Te same wpisy z kolumn w jednym wierszu [SOLVED]

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
WilkuGame
Posty: 4
Rejestracja: wt cze 28, 2022 11:28 am

Te same wpisy z kolumn w jednym wierszu [SOLVED]

Post autor: WilkuGame »

Witam Panie, oraz Panów.
Mam tabele z wpisami, muszę ustawić takie same wpisy na podstawie pierwszych trzech znaków z kolumn w jednym wierszu, jak widać na zrzucie w kolumnie A jest 035 oraz taki sam jest w kolumnie D, i mam je ustawione w jednym wierszu, a kolumny B-C są puste, jak to zautomatyzować?
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (68.65 KiB) Przejrzano 2717 razy
Ostatnio zmieniony czw cze 30, 2022 8:13 am przez WilkuGame, łącznie zmieniany 1 raz.
Libreoffice 7.1.4.2 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Te same wpisy z kolumn w jednym wierszu

Post autor: Jermor »

Trochę mało informacji.
Po pierwsze: napisz, czy to ma być akcja jednorazowa, czy też dane są gromadzone i automatycznie powstaje to zestawienie.
Po drugie: taki zapis sugeruje, że gdzieś masz zgromadzone dane pierwotne w układzie "Data — Kod" stanowiące prawdopodobnie jedną długą kolumnę. Tę kolumnę danych można byłoby wykorzystać do uzyskania oczekiwanego efektu.
Po trzecie: Układ "Styczeń-grudzień" wskazuje na to, że dane mogą być wieloletnie, jak to ma się do gromadzonych danych?
Po czwarte: Co ma się zdarzyć, jeśli w jednym miesiącu trzycyfrowy kod się powtórzy ? Np. w styczniu, 082-34 i 082-411.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
WilkuGame
Posty: 4
Rejestracja: wt cze 28, 2022 11:28 am

Re: Te same wpisy z kolumn w jednym wierszu

Post autor: WilkuGame »

1. Dane są gromadzone i wprowadzane ręcznie w dany miesiąc, na razie jest to jednorazowe, ale na pewno będzie rozbudowywane o kolejne miesiące jeśli się sprawdzi.
2. Danymi pierwotnymi są pierwsze 4 znaki od 0001 do 2000 więc wyszukiwanie nie po 3 a po 4 pierwszych znakach, więc dojdzie opcja aby dodać jedno, dwa lub trzy zera aby zachować 4 znaki (0001, 0025, 0556 itd.) Niestety nie mogę powiedzieć czego tyczą się wartości podane, ale nie ma żadnej bazy odniesienia na chwilę obecną. Ewentualnie można dodać kolumnę z numeracją od 0001 do 2000 jako bazę odniesienia (zrzut 1) i na podstawie tej kolumny mógł by sortować poszczególne wartości w kolumnach aby takie same pierwsze 4 znaki wskakiwały w 1 wiersz, jak na zrzucie nr 2
3. jak w punkcie 1
4. Jeśli w danym miesiącu mam 2 wartości (co już poprawiłem, a więcej niż 2 w jednym miesiącu nie będzie), to dodaje obok kolumnę z tym samym miesiącem.



ZRZUT 1
Przechwytywanie1.JPG
Przechwytywanie1.JPG (57.79 KiB) Przejrzano 2694 razy
ZRZUT 2
zrzut 2.JPG
zrzut 2.JPG (82.7 KiB) Przejrzano 2694 razy
plik.ods
(18.04 KiB) Pobrany 84 razy
Ostatnio zmieniony wt cze 28, 2022 3:12 pm przez WilkuGame, łącznie zmieniany 1 raz.
Libreoffice 7.1.4.2 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Te same wpisy z kolumn w jednym wierszu

Post autor: Jermor »

