Spacja nierozdzielająca wstawiana automatycznie

Ogólne pogawędki i dywagacje
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Spacja nierozdzielająca wstawiana automatycznie

Post autor: Astur »

Zanim przejdę do meritum, proszę o zapoznanie się z poniższym obrazkiem:
Obrazek

Państwo widzą, to co ja widzę (klikając obrazek można go powiększyć)?

Okazuje się, że istnieje domyślna opcja autokorekty, wstawiająca automatycznie spację nierozdzielną przed określonymi znakami w tekście francuskim.
Nie wiem, czy jestem dobrze zrozumiany?

W tekście francuskim może istnieć taka opcja, a w tekście polskim, przed określonymi albo dodawanymi przed użytkownika (pojedynczymi) znakami – już NIE!
Czemuż to?
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Spacja nierozdzielająca wstawiana automatycznie

Post autor: Jan_J »

Ja bym to tłumaczył tak:
1. zostało to zaprogramowane już dawno (zapewne w ramach ochotniczej poprawki przez kogoś z zespołu. Da się sprawdzić, nie sprawdziłem);
2. jest łatwiejsze. Tradycyjna autokorekta jest aplikowana w sytuacji zakończenia słowa albo słowa następującego po znaku nie będącym słowem (łącznik -> myślnik); w przypadku „wisielców” niby także, ale jednoliterowiec _jest_ słowem, więc okoliczności są inne;
(3. to nie ma nic do rzeczy, ale użyteczność spacji klejącej o stałej szerokości jest w tekście justowanym taka sobie.)
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