Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
pici
Posty: 2
Rejestracja: pt sie 24, 2012 12:20 pm

Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Post autor: pici »

Witam.

Od niedawna posługuje się za pomocą wspomnianego calc. gotowym grafikiem godzin pracy. Grafik działa rewelacyjnie jak na moje potrzeby i oczekiwania. Zlicza godziny pracy, urlopy i różnice miedzy nimi. Ma możliwość wyboru określonego roku i miesiąca.
Problem w tym, że ten tak zwany gotowiec ma ograniczoną przez autora (którego ze względu na odległość czasową nie jestem w stanie już ustalić) do 6 liczbę wierszy w które to mogę wpisywać kolejnych pracowników. Teraz kiedy potrzebuję dopisać nowo zatrudnionych, z dodanych wierszy wychodzą jakieś bzdury i przestają się pokrywać z tymi oryginalnymi. Przy zmianie np. miesiąca oryginalne wiersze reagują na zmianę i pokazują prawidłowo soboty i niedziele (oznaczone kolorem) a te dodane pozostają bez zmiany lub przestawiają się w dowolny zupełnie sposób.
Nie trzeba być geniuszem żeby dojść do wniosku, że po prostu moja wiedza i umiejętności mają się nijak w porównaniu do autora ww. grafiku i bez wątpienia coś knocę aż miło.
Jak powinienem dodać kolejne wiersze bez utraty funkcjonalności grafiku? Przeszukałem wydaje się dość starannie forum, ale mimo początkowo obiecująco wyglądających dla mnie podpowiedzi niestety nie udało się rozwiązać jak mniemam oczywistego dla znawców tematu problemu.

Wraz z gorącą prośbą o pomoc załączam ww. grafik.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i z góry dziękuję za ewentualną pomoc.
Załączniki
Grafik godzin.xls
(51 KiB) Pobrany 14218 razy
OpenOffice 3.3.0, Windows 8
Minio
Posty: 323
Rejestracja: śr sie 01, 2012 1:48 am
Lokalizacja: (Poznań|Dziwnów), Polska

Re: Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Post autor: Minio »

Jeżeli chodzi tylko o zachowanie funkcjonalności, to sprawa jest banalna:
W komórce AJ23 zamień formułę:

Kod: Zaznacz cały

=(AG23+AH23)-P14
na:

Kod: Zaznacz cały

=(AG23+AH23)-P$14
Teraz możesz zaznaczyć „trzy” ostatnie kolumny (w rzeczywistości cztery — kolumna AI jest ukryta — nie wiem dlaczego ktokolwiek wpadł na pomysł umieszczenia tych danych właśnie tam, zamiast za tabelą, ale trudno) i „przeciągnij” (wiesz, za pomocą tego małego kwadracika w prawym dolnym rogu zaznaczenia) je w dół o tyle wierszy, ile chcesz.
Każdy nowy wiersz to nowy pracownik, któremu możesz dopisywać te same frazy kluczowe (D, N, I oraz U) co pozostałym. Odpowiednie formuły policzą co trzeba.

Jeżeli zaś chcesz również zachować wygląd (odpowiednie formatowanie tła weekendów), to przygotuj się na sporo klikania.
Musisz dla każdej komórki w ostatnim wierszu (23), z zakresu <B-AF>:
1. Zaznaczyć ją
2. Wybrać Format → Formatowanie warunkowe...
3. Poprawić dwa pierwsze warunki, dodając znak dolara przed liczbą 16. Czyli

Kod: Zaznacz cały

$Obiekt1.$B16="N"
staje się:

Kod: Zaznacz cały

$Obiekt1.$B$16="N"
Gdy to zrobisz, będziesz mógł ponownie „przeciągnąć” ostatni wiersz dla dni miesiąca na tyle nowych wierszy, ile chcesz.

