Poszarpane krawędzie w wyeksportowanych grafikach

Użytkowanie edytora grafiki
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Poszarpane krawędzie w wyeksportowanych grafikach

Post autor: quest-88 »

Grafika stworzona w Draw 3.1 i wyeksportowana do PNG oraz JPG ma poszarpane krawędzie. Podobny problem występował przy eksporcie PDF, jednak odkryłem, że w tym wypadku nawalił czytnik (Okular). Gdy otworzyłem ten sam plik w Adobe Reader, jego zawartość wyświetlała się tak jak powinna. Niestety .jpg i .png nadal tak samo źle wyglądają w różnych przeglądarkach grafiki. ;)
Załączniki
slimak.7z
(192.8 KiB) Pobrany 322 razy
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Poszarpane krawędzie w wyeksportowanych grafikach

Post autor: Jan_J »

Eksport grafiki do pdf jest porządny. Nadaje się nie tylko do czytania, ale i do dalszej edycji. Np. Inkscape otwiera i rozgrupowuje Twojego ślimaka i inne rysunki jako obiekty wektorowe. Freehanda pod ręką nie mam, ale nie spodziewam się problemów. Oczywisty problem może być z osadzonymi obiektami rastrowymi, ale na to nie ma rady.

Co do eksportu png i jpeg -- pikselizacja w tym przypadku jest nieunikniona. W dostarczonym przykładzie ząbki mają rozmiar 1 piksela. Czyli jest OK. Spodziewasz się raczej antyaliasingu, czy możliwości sterowania rozdzielczością?
Podczas eksportu rysunku OOoDraw rozmiar matrycy rastrowej zależy od wielkości rysunku, pytanie tylko jak ustalana jest rozdzielczość. Nie widzę takiej opcji, a sądzę że byłaby przydatna. W przykładzie naprędce przeze mnie skleconym rozdzielczość eksportu okazała się ok. 100ppi (spodziewałbym się prędzej 96, ale trochę mi się nie zgadza...).

Natomiast antyaliasing -- kiepskiej jakości -- występuje przy eksporcie tekstu.

// edit: temat sterowania rozdzielczością jest znany-- http://www.oooforum.org/forum/viewtopic.phtml?t=42208 i http://qa.openoffice.org/issues/show_bug.cgi?id=4499 -- target milestone 3.2. Czyli najwcześniej w listopadzie, czyli wkrótce.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