Uruchamianie makr

Dyskusje dotyczące tworzenia makropoleceń, pisania skryptów oraz programowania przy użyciu UNO
mapal
Posty: 3
Rejestracja: sob sty 14, 2012 12:11 pm

Uruchamianie makr

Post autor: mapal »

Witam serdecznie,
mój problem to pewnie dla większości użytkowników to błahostka. Już piszę, na czym polega:
w Excelu było bardzo łatwe przypisanie do makra skrótu klawiaturowego lub utworzonego na arkuszu przycisku, by w ten sposób ułatwić jego uruchomienie. Mam z tym problem w OO. Nijak nie potrafię przypisać skrótu, a i stworzenie przycisku to czarna magia. Dotarłem do zarządzania oknami dialogowymi, stworzyłem nowe, wszedłem w jego edycję i stworzyłem jakiś klawisz, wszedłem w jego właściwości i chyba przypisałem do niego moje makro, ale nie udało mi się go przenieść na arkusz. Nie wiem nawet, czy idę dobrą drogą.
Pewnie metodą prób i błędów jakoś dojdę do celu, ale może ktoś potrafi mi pomóc, bym nie musiał błądzić pół tygodnia.
Pozdrawiam wszystkich.
OpenOffice 3.2.1
Windows XP
belstar
Posty: 654
Rejestracja: czw mar 17, 2011 9:08 am

Re: Uruchamianie makr

Post autor: belstar »

Witam
1. Stworzenie przycisku na arkuszu

Z menu wybierz WIDOK -> PASKI NARZĘDZI -> FORMANTY żeby wyświetlić PASEK FORMANTÓW.
Jeżeli na pasku większość przycisków jest niedostępna, kliknij przycisk WŁĄCZ/WYŁĄCZ TRYB PROJEKTU.
Kliknij formant PRZYCISK i za pomocą myszki narysuj go na arkuszu.
Teraz prawym przyciskiem myszy kliknij na narysowanym przycisku i z menu podręcznego wybierz FORMANT.
Pojawi się okno z wszystkimi dostępnymi właściwościami przycisku. w zakładce WYDARZENIA możesz przypisać makro do przycisku.
Przy każdym wydarzeniu masz wielokropek, po wybraniu go pojawi się okno PRZYPISZ DZIAŁANIE.
Zaznacz WYKONAJ DZIAŁANIE i wybierz przycisk MAKRO.
W oknie WYBÓR MAKRA znajdź swoje i klikaj OK aż zamkniesz wszystkie okna.
Wyłącz tryb projektu przyciskiem WŁĄCZ/WYŁĄCZ TRYB PROJEKTU.
Gotowe.

2 Skróty klawiaturowe

Będąc nad jakimkolwiek paskiem narzędzi, używając prawego przycisku myszy z menu wybierz DOSTOSUJ PASEK NARZĘDZI.
W oknie DOSTOSUJ wybierz zakładkę KLAWIATURA
Na liście SKRÓTY KLAWIATUROWE wskaż klawisz który cię interesuje (najlepiej wskazać wolną pozycje).
Z grupy FUNKCJE listy KATEGORIE rozwiń pozycje MAKRA LIBREOFFICE (u ciebie będzie MAKRA OPENOFFICE), i znajdź moduł z twoim makrem.
Makra danego modułu pokażą się na liście FUNKCJA, zaznacz swoje i teraz kliknij klawisz MODYFIKUJ i OK
Gotowe

Podane działania można wykonać na kilka różnych sposobów.
Zainteresuj się też ZDARZENIAMI ARKUSZA, prawy przycisk myszy na zakładce z nazwą twojego arkusza.

Pozdrawiam
LibreOffice 5.1.2.2 Ubuntu 16 LTS
mapal
Posty: 3
Rejestracja: sob sty 14, 2012 12:11 pm

Re: Uruchamianie makr

Post autor: mapal »

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Na razie sprawdziłem z klawiszem i faktycznie działa. Pojawił się jednak inny problem. Po zarejestrowaniu makra wybieram opcję zapisania go w arkuszu, ponieważ plik będzie używany na wielu komputerach i zamykam plik, po czym go otwieram i makro jako takie nie działa. Niby widzę je w module, ale nie działa nawet przy "ręcznym" jego uruchamianiu.
OpenOffice 3.2.1
Windows XP
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Uruchamianie makr

Post autor: Jan_J »

Rejestrator makr w OOo i LibOo jest bardzo słabej jakości, i daje dość kiepski kod w wysokopoziomowym dialekcie (tzn. wywołania usług UNO).
Znacznie lepiej jest używać wbudowanego edytora Basica i pisać kod samemu. Interfejs programistyczny (API) OpenOffice'a jest nieźle zaprojektowany i da się go zrozumieć.

http://user.services.openoffice.org/pl/ ... =761#p3159
http://user.services.openoffice.org/pl/ ... =169&p=684
http://www.openoffice.org/api/
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
mapal
Posty: 3
Rejestracja: sob sty 14, 2012 12:11 pm

Re: Uruchamianie makr

Post autor: mapal »

Dzięki za odpowiedź, choć nie wiem, czy dam radę rozkminić temat. Nigdy nie bawiłem się w jakiekolwiek programowanie.
OpenOffice 3.2.1
Windows XP
ODPOWIEDZ