Czy można zrobić to szybciej? Osobiście zapisałbym grafik jako ODS, rozpakował, plik content.xml przerobił sprytnym wyrażeniem regularnym i ponownie spakował. Użyłbym do tego typowych narzędzi Linuksowych, jeżeli więc używasz Windowsa, to niestety nie potrafię Ci pomóc przy tej czynności.
Można też napisać makro które to zrobi, ale jeżeli nie masz doświadczenia z makrami, to pewnie szybciej będzie zaparzyć mocną kawę i zrobić to ręcznie.
Mój blog o używaniu LibreOffice
LibreOffice 4.2.6, Debian testing amd64
pici
Posty: 2
Rejestracja: pt sie 24, 2012 12:20 pm

Re: Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Post autor: pici »

Dzięki wielkie.

To jest to na co liczyłem. Rzeczowa i w pełni zrozumiała nawet dla laika (jakim ja jestem) odpowiedz.
Zrobiłem dokładnie jak opisałeś i poszło jak po maśle, a te kilkanaście kliknięć to nic w porównaniu do wygody i porządku dzięki temu zaprowadzonemu.
Kawy nawet nie zdążyłem zaparzyć, taki byłem spragniony uporania się z tą jak przypuszczałem dla Ciebie banalną sprawą.

Pojawiła się natomiast kolejna anomalia (jak to bywa w banalnych sprawach). Mianowicie formatowanie tła weekendów działa jak oczekiwałem, ale w niektórych miesiącach (np. sierpień 2012) pojawia się żółte tło w jednej kolumnie. Jest to zawsze kolumna D z zakresu 16 do 24. Sprawdziłem dwukrotnie wszystkie zmiany które wprowadziłem i nie odkryłem żadnego w nich błędu. Kliknięć dużo i owszem ale to w końcu tylko drobna korekta znakiem dolara.

Czy mógłbyś jeszcze raz zerknąć, tym razem do już skorygowanego grafiku, czy jednak czegoś nie pokręciłem?

Dziękuję i pozdrawiam.
Załączniki
Grafik godzin 1.xls
(57 KiB) Pobrany 4728 razy
OpenOffice 3.3.0, Windows 8
Minio
Posty: 323
Rejestracja: śr sie 01, 2012 1:48 am
Lokalizacja: (Poznań|Dziwnów), Polska

Re: Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Post autor: Minio »

To jest po prostu PPM → Formatuj komórki... → Tło. Możesz wybrać „Bez wypełnienia” jeżeli chcesz się tego pozbyć. Albo jakiś inny kolor (jeżeli chcesz dodać nowy kolor: Narzędzia → Opcje → OpenOffice.org → Kolory).
Przypuszczam, że autor tego dokumentu rozliczał się z pracownikami trzeciego dnia każdego miesiąca, dlatego oznaczył go w taki sposób. Albo chciał nam coś w ten sposób przekazać, ale my nie potrafimy zrozumieć co ;) .
Mój blog o używaniu LibreOffice
LibreOffice 4.2.6, Debian testing amd64
Wieslaw
Posty: 11
Rejestracja: śr lut 13, 2013 11:54 pm

Re: Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Post autor: Wieslaw »

Jak zmienić rok na 2015 i 2016 w załączniku "Grafik godzin1.xls?
OpenOffice 3.4.1 na Windows 7
Husar
Posty: 203
Rejestracja: śr mar 06, 2013 3:48 am

Re: Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Post autor: Husar »

Zaznaczasz komórkę z datą. W menu Dane wybierz Poprawność danych... powinno pojawić się okno. W nim w polu Zezwól powinna być zaznaczona Lista. W polu Wpisy dopisujesz lata.
Pozdrawiam
Roman

Daj znać [SOLVED], kiedy Twój problem zostanie rozwiązany
LO 7.2.x/AOO 4.1.x. używane na Ubuntu 20.04LTS i M$ Windows 10
Wieslaw
Posty: 11
Rejestracja: śr lut 13, 2013 11:54 pm

Re: Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Post autor: Wieslaw »

