

Chciałem nadać formatowanie Liberation Serif z prawej kolumny tabeli, kolumnie lewej z Liberation Mono. Nie zmienia mi formatowania nie wiem czemu. Wersja oprogramowania taka jak w opisie. Dołączam przykładowy plik, żeby było łatwiej zdiagnozować problem.
Załączniki
tabelka_001.odt
(9.07 KiB) Pobrany 47 razy
Ostatnio zmieniony śr gru 07, 2022 12:02 am przez nie_znaleziono, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 7.4 na Windows 10
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Malarz formatów nie zamienia Liberation Mono na Liberation Serif w tabelce na LibreOffice

Post autor: Jan_J »

???
W Twojej tabeli lewa kolumna używa fontu Liberation Mono, a prawa Liberation Serif. Tego przecież chciałeś?

Sprawdzane na Libre 7.3.6.2.

O (nie)działaniu Malarza trudno dyskutować na podstawie załącznika, bo jest to narzędzie z interfejsu użytkownika. W dokumencie mogą być zapisane skutki jego działania, ale ani sposób, ani nawet fakt jego użycia już nie.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
nie_znaleziono
Posty: 7
Rejestracja: ndz gru 04, 2022 1:30 pm

Re: Malarz formatów nie zamienia Liberation Mono na Liberation Serif w tabelce na LibreOffice

Post autor: nie_znaleziono »

Nie, chciałem żeby lewa kolumna używała Liberation Serif. Kopiuję malarzem z prawej na lewą i nie ma efektu. Ale zauważyłem że ze zwykłym tekstem też jest problem, jak np. chcę z tekstu na którym jest pogrubienie, przekopiować tekst malarzem ze zwykłą czcionką to pogrubienie cały czas zostaje.
LibreOffice 7.4 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Malarz formatów nie zamienia Liberation Mono na Liberation Serif w tabelce na LibreOffice

Post autor: Jermor »

Twoja tabela ma przypisany styl akapitu o nazwie "Zawartość tabeli" Ten styl ma przypisaną czcionkę Serif, taką, jaką widzisz po prawej stronie. Jednocześnie teksty po prawej stronie nie mają przypisanego żadnego stylu znaków.
W lewej kolumnie wszystkie teksty zostały dodatkowo objęte stylem znaków o nazwie "Tekst źródłowy", ten styl ma przypisaną czcionkę Mono.
Wystarczy, jeśli zaznaczysz lewą kolumnę i przypiszesz jej "Brak stylu znaków" w stylach znaków. Przywrócone zostaną parametry obowiązujące w stylu akapitu, czyli takie, jakie obowiązują w prawej kolumnie.
W przesłanym pliku komórka B1 twojej tabeli ma przypisany styl akapitu "Domyślny styl akapitu"
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
nie_znaleziono
Posty: 7
Rejestracja: ndz gru 04, 2022 1:30 pm

Re: Malarz formatów nie zamienia Liberation Mono na Liberation Serif w tabelce na LibreOffice

Post autor: nie_znaleziono »

Biegły w LibreOffice nie jestem. Raczej jestem na poziomie początkujący ze znajomością podstawowych pojęć.

Powiem co widzę, a czego nie:
[+] A1:A5 i B2:B5 ma styl "Zawartość tabeli"
[+] B1 ma styl "Domyślny styl akapitu"
[?] Ja tam tylko widzę, że cała tabelka ma czcionkę Serif. Sprawdzam to tak, że zaznaczam PPM całą tabelkę. "teksty po prawej stronie nie mają przypisanego żadnego stylu znaków" - tego nie widzę, nie rozumiem.
[-] Styl "Tekst źródłowy", w ogóle nie widzę takiej nazwy nigdzie (tego gdzie podglądnąć nie wiem) Okej jednak znalazłem, chociaż nie rozumiem właściwie co.
[+] Okej ustawiłem "Brak stylu znaków" pomogło, wróciło do Liberation Serif (właściwie to to właśnie było głównym problemem wątku, więc można byłoby oznaczyć jako rozwiązany, co niedługo zrobię)

"Tekst źródłowy", "Brak stylów znaków" do tego można się dostać tylko poprzez > Więcej stylów... > Style znaków ? Dla mnie to egzotyczne ustawienia, nie słyszałem o nich wcześniej. A jak sprawdzić, że styl "Tekst źródłowy" ma przypisaną czcionkę Mono?

A czemu B1 ma "Domyślny styl akapitu" nie wiem. Ręcznie z listy nie wybierałem tego.

Właściwie chciałem to wszystko zrobić za pomocą Malarza formatów, ale w sumie wyklikać w ten czy innym sposób nie robi różnicy, efekt jest ten sam i poziom skomplikowania też.
LibreOffice 7.4 na Windows 10
ODPOWIEDZ