Tak całkiem automatycznego działania, bez wykorzystania makr nie można chyba zrealizować.
Można jednak znacznie ułatwić zrobienie takiego zestawienia. Projekt takowego załączam.
A oto krótki opis.
Skoroszyt składa się z trzech arkuszy.
Arkusz "Rejestracja". Zawiera trzy widoczne kolumny oraz trzy ukryte. Kolumny ukryte oraz kolumna D zawierają formuły niezbędne do uzyskania zestawienia. Formuły wprowadziłem aż do wiersza 2000, czyli tyle danych można zarejestrować bez przerabiania arkusza.
Jako dane należy wpisać datę rejestracji i kod. Dla wpisanego kodu zostanie wyznaczony w kolumnie D czterocyfrowy prefiks. Ta kolumna pozostała odkryta, aby umożliwić uzyskanie wszystkich czterocyfrowych kodów. Będzie wykorzystana później.
Daty można rejestrować w dowolnej kolejności jednak wpisując je w układzie z rokiem. Projekt ten umożliwia bowiem uzyskanie zestawień kodów dla wybranego roku.
W tym obszarze sprawdzane jest, czy kod występuje więcej niż 2 razy w danym miesiącu i jeśli tak jest, to nadmiarowe kody są podświetlane na czerwono. W załączonym pliku widać ten przypadek.
Dane zawarte w kolumnie D mają umożliwić wyodrębnienie każdego unikatowego prefiksu. Teoretycznie taki prefiks może wystąpić co najmniej raz a w maksymalnym wymiarze 24 razy. Jak napisałeś dopuszczasz wystąpienie takiego prefiksu dwukrotnie w miesiącu a miesięcy jest 12.
Arkusz "Pomocniczy". Związany jest z pewną sekwencją działań, jakie należy wykonać ręcznie by uzyskać automatyczne zestawienie. W zestawieniu boczkiem tabeli powinny być czterocyfrowe prefiksy umieszczone tylko raz. Do tego arkusza, zawierającego tylko jedną kolumnę należy przekopiować zawartość kolumny D. Ale UWAGA, należy przekopiować tylko wartości (bez formuł). Jeśli chcemy przekopiować prefiksy dotyczące wybranego roku, należy najpierw w arkuszu "Rejestracja" wykorzystać filtr, a następnie skopiować zawartość kolumny D. Filtr powinien wyglądać mniej więcej tak:
obraz_2022-06-28_205332848.png
obraz_2022-06-28_205332848.png (22.73 KiB) Przejrzano 2669 razy
W ten sposób wyodrębnione zostaną tylko prefiksy występujące w danym roku. Można oczywiście przekopiować wszystkie prefiksy.
Kolumna A tego arkusza ma przypisaną za pomocą polecenia "Dane -> Określ zakres" nazwę bazy "Prefiksy"
Przed wstawieniem skopiowanych prefiksów należałoby skasować dotychczasową zawartość. Nie należy usuwać nagłówków nad danymi.
Teraz można posortować prefiksy, a następnie odfiltrować unikatowe dane z kolumny arkusza pomocniczego. W tym celu ustaw się w dowolnej komórce kolumny A i wywołaj "Dane -> Więcej filtrów -> Filtr standardowy...", ustawiając w nim następujące parametry
obraz_2022-06-28_210932350.png
obraz_2022-06-28_210932350.png (19.95 KiB) Przejrzano 2669 razy
To działanie sprawi, że w Arkuszu "Zestawienie" w boczku tego zestawienia zostaną umieszczone wszystkie unikatowe prefiksy.
Uwaga. Jedną z właściwości wykorzystywania nazwanego zakresu bazy jest to, że aby umieścić unikatowe dane w boczku arkusza "Zestawienie" wystarczy uaktywni c dowolna komórkę w kolumnie A arkusza "Pomocniczy" a następnie wybrać polecenie "Dane -> Odśwież dane"
Arkusz "Zestawienie". Zawiera zestawienie otrzymanych kodów. W tym arkuszu formuły wyliczają położenie kodów dla 201 prefiksów.
W komórce B1 tego arkusza należy wpisać rok, dla którego dane mają zostać ułożone.
Arkusz zestawienie wykorzystuje formułę macierzową.