Dziękuję za odpowiedź. Szkoda, że powyższy formularz wraz ze zmianą miesiąca nie zmienia danych i wygląda tak, że data się zmienia, ale "U" nadal zostaje w tej samej komórce.
Znalazłem w internecie inny formularz, który dostosowałem do moich potrzeb. Przy zmianach nie ze wszystkim sobie poradziłem, dlatego proszę o pomoc lub sugestie. W arkuszu "Dane": czy jest możliwe ustawienie takiego zapytania w formularzu komórki aby urlop rozliczać w oparciu o godziny (wtorek, czwartek, niedziela po 8 h zaś w poniedziałek – 6 h)? W arkuszu "Grafik": czy jest możliwość, aby w kolumnie „Ilość dni urlopu” było liczone „U” tylko w przedziale od poniedziałku do piątku? W arkuszu "Niepełny etat: Czy jest możliwe formatowanie komórek, aby „U” było tylko w dni pracy (niedziela-wtorek oraz czwartek? Czy jest możliwość podliczania godzin urlopu” tylko w dniach pracy (niedziela, wtorek, czwartek 8 h, a w poniedziałek 6h)?
Załączniki
Plan urlopow1.zip
(70.5 KiB) Pobrany 907 razy
OpenOffice 3.4.1 na Windows 7
Husar
Posty: 203
Rejestracja: śr mar 06, 2013 3:48 am

Re: Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Post autor: Husar »

Odnośnie poprzedniego formularza, to musisz wpisywać U dla np. pracownika AAA w zakresie komórek B18:AF18. Wówczas i tylko wtedy pojawi się suma godzin urlopów w komórce AH18 dla pracownika AAA.
Drugi formularz nie liczy urlopów, bo... nie ma w nim formuł ani makr.
Pozdrawiam
Roman

Daj znać [SOLVED], kiedy Twój problem zostanie rozwiązany
LO 7.2.x/AOO 4.1.x. używane na Ubuntu 20.04LTS i M$ Windows 10
martisha
Posty: 6
Rejestracja: pn lis 09, 2015 3:11 pm

Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Post autor: martisha »

Witam,
Grafik dodany przez użytkownika "pici" to najfajniejszy jaki udało mi się znaleźć :D Tak więc z góry dziękuję :D
Niemniej mam problem, ponieważ ja potrzebuję go tylko na 10 pracowników, ale jak skracam tę wydłużoną wersję to usuwają mi się inne dane :(
Np. znikają mi dni od 26 włącznie z nazwami tygodnia.
Kompletnie nie wiem jak sobie z tym poradzić :( :crazy:
I druga rzecz jak to zrobić, żeby komórki z nazwami sob i nd i ich datami, także zmieniały kolor na ten szary i zielony. Czy jest możliwość w ogóle zmiany tych kolorów na inne? :o
Bardzo proszę o pomoc.
W załączeniu "mój" grafik zespolu.
Załączniki
grafik zespolu.xls
grafik zespolu
(38.5 KiB) Pobrany 1844 razy
openoffice 4.1.1
martisha
Posty: 6
Rejestracja: pn lis 09, 2015 3:11 pm

Re: Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Post autor: martisha »

I jeszcze jedno co właśnie wychwyciłam :D
Jeśli chodzi o normę godzinową to np. na grudzień 2015 wynosi ona 168h, a nie 184, bo przecież trzeba odjąć dwa dni świąteczne. Jednak arkusz tego nie ujmuje, bo nie ma pewnie odpowiedniej formuły :D
Moje pytanie jest takie czy można by zrobić tak, że nad datą świąt wpiszę sobie literkę "s" i automatycznie spowoduje to odjęcie 8h od normy.
W załączniku obrazowo jest przedstawione o co mi chodzi :D
Jeśli ktokolwiek może pomóc w temacie będę dozgonnie wdzięczna :D
Jakieś proste formuły sobie ogarniam, ale tego nie potrafię :(
Załączniki
grafik zespolu.xls
(33.5 KiB) Pobrany 851 razy
openoffice 4.1.1
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Post autor: Jan_J »

