LibreOffice 4.1 RC1

Wspólnie dbajmy o jakość OpenOffice. Używajmy wersji testowych, zgłaszajmy błędy, czuwajmy nad poziomem tłumaczeń
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

LibreOffice 4.1 RC1

Post autor: quest-88 »

Właśnie trwa upload binarek dla RC1. Proszę o testowanie i komentarze odnośnie nowych tłumaczeń. :-)

http://dev-builds.libreoffice.org/pre-releases/deb/x86/
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
chris_
Posty: 171
Rejestracja: pn cze 10, 2013 1:42 pm

Re: LibreOffice 4.1 RC1

Post autor: chris_ »

Cześć
nie wiem, czy mogę się podłączyć pod ten wątek. Czy wiecie coś na temat tej zmiany w najnowszym LO:
>>Text layout on Linux (and other X11 platforms) has been ported from the deprecated and unmaintained ICU LayoutEngine library to HarfBuzz

Co to pokrótce oznacza i czy to coś w praktyce poprawia?
LibreOffice (wersja stabilna) | Crunchbang
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: LibreOffice 4.1 RC1

Post autor: quest-88 »

Przypuszczam, że może chodzić o poprawki w renderowaniu fontów OpenType
HarfBuzz is an OpenType text shaping engine. There are two HarfBuzz code trees in existence today:
The current HarfBuzz tree, also known as harfbuzz-ng, is under active development and is what is used in latest versions of Firefox, GNOME, ChromeOS, Chrome Linux, LibreOffice, XeTeX, among other places. The canonical source tree is available here. Also available on github. See below for release tarballs.
http://www.freedesktop.org/wiki/Software/HarfBuzz/
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
chris_
Posty: 171
Rejestracja: pn cze 10, 2013 1:42 pm

Re: LibreOffice 4.1 RC1

Post autor: chris_ »

Tak, próbowałem się w to wczytać, ale nie ma żadnych wzmianek o lepszym renderowaniu fontów.
Postanowiłem przetestować wersję beta, ale po tym jak nie mogłem uruchomić "zahasłowanego" arkusza, dałem sobie spokój, a w gruncie rzeczy, po 20 minutowym przeglądzie, żadnych "naocznych" zmian nie zauważyłem. W Calcu (i Writerze) dalej kuleje rendering fontów. Co ciekawe w AOO tego typu problemu nie ma :)
LibreOffice (wersja stabilna) | Crunchbang
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: LibreOffice 4.1 RC1

Post autor: quest-88 »

Jakbyś chciał pollobować u deweloperów, tu jest zgłoszenie odnośnie nieotwierania zahasłowanych plików. Na razie bez opiekuna.

https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=64916
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
chris_
Posty: 171
Rejestracja: pn cze 10, 2013 1:42 pm

Re: LibreOffice 4.1 RC1

Post autor: chris_ »

Widziałem, oprócz Twojego zgłoszenia, są jeszcze chyba dwa podobne zgłoszenia. Właściwie, trochę dziwne, bo błąd nie należy do małych, a czasu coraz mniej do wydania.

A tłumaczenie do AOO udało Ci się przepchnąć?
LibreOffice (wersja stabilna) | Crunchbang
chris_
Posty: 171
Rejestracja: pn cze 10, 2013 1:42 pm

Re: LibreOffice 4.1 RC1

Post autor: chris_ »

Moje lobby już nic nie pomoże, kilka osób zgłosiło ten problem i cóż, trzeba cierpliwe czekać. Ale spodziewałem się takiego stanu rzeczy widząc, że w Release notes na ostatnią chwilę dopisali kilka rzeczy.
LibreOffice (wersja stabilna) | Crunchbang
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: LibreOffice 4.1 RC1

Post autor: quest-88 »

chris_ pisze:Widziałem, oprócz Twojego zgłoszenia, są jeszcze chyba dwa podobne zgłoszenia. Właściwie, trochę dziwne, bo błąd nie należy do małych, a czasu coraz mniej do wydania.

A tłumaczenie do AOO udało Ci się przepchnąć?
chris, ale po co nam otwierać zaszyfrowane dokumenty z LO <4.0 skoro możemy otworzyć plik z Mac Word 5.1 z 1992 roku? ;-) (absurd? owszem)

Tak. Tłumaczenie bocznego paska zostało wchłonięte, ale nadal pozostaje około czterech tysięcy nieprzetłumaczonych słów. Próbowałem zmobilizować faceta, który tłumaczył OO 3.4.1, ale nic z tego nie wyszło. Także nie spodziewaj się polonizacji AOO 4.
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: LibreOffice 4.1 RC1

Post autor: quest-88 »

chris_ pisze:Cześć
nie wiem, czy mogę się podłączyć pod ten wątek. Czy wiecie coś na temat tej zmiany w najnowszym LO:
>>Text layout on Linux (and other X11 platforms) has been ported from the deprecated and unmaintained ICU LayoutEngine library to HarfBuzz

Co to pokrótce oznacza i czy to coś w praktyce poprawia?
Rozwinięto opis zmiany do:
Text layout on Linux (and other X11 platforms) has been ported from the deprecated and unmaintained ICU LayoutEngine library to HarfBuzz, which provides better support for OpenType layout in general and complex scripts in particular, as well as noticeable performance improvements especially for fonts with big number of OpenType lookups (Khaled Hosny, Fridrich Štrba)
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
chris_
Posty: 171
Rejestracja: pn cze 10, 2013 1:42 pm

Re: LibreOffice 4.1 RC1

Post autor: chris_ »

Dzięki, zmiana in plus, co nie zmienia faktu, że praca nad poprawieniem renderowania fontów jest równie ważna. Cóż człowiekowi po ligaturze i lepszej obsłudze znaków dialektycznych, jak z wyświetlaniem są problemy.

Nawiasem mówiąc, już chyba AOO powinien się ukazać? Chętnie zobaczę czy u nich doszło do regresji :)
LibreOffice (wersja stabilna) | Crunchbang
Minio
Posty: 323
Rejestracja: śr sie 01, 2012 1:48 am
Lokalizacja: (Poznań|Dziwnów), Polska

Re: LibreOffice 4.1 RC1

Post autor: Minio »

chris_ pisze:Nawiasem mówiąc, już chyba AOO powinien się ukazać?
Pierwotnie powinien. Aktualnie wydanie jest planowane na 16 lipca.
Mój blog o używaniu LibreOffice
LibreOffice 4.2.6, Debian testing amd64
ODPOWIEDZ