[SOLVED] defragmentacja

Użytkowanie programu bazodanowego
pajakus
Posty: 4
Rejestracja: śr cze 03, 2009 8:09 am

[SOLVED] defragmentacja

Post autor: pajakus »

Witam wszystkich :)


Jest jakas opcja, aby zdefragmentowac base?

Ostatnio w ramach eksperymentu z kopii bazy skasowalem wszystkie rekordy. Został tylko szablon. Bez kwerend.

i Zajmuje mi to 300 mb... Tyle co baza z danymi....
Ostatnio zmieniony sob cze 06, 2009 9:30 am przez pajakus, łącznie zmieniany 1 raz.
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: defragmentacja

Post autor: Jan_J »

Popatrz w dokumentację HSQLDb http://hsqldb.sourceforge.net/web/hsqlFAQ.html -- CHECKPOINT DEFRAG albo SHUTDOWN COMPACT.
Bazy innych systemów współpracujących z OOBase czyści się inaczej.
Z poziomu OOBase wykorzystaj Narzędzia/SQL.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
pajakus
Posty: 4
Rejestracja: śr cze 03, 2009 8:09 am

Re: defragmentacja

Post autor: pajakus »

mozesz jasniej??

az takim specjalista nie jestem.. i nic nie zlapalem z tego co napisales...

gdyby byla mozliwosc napisac krok po kroku....
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: defragmentacja

Post autor: Jan_J »

Dobra.
Systemy zarządzania bazami danych mają mechanizm odśmiecania, czy też defragmentacji. Nie jest on objęty jednolitym standardem, lecz w wielu interfejsach SQL-owych wymusza się porządek poleceniem VACUUM;
OpenOffice.org Base tworzy własne bazy danych za pomocą wbudowanego systemu HSQLDb, ale także współpracuje z wieloma systemami zewnętrznymi. W każdym z tych systemów odśmiecanie może być zarządzane innym poleceniem.
W dokumentacji HSQL, którą poleciłem, jest podana metoda dla tego właśnie systemu.
Ponieważ Base nie ma (z tego co wiem) ,,klikanej'' opcji odśmiecania, proponuję skorzystać z interfejsu SQL. to znaczy, w odpowiednim okienku (Narzędzia/SQL), w odpowiednim języku (dialekt SQL dla tego konkretnego systemu bazodanowego) wydać polecenie. I wykonać je.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
pajakus
Posty: 4
Rejestracja: śr cze 03, 2009 8:09 am

Re: defragmentacja

Post autor: pajakus »

Dzięki wielki :)

To zrozumialem i wykonalem.. 50% odchudzenie - z 300 mb na 150 :)
Zablokowany