makro - zapisywanie PDF z pobraną nazwą

Dyskusje dotyczące tworzenia makropoleceń, pisania skryptów oraz programowania przy użyciu UNO
Ronin12
Posty: 12
Rejestracja: wt paź 18, 2022 11:13 pm

makro - zapisywanie PDF z pobraną nazwą

Post autor: Ronin12 »

Witam. Chciałbym prosić o wsparcie, niestety nie znam się na makrach, staram się jak mogę wyszukiwać rozwiązań, ale tutaj utknąłem.
Chciałbym aby z danego arkusza, z danego przedziału komórek zapisało PDF i pobrało nazwę tego pliku z innego miejsca w tym pliku.

Co do zapisania pliku i nazwania jego odpowiednio, to znalazłem makro i super działa(tylko, że zapisuje w formacie ods), wrzuciłem jako załącznik w notatniku (nie wiem, jak tak ładnie w ten temat wkleić cały kod), ale co do zapisywania w PDF i to jeszcze z danego arkusza i z określonego przedziału komórek(np od A1 do M30) to jest taka ilość kodów, że nie wiem który odpowiednio działa i jak to wszystko "spiąć" ale dały jedno dobrze funkcjonujące makro.
Wszystkie możliwe wersje jakie znalazłem, zapisywania w PDF wrzuciłem w drugim pliku notatnika.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc .
Załączniki
NOTATKI MAKRO DO PDF.txt
(10.74 KiB) Pobrany 69 razy
zapisywanie pliku.txt
(1.34 KiB) Pobrany 70 razy
Openoffice 4.1.13 na Windows 10
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 516
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: makro - zapisywanie PDF z pobraną nazwą

Post autor: Rafkus »

Przeglądając kiedyś forum francuskie, natknąłem się na ciekawe rozszerzenie ExportFeuillesVersPDF, które dostosowałem dla siebie. Pozwala ono na:
  • Eksport danych z wszystkich arkuszy lub wybranych/wybranego arkusza do pliku(-ów) PDF
  • Można eksportować cały arkusz lub tylko zdefiniowany wcześniej obszar wydruku (menu Format --> Zakresy wydruku -->)
  • Wyniki mogą być zapisane w jednym pliku lub w kilku osobnych.
Niestety brakło mi motywacji (i pomysłu), aby popracować nad nazewnictwem eksportowanego pliku i dlatego obecnie są zapisywane w tej samej lokacji co plik Calca, pod tą samą nazwą rozszerzoną o nazwę arkusza lub wymienione numery arkuszy np: plik Calca nazywa się Kalendarz.ods a w nim każdy miesiąc ma swój arkusz. Dla wybranego miesiąca plik pdf otrzyma nazwę Kalendarz-Maj.pdf, a dla kilku wybranych arkuszy Kalendarz-Arkusze_1_5_8.pdf

Rozszerzenie to, tworzy skrót do makra w menu Narzędzia --> Dodatki -->ExportFeuillesVersPDF
Ostatnio zmieniony pt paź 28, 2022 12:42 pm przez Rafkus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Usunięcie pliku, poniżej zamieszczono nową wersję
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Ronin12
Posty: 12
Rejestracja: wt paź 18, 2022 11:13 pm

Re: makro - zapisywanie PDF z pobraną nazwą

Post autor: Ronin12 »

Jest fajne, bardzo dziękuję. Jednak nie ma tego na czym najbardziej mi zależy: na szybkości, i automatycznym zapisie po nazwie z danej komórki
Openoffice 4.1.13 na Windows 10
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 516
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: makro - zapisywanie PDF z pobraną nazwą

Post autor: Rafkus »