Jak widać ręczna robota to wyekstrahowanie unikatowych prefiksów.
Podczas dopisywania nowych kodów w arkuszu "Rejestracja" nie pojawią się one automatycznie w boczku zestawienia. Trzeba
Załączniki
WilkuGame.ods
(93.69 KiB) Pobrany 83 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
WilkuGame
Posty: 4
Rejestracja: wt cze 28, 2022 11:28 am

Re: Te same wpisy z kolumn w jednym wierszu

Post autor: WilkuGame »

Sprawdzam właśnie działanie arkusza.
Usunąłem twoje przykłady z "Rejestracja" wpisałem datę 01.01.2022 dla każdego kodu, wprowadziłem kody, w kolumnie kod4 wskoczyły prefixy, skopiowałem je i wkleiłem do "Pomocniczy", przefiltrowałem zgodnie z opisem, i prefixy z "Pomocniczy" wskoczyły do "zestawienie", zawiesiłem się teraz na końcówce twojego postu czyli wpisać rok w "Zestawienie" w komórce B1, albo brakuje posta w którym wyjaśniasz jak zaciągane są kody do Zestawienie z Rejestracja, albo ja coś źle robię.

Okazało się że robię mały błąd z wklejaniem do Pomocniczy, ale zauważyłem że nie wszystkie wartości wskakują mi do Zestawienia
WilkuGame.ods
(96.27 KiB) Pobrany 75 razy
Ostatnio zmieniony śr cze 29, 2022 9:03 am przez WilkuGame, łącznie zmieniany 1 raz.
Libreoffice 7.1.4.2 na Windows 10
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 511
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Te same wpisy z kolumn w jednym wierszu

Post autor: Rafkus »

Mam taką sugestię, zamiast formuły w kolumnie E:

Kod: Zaznacz cały

=D2&TEKST(ROK(A2);"0000")&TEKST(MIESIĄC(A2);"00")
użyć następującej:

Kod: Zaznacz cały

=D2&TEKST(A2; "yyyymm")
Efekt będzie taki sam.

PS. WilkuGame usuwając przykładowe dane skasowałeś również część formuł z kolumn B,E oraz F
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
WilkuGame
Posty: 4
Rejestracja: wt cze 28, 2022 11:28 am

Re: Te same wpisy z kolumn w jednym wierszu

Post autor: WilkuGame »

Faktycznie, nie sprawdziłem tego detalu. Poprawiłem i teraz działa, zmieniłem także w kolumnie E formułę, i na razie działa.

Okazało się ze jednak może się zdarzyć sytuacja ze będziemy mieć 3 wpisy w jednym miesiącu, jak to mogę poprawić aby mi pokazywało 3 wpisy w Zestawienie 0605 ma 3 wpisy w 1 miesiącu.
Tak jak pisałem, jest to na razie próba, ale widzę że Jermor kawał dobrego arkusza zrobił, sam w życiu bym nie wpadł na to.
WilkuGame.ods
(94.61 KiB) Pobrany 75 razy
Ostatnio zmieniony śr cze 29, 2022 12:30 pm przez WilkuGame, łącznie zmieniany 2 razy.
Libreoffice 7.1.4.2 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Te same wpisy z kolumn w jednym wierszu

Post autor: Jermor »

Poprawiając niektóre formuły przeoczyłem pewne wiersze (na skutek tego, że były ukryte za linią przytwierdzającą pierwszy wiersz), które teraz spowodowały błędy. Poprawiłem to w twoim przykładzie i odsyłam pod nową nazwą.
Załączniki
WilkuGame1.ods
(94.81 KiB) Pobrany 78 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Te same wpisy z kolumn w jednym wierszu

Post autor: Jermor »

