Problem - konwersja .odt do .doc

Użytkowanie edytora dokumentów
thunderbolt8
Posty: 3
Rejestracja: pn lut 28, 2011 11:40 am

Problem - konwersja .odt do .doc

Post autor: thunderbolt8 »

Witam serdecznie.
Spotkałem się z problemem, dokonując konwersji pliku z .odt do .doc. Po napisaniu pracy we writerze zmieniłem w ustawieniach programu:
Narzędzia (Tools) -> Opcje (Options) -> Ładuj/Zapisz (Load/Save) -> Ogólne (General) -> Zawsze zapisuj jako
opcje zapisywania tak, aby od tej pory zawsze zapisywał mi pliki jako .doc. Po zatwierdzeniu zmiany, zapisaniu pliku i wyłączeniu, stała się rzecz ciekawa. Próba otwarcia pliku w open office (plik w dalszym ciągu jest plikiem .odt, mimo wybrania opcji zapisu jako .doc... no ale mniejsza z tym, zmiana rozszerzenia nic nie zmienia w sprawie otwarcia pliku) skutkuje pojawieniem się okna wyboru filtra ASCII. Poniżej wklejam treść okna, oczywiście opcje wpisałem to, co się pojawia, wybór opcji można zmienić:
Zestaw znakow: Europa Środkowa (Win-1250/WinLatin2)
Czcionka domyślna: Times New Roman
Język: polski
Podział akapitów: CR i LF
Po kliknięciu OK plik zostaje otwarty i moim oczom ukazują się 52 strony znaku "#".
Pytanie brzmi: co się stało (plik został przypadkiem zakodowany?) i przede wszystkim - jak odzyskać treść pliku.
Otwarcie pliku w jakimkolwiek innym edytorze także wyświetla krzyżyki.
OpenOffice 3.1, Windows 7
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem - konwersja .odt do .doc

Post autor: Jan_J »

Moim zdaniem zapisujesz plik z rozszerzeniem doc, ale w formacie odt.
W niektórych środowiskach i wydaniach dialog zapisu pliku ma opcję [x] automatycznie dodaj rozszerzenie. Nie ma natomiast opcji "format wg rozszerzenia". Stąd pomyłki mogą się zdarzać.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
thunderbolt8
Posty: 3
Rejestracja: pn lut 28, 2011 11:40 am

Re: Problem - konwersja .odt do .doc

Post autor: thunderbolt8 »

Możliwe, że masz rację.
Czy w takiej sytuacji da się odzyskać zawartość pliku?
OpenOffice 3.1, Windows 7
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem - konwersja .odt do .doc

Post autor: Jan_J »

W takiej sytuacji banalnie: zmień rozszerzenie. Na wszelki wypadek, gdyby przyczyna była inna, zrób wcześniej kopię zapasową.
Może ci się przydać małe narządko do heurystycznego badania formatów plików. W konsoli tekstowej: file, graficzne pod Windows też są, choć nie wymienię ich z nazwy jako że nie używam.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
thunderbolt8
Posty: 3
Rejestracja: pn lut 28, 2011 11:40 am

Re: Problem - konwersja .odt do .doc

Post autor: thunderbolt8 »

Zmiana rozszerzenia nic nie daje.
Narzędzie, o którym mówisz, o pliku podaje jedynie informację: "data". Dla innych plików podaje poprawny format, także nie ma mowy o błędzie.
Po otwarciu pliku w hex editorze widać same zera. Mam wrażenie, że jakimś cudem przy zapisie plik został totalnie zepsuty...
OpenOffice 3.1, Windows 7
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem - konwersja .odt do .doc

Post autor: Jan_J »

No chyba...
"data" oznacza, że rozpoznanie formatu się nie powiodło.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