Eksperymentowałem z przedstawionym rozszerzeniem, trochę je zmieniłem. Dodałem grupę: Opcje pliku wyjściowego a w niej można wybrać jaką nazwę ma mieć plik wyjściowy, do wyboru nazwa :
  • domyślna to nazwa pliku CALC;
  • Arkusza - opcja dostępna tyko przy odznaczonym polu wyboru :Zapisz w jednym pliku";
  • własna - nazwę należy wpisać do pola tekstowego;
  • z komórki - do pola tekstowego należy wpisać adres komórki, np: A1
UWAGA: jest to jeszcze wersja testowa, więc mogą istnieć jeszcze jakieś błędy.
eksport.png
eksport.png (80.32 KiB) Przejrzano 1066 razy
Do poprawki:
  • sprawdzenie poprawności wpisanego adresu komórki;
  • ustawienie wartości domyślnych (nazwa własna, adres komórki)
Jakieś inne sugestie?
Ostatnio zmieniony czw paź 27, 2022 5:28 pm przez Rafkus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Usunięcie pliku, poniżej zamieszczono nową wersję
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Ronin12
Posty: 12
Rejestracja: wt paź 18, 2022 11:13 pm

Re: makro - zapisywanie PDF z pobraną nazwą

Post autor: Ronin12 »

Jest zdecydowanie lepszy, dopiero miałem czas sprawdzić. Bardzo dziękuję.
Mam tylko dwa pytania:
1. Jak wrzucić ten dodatek na górną belkę programu? Nie wiem jak to zrobić, szukałem sposobów, ale nadal nie potrafię.
2. Czy można zrobić aby "odpalał" się z poprzednimi ustawieniami? Za każdym razem na nowo muszę ustalać zakres wydruku, jak ma pobierać nazwę
Openoffice 4.1.13 na Windows 10
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 516
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: makro - zapisywanie PDF z pobraną nazwą

Post autor: Rafkus »

Ad 1. Pozwolę sobie zacytować pewną odpowiedź z innego postu, którą nieznacznie przeedytowałem (zmiany zaznaczyłem kolorem niebieskim):
Astur pisze: ndz lis 08, 2015 5:05 pm Żeby było ślicznie, należy po zainstalowaniu rozszerzenia, zrobić co następuje:
  1. Otworzyć nowy arkusz kalkulacyjny
  2. Kliknąć prawym klawiszem myszki na któryś z pasków narzędzi, np. górny i wybrać Dostosuj pasek narzędzi...
  3. W otwartym okienku Dostosuj, w zakładce Paski narzędzi, na liście Polecenia sekcji Zawartość paska narzędzi odnaleźć, dajmy na to, pozycję Wykres i kliknąć ją.
  4. Następnie kliknąć Dodaj...
  5. W otwartym okienku Dodaj, na liście Kategoria odnaleźć Makra LibreOffice/ Makra OpenOffice i rozwinąć ją aż do Moje makra/EksportFeuillesVersPDF/Mod_EksportFeuillesVersPDF
  6. Na liście Polecenia wskazać Main i kliknąć Dodaj, a potem Zamknij.
  7. Ponieważ przycisk w postaci klawisza z napisem "Main" wygląda średnio, warto zmienić jego wystrój. W tym celu należy kliknąć Modyfikuj... a z otwartej listy wybrać Zmień nazwę. W polu Nowa nazwa wpisać, np., "Wstaw datę". Następnie kliknąć OK.
  8. Teraz ponownie kliknąć Modyfkuj... i z otwartej listy wybrać Zmień ikonę.
  9. W okienku odnaleźć jakąś stosowną ikonę, np. .uno:AddDateField i kliknąć ją. Następnie kliknąć OK
  10. Zatwierdzić wszystkie zmiany klikając na OK w okienku Dostosuj.
Teraz we wskazanym miejscu (tu: w okolicy wstawiania wykresu) pojawi się nowy przycisk z wybraną ikonką. Po wskazaniu go myszką pojawi się podpowiedź "Wstaw datę", a po kliknięciu, otworzy się stosowne okienko.
Ad 2. W wolnych chwilach pracuję nad tym, wkrótce (może już jutro) udostępnię nowszą wersję.
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Ronin12
Posty: 12
Rejestracja: wt paź 18, 2022 11:13 pm