Przemyślałem przedstawione rozwiązanie. Pod wpływem nowego wymogu, aby system wykrywał nawet trzykrotne wystąpienie czterocyfrowego prefiksu w jednym miesiącu, zmieniłem sposób tworzenia zestawienia.
W obecnej wersji wszystkie wystąpienia kodu o wspólnym prefiksie, które pojawią się w jednym miesiącu, pojawią się w jednej komórce arkusza zapisane w postaci: kod1; kod2; kod3; kod4.
Zmieniłem koncepcję arkusza "Rejestracja". Obecnie ma dwie ukryte kolumny i tak jak w poprzedniej wersji, kolumnę czterocyfrowego prefiksu każdego kodu. Pierwsza ukryta kolumna tworzy indywidualny indeks złożony z prefiksu kodu, numeru roku i numeru miesiąca, w którym kod został wpisany. Na podstawie tego indeksu tworzona jest kolumna zawierająca połączone teksty wszystkich kodów o takim samym indeksie.
Ponieważ przewidziałeś, że obszar rejestru zajmie 2006 wierszy, odpowiednie formuły zostały utworzone dla wszystkich wierszy.
Ponadto obszar A2:B2007 ma status komórek niechronionych, co przy włączonej ochronie arkusza oznacza, że użytkownik może wpisać dane wyłącznie do tych komórek. Ochrona jest włączona bez hasła.
W arkuszu "Zestawienie" zmieniłem formuły obliczeniowe oraz świadomie zrezygnowałem z formuł macierzowych. Jedną ze znanych "wad" formuł macierzowych jest to, że obliczenia trwają dłużej. Mam kilka komputerów, pracuję na "najsłabszym" z nich (Intel Core2 Quad 2,66 Ghz + 8GB RAM) i przy tej ilości koniecznych obliczeń występuje zauważalne opóźnienie czasowe. Na innym (Intel I5 + 16 GM RAM) procesy przebiegają szybciej. Dlatego formuły w tym arkuszu nie są macierzowymi. Ograniczyłem wielkość zestawienia do 250 wierszy. Obszar ten można poszerzyć do wymaganej wielkości.
W tym arkuszu niechronionymi komórkami są: komórka B1 (przewidziana na rok) i komórki A3:A253. Włączenie ochrony pozwala wpisać rok i czterocyfrowy prefiks a nieopatrzne naciśniecie DEL lub próba wpisania czegokolwiek do pozostałej części arkusza skończy się komunikatem. Ochrona także nie ma hasła. Szerokość kolumn mieści obecnie trzy kody.
W arkuszu zdefiniowałem formatowanie warunkowe, którego zadaniem jest wyróżnienie co drugiej kolumny i co drugiego wiersza, co jak mniemam polepszy czytelność danych, zwłaszcza gdy są rozrzucone w tabeli.
Rola arkusza "Pomocniczy" nie zmieniła się.
Załączniki
WilkuGame3.ods
(74.18 KiB) Pobrany 77 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
WilkuGame
Posty: 4
Rejestracja: wt cze 28, 2022 11:28 am

Re: Te same wpisy z kolumn w jednym wierszu

Post autor: WilkuGame »

Wszystko działa idealnie, tak jak miało być. Dziękuję za pomoc, mam nadzieje ze to mój ostatni wpis w tym temacie.
Libreoffice 7.1.4.2 na Windows 10
WilkuGame
Posty: 4
Rejestracja: wt cze 28, 2022 11:28 am

Re: Te same wpisy z kolumn w jednym wierszu [SOLVED]

Post autor: WilkuGame »

Jest jeszcze jedna wielka prośba, czy w zakładce zestawienia można zrobić osobno 3 kolumny dla każdego miesiąca z możliwością ręcznej zmiany koloru tła, czasami muszę określone wartości w danym miesiącu zaznaczyć innym kolorem, a w obecnej sytuacji nie ma takiej możliwości
Libreoffice 7.1.4.2 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Te same wpisy z kolumn w jednym wierszu [SOLVED]