Ja bym zrobił inaczej.
Zamiast zliczać karkołomną formułą P14

Kod: Zaznacz cały

=COUNTIF($B16:$AF16;"Pn")*8+COUNTIF($B16:$AF16;"Wt")*8+COUNTIF($B16:$AF16;"Śr")*8+COUNTIF($B16:$AF16;"Cz")*8+COUNTIF($B16:$AF16;"Pt")*8
wpisałbym nad każdym dniem w wierszu 15

Kod: Zaznacz cały

=8*I(B16<>"So"; B16<>"N"; B16<>"")
a wtedy P14 uprościłbym do zwykłego sumowania

Kod: Zaznacz cały

=suma(B15:AF15)
W dzień wolny można by w wierszu 15 wpisać z ręki 0; to pomogłoby sumie, ale zniszczy formuły z normą dzienną, ważne dla przyszłego wykorzystania. Więc lepiej mieć wiersz pomocniczy, np. 40, z ew. znacznikiem świąt "s", i wiersz 15 zmodyfikować do

Kod: Zaznacz cały

=8*I(B16<>"So"; B16<>"N"; B16<>""; B40<>"s")
Zamiast wiersza 40 przyjmij coś bliżej, najlepiej 14, ale wtedy wynik trzeba przesunąć w inne miejsce.

Wiersze robocze możesz ukryć, nadając im wysokość 0, bo na wydruku nie są potrzebne.

I jeszcze: komórka P14, ta z formułą na normę godzin, ma przyczepioną listę wyboru miesięcy. Bez sensu. Zamiast tego powinna -- podobnie jak inne formuły -- być chroniona przed zmianą zawartości.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
martisha
Posty: 6
Rejestracja: pn lis 09, 2015 3:11 pm

Re: Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Post autor: martisha »

Dziękuję za podpowiedzi:)
Cenne, więc pokombinuje:) gotowy szablon skopiowałam od poprzednika i nie wpadłam na takie możliwości uproszczenia sobie życia:)
Fajnie, że są ludzie którzy to jakoś sensownie ogarniają:)
A masz może pomysł na skrócenie tego mojego grafiku do 10 pracowników, jak pisałam w poście powyżej, żeby nie znikały mi inne dane?
openoffice 4.1.1
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Post autor: Jan_J »

Bo w ukrytej kolumnie AH masz pomocnicze daty.
Kiedy usuwasz wiersze z pracownikami przez DELETE ROW, naruszasz także ciągłość numeracji w AH.
Zależność od AH i w ogóle używanie datevalue jest głupie i łatwo z nich zrezygnować, ale to inne zadanie -- będzie wymagać modyfikacji sposobu ustawiania wierszy nagłówkowych (16 i 17).
Na razie ukryj i chroń komórki AH, a to wyklucza usuwanie wierszy w arkuszu. Możesz usuwać ich zawartość Backspacem albo Deletem.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
martisha
Posty: 6
Rejestracja: pn lis 09, 2015 3:11 pm

Re: Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Post autor: martisha »

Ok udało się:)
Ale faktycznie te pomocnicze daty potrafią doprowadzić do szewskiej pasji!
Dziękuję za pomoc:)
openoffice 4.1.1
martisha
Posty: 6
Rejestracja: pn lis 09, 2015 3:11 pm

Re: Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Post autor: martisha »

Ale nadal nie mogę sobie poradzić z tymi kolorami w dni weekendowe :)
Chodzi o to jak zrobić, żeby komórki z nazwami sob i nd i ich datami, także zmieniały kolor na ten szary i zielony tak jak reszta kolumny?
openoffice 4.1.1
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Post autor: Jan_J »

Formatowanie warunkowe.
Zobacz jaki warunek jest wpisany dla formatowania obszaru wewnętrznego i ustaw go albo rozszerz na rubryki nagłówka.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Husar
Posty: 203
Rejestracja: śr mar 06, 2013 3:48 am