Re: makro - zapisywanie PDF z pobraną nazwą

Post autor: Ronin12 »

Super, dziękuję za tą instrukcję, już mam na pasku.
Openoffice 4.1.13 na Windows 10
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 516
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: makro - zapisywanie PDF z pobraną nazwą

Post autor: Rafkus »

Przedstawiam nową wersję rozszerzenia ExportFeuillesVersPDF, w tej wersji "dopieściłem" nazewnictwo pliku PDF. Nazwa jest tworzona według schematu: Nazwa[Arkusz][znacznik czasu], wartości podane w nawiasach kwadratowych są opcjonalne.
  • I tak przy eksporcie do jednego pliku jako NAZWY można wybrać wartość domyślną czyli nazwę pliku Calc lub własną wpisując ją do pola tekstowego.
  • W przypadku eksportu do osobnych PDF-ów można jeszcze użyć NAZWY ARKUSZAlub podać adres komórki która ją zawiera. W tym przypadku do nazwy (automatycznie) dodawana jest końcówka "-Ark_(nr)" z numerami eksportowanego arkusza. Ma to na celu zapewnienie unikalności nazwy.
  • Jest możliwość zapisania we właściwościach niestandardowych/użytkownika własnej nazwy lub adresu komórki (nowym przyciskiem "Zapisz nazwę")Teraz robi się to automatycznie
  • Jeżeli pole tekstowe do nazwy własnej/adresu komórki lub tekst w wybranej komórce będzie pusty to plik wyjściowy zostanie zapisany pod nazwą: "BezNazwy"
  • Nowa opcja: znacznik czasu - sami możemy zdecydować czy w nazwie wynikowej ma być bieżąca i godzina data w formacie "_YYYYMMDD_hhmm" czyli rok miesiąc dzień godzina minuty.
Ostatnio zmieniony śr lis 02, 2022 9:59 pm przez Rafkus, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Ronin12
Posty: 12
Rejestracja: wt paź 18, 2022 11:13 pm

Re: makro - zapisywanie PDF z pobraną nazwą

Post autor: Ronin12 »

Wow, ale super śmiga, system zapisu jest genialny. Wielkie brawa, podziwiam. Sposób zapisu razem z dokładną datą jest rewelacja.

Mam tylko jedno pytanie, czy dało by radę, aby zapamiętywał poprzednie ustawienie (oczywiście tylko w czasie pracy w programie)?
Czyli co chce eksportować, jaki obszar i w jaki sposób zapisywać nazwę
Openoffice 4.1.13 na Windows 10
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 516
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: makro - zapisywanie PDF z pobraną nazwą

Post autor: Rafkus »

Ach, czyli ma pamiętać ustawienie opcji ostatniego eksportu. Myślę że to jest do zrealizowania, przyjrzę się temu dokładniej...
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 516
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: makro - zapisywanie PDF z pobraną nazwą

Post autor: Rafkus »

Zgodnie z życzeniem ta wersja pamięta, czy też potrafi przywrócić, ostatnie ustawienie opcji podczas trwania jednej sesji. Zapraszam do testowania.
Załączniki
ExportFeuillesVersPDF-1.2.6.oxt
(105.07 KiB) Pobrany 82 razy
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Ronin12
Posty: 12
Rejestracja: wt paź 18, 2022 11:13 pm

Re: makro - zapisywanie PDF z pobraną nazwą

Post autor: Ronin12 »

O wow, spełnienie moich marzeń. Jest mega wypas. Temat uważam za zamknięty. Bardzo polecam ten dodatek, jest genialny. Nie wiem jak dziękować.

Polecam wszystkim, mega ułatwia pracę i te możliwości ustawień - miodzio!
Bardzo dziękuję :)
Openoffice 4.1.13 na Windows 10
Zablokowany