Wyszukaj.Pionowo i kod pocztowy

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
kasiabis
Posty: 3
Rejestracja: pn wrz 26, 2022 4:15 pm

Wyszukaj.Pionowo i kod pocztowy

Post autor: kasiabis »

Witam serdecznie,

to moje pierwsze pytanie na forum i liczę na pomoc.
Korzystam z formuły Wyszukaj.Pionowo - w jednym arkuszu mam dane identyfikator zamówienia, a w drugim id zamówienia, adres, kod pocztowy, miejscowość. W pierwszym arkuszu stosuje formułę, aby do pierwszego arkusza na podstawie id zamówienia uzupełnić kolumny adres i kod pocztowy. W przypadku adresu wszystko działa poprawnie, ale jest problem z kodem pocztowym. Zamiast prawidłowego kodu pocztowego zwracany jest wynik #n/d. Czy ktoś ma jakiś pomysł? Próbowałam z formatowaniem komórek na typy liczba, tekst itd. ale to nic nie dało.

Pozdrawiam serdecznie
LibreOffice 7.2 na Windows 10 Pro
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Wyszukaj.Pionowo i kod pocztowy

Post autor: Rafkus »

#N/D oznacza, że nie znaleziono wyszukiwanego elementu. Co do przyczyny bez wglądu do Twojej formuły, to ciężko się mi wypowiedzieć czemu adres jest podany a kod nie. Może podczas przeciągania formuły zmienił się adres przeszukiwanej macierzy?
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyszukaj.Pionowo i kod pocztowy

Post autor: Jan_J »

Powodów może być kilka; warto przeanalizować je po kolei:
* sposób opisania kodu pocztowego: czy jest on podawany jako tekst, czy jako liczba z formatem;
* sposób użycia funkcji wyszukaj.pionowo; chodzi o opcjonalny czwarty argument, który decyduje o użytym algorytmie, o warunkach gwarantujących skuteczność (wymaganie uporządkowania) i o znaczeniu wyniku (znalezienie dopasowania albo wskazanie właściwegi „miejsca”);
* sposób użycia adresów blokowych podczas kopiowania formuły; o tym pisał @Rafkus.

Poza tym wskazanie celu nie przesądza o zastosowanych środkach. W tym przypadku o szczegółach użytej formuły. O tym też wspomniał @Rafkus. Nie wiemy np. czy i w jaki sposób odwołujesz się do kolumny z kodami pocztowymi.

Warto zrobić sobie uproszczony arkusz testujący, zamiast od razu wmontowywać niesprawdzoną formułę w „prawdziwe” obliczenia.
W razie kłopotów można załączyć taki testowy skoroszyt do postu. Pomożemy zidentyfikować problem.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
kasiabis
Posty: 3
Rejestracja: pn wrz 26, 2022 4:15 pm

Re: Wyszukaj.Pionowo i kod pocztowy

Post autor: kasiabis »

Wydaje mi się, że już jest ok, sprawdzałam na kilku przypadkach i się zgadza:

=WYSZUKAJ.PIONOWO(H1;$Arkusz2.$A$1:$F$250;6;0 )

Wartości w kolumnie H w arkuszu 1 są takie same jak w kolumnie A w arkuszu 2. Kod pocztowy znajduję się w kolumnie F w arkuszu 2.

Pozdrawiam
LibreOffice 7.2 na Windows 10 Pro
ODPOWIEDZ