Post autor: Jermor »

Co to znaczy
WilkuGame pisze: wt sie 09, 2022 9:18 am osobno 3 kolumny dla każdego miesiąca
Ma być 3 razy styczeń, 3 razy luty itd.?
Co ma być wpisane w tych trzech kolumnach? Po trzykroć to samo?
Może napisz też co oznacza
WilkuGame pisze: wt sie 09, 2022 9:18 am czasami muszę określone wartości w danym miesiącu zaznaczyć innym kolorem
Jakie wartości? Jakieś wybrane kody czterocyfrowe? Ile ma być tych kolorów? Czy mają wyróżniać kody w jednym miesiącu?
Bo może się okazać, że da się to zrobić formatowaniem warunkowym bez rozdzielania na odrębne kolumny, a zatem także ręcznego manipulowania.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
WilkuGame
Posty: 4
Rejestracja: wt cze 28, 2022 11:28 am

Re: Te same wpisy z kolumn w jednym wierszu [SOLVED]

Post autor: WilkuGame »

chodzi o to że ręcznie w zakładce Zestawienie muszcze czasem zaznaczyć dane z danego miesiąca, które zostają wygenerowane po wprowadzeniu danych w 1 zakładce,i wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem był by podział danego miesiąca na 3 osobne kolumny.
nie będą to regolarne zaznaczenia, kolory do wykorzystania to zielony, żółty, pomarańczowy, oraz niebieski. Nie wiem jak lepiej to wytłumaczyć.
np.
W styczniu mamy w wierszu wpisane 3 wartości, a muszę zaznaczyć jedną z nich.
Libreoffice 7.1.4.2 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Te same wpisy z kolumn w jednym wierszu [SOLVED]

Post autor: Jermor »

Wygląda na to, że należy znowu zmienić koncepcję. Jak zrozumiałem będziesz chciał wybrane kody pokazać na innym tle. Ponieważ bardzo słabo opisujesz problem, pojawi się znowu więcej pytań.
Na początku swego tematu podałeś, że każdy prefiks (najpierw trzycyfrowy, potem okazało się, że czterocyfrowy) pojawi się w miesiącu raz. W kolejnym poście zmieniłeś zdanie, pisząc, że może wystąpić dwa razy, ale później okazało się, że trzy razy także może wystąpić.
Nie pisałeś o konieczności wyróżniania pojedynczego kodu (przez kod rozumiem prefiks i, po dywizie, dodatkowe cyfry).
Cała koncepcja powstała na założeniu, że kody mające taki sam prefiks w jednym miesiącu zostaną umieszczone w jednej komórce. Zastosowane rozwiązanie nie ograniczało liczby kodów o takim samym prefiksie. Przy takiej prezentacji nie można jednak wyróżniać w komórce wybranego fragmentu, zatem należy "rozbić" taki wielokrotny wpis na pojedyncze komórki. Zatem należy absolutnie arbitralnie określić ile kodów o takim samym prefiksie może wystąpić w jednym miesiącu, bo od tego zależy z ilu kolejnych kolumn będzie się składał miesiąc. Jeśli w pewnym momencie okaże się, że takich kodów może być więcej, to trzeba będzie znowu przerabiać procedury.
Teraz co do dobierania tła. Rozumiem, że w miesiącu mogą wystąpić cztery rodzaje wyróżnienia (cztery kolory). Nic nie piszesz jednak o zasadach wyróżniania. To znaczy, czy zastosowanie koloru dotyczy jednego kodu w miesiącu? Czyli łopatologicznie, jeśli w styczniu zaznaczyłem jakiś kod kolorem zielonym, to ten kolor w tym miesiącu nie zostanie zastosowany do innego kodu.
Po drugie, czy wybrany kolor może być w każdym miesiącu przypisany do innego kodu?
To tyle pytań.
Na razie mam pomysł rozwiązania, ale i inne ważne sprawy.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