[Solved] interpretatacja formatu daty w funkcji częstość

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Icek
Posty: 12
Rejestracja: wt wrz 27, 2022 5:31 pm

[Solved] interpretatacja formatu daty w funkcji częstość

Post autor: Icek »

Cześć.
Mam problem w Calcu z interpretacją formatu daty w funkcji częstość.
potrzebuję obliczyć częstość występowania transakcji w danych miesiącach oraz kwartałach roku i pokazać to na wykresie;

Generalnie posługuję się formatem daty dd.mm.rrrr i taki byłby optymalny, ale że nie mogłem się dogadać z Calciem, zmieniłem go na format ISO rrrr-mm-dd, zarówno w zakresie danych jak i kategorii - jakoś te daty czyta 2022-05-1 ale wyniki częstości wylicza błędne co można zobaczyć, bo dla pokazania błędów policzyłem je ręcznie wprowadzając do macierzy i pokazałem też na wykresie, czasem jest jakby przesunięcie o miesiąc, a na przełomie roku grudzień styczeń to w ogóle głupoty wylicza.
generalnie chciałby wprowadzać daty w kategoriach dla przedziału miesięcznego lub kwartalnego mm.rrrr lub mm-rrrr; K4.2022, Q4.2022 albo ewentualnie odwrotne rrrr.mm; rrrr-mm; 2022-4Q, 2022.4q - obojętnie ale w formie krótkiej, a nie jak wykresie IV kwartał 2022;

W instrukcji czytam, że niezalecane jest stosowane formatów lokalnych ale jaki jest ten właściwy.
I jeszcze pytania:
Co to znaczy seria czy w załączonym pliku serie danych mam w wierszach czy kolumnach?
Czyli czy seria to dane tej samej kategorii np. daty różnych zdarzeń, czy seria to różne czy różne cechy tego samego zdarzenia jak w przypadku moich macierzy częstości?
Co daje lub po co się zaznacza na oknie dialogowym dodawania wykresu opcji "wykres szeregu czasowego"?

Zgłaszałem to jako błąd do LibereOffice.org ale nie znam angielskiego, więc nie wiem czy dobrze to przekazałem. Generalnie powiedzieli, że nie ma błędu, a moja data to nie data, ale jaki format jest natywny (jeśli dobrze się wyrażam) tego mi nie napisali.

Dzięki za pomoc.

plik z błędami do pokazania obliczeń
plik z błędami w Calc.ods
(32.09 KiB) Pobrany 86 razy
Ostatnio zmieniony sob paź 01, 2022 8:19 pm przez Icek, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 4.7.1.2.
Ubuntu 20.04
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: interpretatacja formatu daty w funkcji częstość

Post autor: Rafkus »

Jeśli chodzi o częstość to myślę, że źle interpretujesz granice klas (tzn. według których są daty liczone). W twoim pliku klasa jest podana w kolumnie A2:A15 w arkuszu tabela częstości:

Kod: Zaznacz cały

____A____|____B____|
2021-05-01
2021-06-01
2021-07-01
natomiast w kolumnie obok chcesz mieć policzone ile było wymienionych dat w przedziale od 2021-05-01 do 2021-05-31 czyli w miesiącu maj, potem w czerwcu itd. Klasy w częstości zawierają górne granice poszczególnych do których są dzielone twoje dane. Dlatego dla twojej pierwszej wartości klas: 2021-05-01 otrzymujesz informację ile jest dat wcześniejszych i równych 1 maja (i stąd masz 0). Następnie w przedziale od 2021-05-02 do 2021-06-01 masz tylko 1 daną; W przedziale od 2021-06-02 do 2021-07-01 masz 5 danych ...
Mówiąc inaczej uważasz ze zakresy są rozpatrywane od jakiejś wymienionej wartości do następnej, gdy tymczasem jest odwrotnie - od wartości wcześniejszej do określonej.
Proponuję formułę dla kolumny B:

Kod: Zaznacz cały

=CZĘSTOŚĆ($'transakcje podobne'.A$2:$'transakcje podobne'.A$32; (A$3:A$15)-1)
Klasy częstości zaczynają się od komórki A3 i odejmuje od nich 1 dzień dzięki temu granicami będzie zawsze ostatni dzień jakiegoś miesiąca. Itak pierwszym wynikiem funkcji CZĘŚOŚĆ będzie ilość dat sprzed/włącznie z 31 maja = 1, dla drugiej wartości to będzie ilość danych w zakresie 1÷ 30 czerwca =5, następnie dla lipca = 1 itd...
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: interpretatacja formatu daty w funkcji częstość

Post autor: Rafkus »

Icek pisze: czw wrz 29, 2022 12:59 pm generalnie chciałby wprowadzać daty w kategoriach dla przedziału miesięcznego lub kwartalnego mm.rrrr lub mm-rrrr;
W kolumnie A masz daty, w dodatkowej kolumnie przekształć tą datę na tekst przy pomocy funkcji TEKST() np:

Kod: Zaznacz cały

=TEKST(A$2:A$15;"mm.yyyy")
i użyj ich jako etykiet (kategorie) na wykresach. UWAGA: w przykładzie użyłem formuły macierzowej (zakres A$2:A$15).

Odnośnie kwartałów dla częstości również musisz podać odpowiednie daty czyli będą to:
30.06.2021; 30.09.2021; 31.12.2021; 31.03.2022; 30.06.2022. Ja do wybranej komórki E16 wpisałem tylko pierwszą wartość a do poniższej wprowadziłem formułę:

Kod: Zaznacz cały

=NR.SER.OST.DN.MIES(E16;3)
i przeciągnąłem w dół uzyskując ostatnie dni kolejnych kwartałów. Użyta funkcja do danej daty dodaje podaną ilość miesięcy. Do stworzenia etykiet użyłem ponownie formuły TEKST:

Kod: Zaznacz cały

=TEKST(E16;"QQ")
uzyskując nazwy kwartałów w postaci "II kwartał", "III kwartał"... Gdybym w formule podał tylko jedno Q (=TEKST(E16;"Q")) uzyskałbym w wyniku K1, K2, K3... Możesz zastosować także taki format: "Q.YYYY"

PS.
probably the function does not recognize the date - month of the year – MM.YYYY
Dokładnie tak jest.
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: interpretatacja formatu daty w funkcji częstość

Post autor: Rafkus »

Icek pisze: czw wrz 29, 2022 12:59 pm Co to znaczy seria czy w załączonym pliku serie danych mam w wierszach czy kolumnach?
Informuje program jak są ułożone dane do wykresu, czy kolejne dane od jednej serii są wpisane w pionowych lub też poziomych rzędach.
Załóżmy, że do stworzenia wykresu zaznaczyłeś obszar A1:D6. Dla zaznaczonej Serii danych w:
  • wierszach - otrzymasz (w zależności od typu wykresów) 6 wykresów - bo zaznaczony zakres liczy w sobie 6 wierszy o 4 punktach - dane z 4 kolumn;
  • w kolumnach - otrzymasz (w zależności od typu wykresów) 4 wykresy - bo zaznaczony zakres zajmuje 4 kolumny o 6 punktach dane będą pochodziły z kolejnych wierszy.
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: interpretatacja formatu daty w funkcji częstość

Post autor: Jermor »

Podsyłam ci twój plik, abyś zobaczył, że daty mogą być wpisywane na twój sposób.
Zmodyfikowałem ci także wykresy.
Wykres kwartalny automatycznie dostawia ci trzy miesiące w każdym kwartale. Jest tak dlatego, że kwartały są w rzeczywistości wartościami liczbowymi i oś X automatycznie uzupełniła dane o brakujące miesiące. Po utworzeniu wykresu należy edytować oś X w ten sposób:
kwartalny.jpg
kwartalny.jpg (48.69 KiB) Przejrzano 1071 razy
Załączniki
plik z błędami w Calc J1.ods
(42.8 KiB) Pobrany 79 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Icek
Posty: 12
Rejestracja: wt wrz 27, 2022 5:31 pm