Re: Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Post autor: Husar »

Dodałem w osobnym arkuszu o nazwie Święta wszystkie święta uzależnione od roku wybranego w arkuszu Obiekt1.
W komórce P14 wpisałem trochę karkołomną formułę, ale sama zlicza ilość dni roboczych uwzględniając to, że przypadające święta w soboty są odejmowane od wymiaru pracy

Kod: Zaznacz cały

=(DNI.MIESIĄCA(DATA.WARTOŚĆ(S12&" "&L12))-(DATA.WARTOŚĆ(DNI.MIESIĄCA(S12&" "&L12)&" "&S12&" "&L12)-DATA.WARTOŚĆ(S12&" "&L12)+1-DNI.ROBOCZE(DATA.WARTOŚĆ(S12&" "&L12);DATA.WARTOŚĆ(DNI.MIESIĄCA(S12&" "&L12)&" "&S12&" "&L12);Święta.A2:A13)+SUMA.ILOCZYNÓW((DZIEŃ.TYG(Święta.A2:A13;2)=6)*(Święta.A2:A13>=DATA.WARTOŚĆ(S12&" "&L12))*(Święta.A2:A13<=DATA.WARTOŚĆ(DNI.MIESIĄCA(S12&" "&L12)&" "&S12&" "&L12)))))*8
Zastosowane formatowanie warunkowe w arkuszu jest tragiczne. Można to zrealizować za pomocą jednego zbioru warunków. Jednakże zostawiłem jak jest.

EDIT: Wyniki powyższej formuły porównałem z dwoma latami: 2015 i 2016. Sprawdzane tylko w LibreOffice 5.0.3.
Załączniki
grafik zespolu(1).ods
(30.31 KiB) Pobrany 915 razy
Pozdrawiam
Roman

Daj znać [SOLVED], kiedy Twój problem zostanie rozwiązany
LO 7.2.x/AOO 4.1.x. używane na Ubuntu 20.04LTS i M$ Windows 10
martisha
Posty: 6
Rejestracja: pn lis 09, 2015 3:11 pm

Re: Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Post autor: martisha »

Husar dziękuję za pomoc niestety formuła nie działa na open office, którego mam.
Ale pokombinuje w domu to może coś z tego wyjdzie :D
Niestety nie potrafię ogarnąć tego formatowania warunkowego :( nie wiem jaką formułę wpisać, żeby zadziałało to zaznaczenie kolorem nie tylko kolumny z weekendami, ale też samej komórki z nazwą (sob, nd) i nr dnia :(
openoffice 4.1.1
Husar
Posty: 203
Rejestracja: śr mar 06, 2013 3:48 am

Re: Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Post autor: Husar »

Jak dotrę do domu to jeszcze raz zajrzę. Starałem się używać "starych" funkcji ale pewnie coś przegapiłem

EDIT:
Teraz powinno działać. Trochę inaczej rozwiązane. Tym razem w AOO 4.1.1
Załączniki
grafik zespolu(2).ods
(29.82 KiB) Pobrany 1410 razy
Pozdrawiam
Roman

Daj znać [SOLVED], kiedy Twój problem zostanie rozwiązany
LO 7.2.x/AOO 4.1.x. używane na Ubuntu 20.04LTS i M$ Windows 10
Husar
Posty: 203
Rejestracja: śr mar 06, 2013 3:48 am

Re: Gotowy grafik godzin pracy w calc problem.

Post autor: Husar »

Tu znajdziesz ciekawy artykuł o formatowaniu warunkowym:
http://przepis-na-lo.pl/2012/12/formatowanie-warunkowe/
Pozdrawiam
Roman

Daj znać [SOLVED], kiedy Twój problem zostanie rozwiązany
LO 7.2.x/AOO 4.1.x. używane na Ubuntu 20.04LTS i M$ Windows 10
ODPOWIEDZ