Re: interpretatacja formatu daty w funkcji częstość

Post autor: Icek »

Dziękuję, bardzo - ćwiczę to co podpowiedzieliście.
Kluczowe było to, że granicą klasy jest górny zakres. Potem już sobie to poukładałem, ale:
W kolumnie A masz daty, w dodatkowej kolumnie przekształć tą datę na tekst przy pomocy funkcji TEKST() np:

Kod: Zaznacz cały

=TEKST(A$2:A$15;"mm.yyyy")

i użyj ich jako etykiet (kategorie) na wykresach. UWAGA: w przykładzie użyłem formuły macierzowej (zakres A$2:A$15).

Odnośnie kwartałów dla częstości również musisz podać odpowiednie daty czyli będą to:
30.06.2021; 30.09.2021; 31.12.2021; 31.03.2022; 30.06.2022. Ja do wybranej komórki E16 wpisałem tylko pierwszą wartość a do poniższej wprowadziłem formułę:

Kod: Zaznacz cały

=NR.SER.OST.DN.MIES(E16;3)

i przeciągnąłem w dół uzyskując ostatnie dni kolejnych kwartałów. Użyta funkcja do danej daty dodaje podaną ilość miesięcy. Do stworzenia etykiet użyłem ponownie formuły TEKST:

Kod: Zaznacz cały

=TEKST(E16;"QQ")

uzyskując nazwy kwartałów w postaci "II kwartał", "III kwartał"... Gdybym w formule podał tylko jedno Q (=TEKST(E16;"Q")) uzyskałbym w wyniku K1, K2, K3... Możesz zastosować także taki format: "Q.YYYY"
nie znałem takich czarów;
Dziękuję za plik z modyfikacjami, tam zobaczyłem jak te czary działają: interpretuję to tak, że aby uniknąć kolumny dodatkowej etykiet do wykresu, mogę wprowadzoną datę zamienić na inny format, program przyjmie datę jako formułę, a nadany format wyświetli jako etykietę.

Co do pytania o to co to są serie, to odpowiedź niezrozumiała, ale wywnioskowałem z przykładów, że seria to dane jednego typu np. etykiety, data zdarzenia etc.

Nie wiem jeszcze co zmienia zaznaczenie w kreatorze wykresu opcji wykres szeregu czasowego?
Czy uruchamia to jakieś dodatkowe ustawienia wykresu w oknach jego formatowania?
Po co tę funkcję się stosuje?

Dziękuję bardzo za wyczerpującą pomoc.
Icek Blumszatajn
LibreOffice 4.7.1.2.
Ubuntu 20.04
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: interpretatacja formatu daty w funkcji częstość

Post autor: Jermor »

Co do serii danych, to może wyjaśni ci to załączony plik.
Jeśli chodzi o wykres szeregu czasowego, w wersji angielskiej jest to Time Based Charting, to nie znalazłem materiałów, które by to wyjaśniło. Czyli coś jest, ale jakby go nie było.
Załączniki
wykresy.ods
(35.55 KiB) Pobrany 83 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Icek
Posty: 12
Rejestracja: wt wrz 27, 2022 5:31 pm

[Solved] Re: interpretatacja formatu daty w funkcji częstość

Post autor: Icek »

Niezmierne dzięki za pomoc.
Icek Blumsztajn
LibreOffice 4.7.1.2.
Ubuntu 20.04
Icek
Posty: 12
Rejestracja: wt wrz 27, 2022 5:31 pm

Re: [Solved] interpretatacja formatu daty w funkcji częstość

Post autor: Icek »

Dziękuję za plik wykresy, teraz to zrozumiałem szerzej - bo wcześniej rozumiałem termin serie tylko jako dane jednego typu, a okazuje się że może być różnie w zależności od celu jaki chcemy pokazać. Jeszcze raz dziękuję.
LibreOffice 4.7.1.2.
Ubuntu 20.04
ODPOWIEDZ