Uzupełnianie bezpośrednio w komórce danych wybranych z listy rozwijanej [SOLVED]

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Cdf
Posty: 2
Rejestracja: śr kwie 17, 2024 12:04 pm

Uzupełnianie bezpośrednio w komórce danych wybranych z listy rozwijanej [SOLVED]

Post autor: Cdf »

Witam wszystkich.
Jest to mój pierwszy post na forum OO, dlatego z góry przepraszam za ewentualne błędy.
Niedawno w pracy przesiadłem się z pakietu OO na LibreOffice i napotkałem na problem podczas korzystania z listy rozwijanej, który mogę ominąć ale zabiera to trochę czasu, a zdarza się to kilka razy w ciągu dnia.
Chodzi o to, że przy wypełnianiu formularzy, wybrane z listy rozwijanej dane pojawiają się w wybranych komórkach prawidłowo ale w niektórych komórkach wybrane dane muszę uzupełnić ręcznie bezpośrednio w komórce i wtedy pojawia się komunikat "Nieprawidłowa wartość", a po naciśnięciu OK uzupełnione ręcznie dane znikają i pozostają tylko te wybrane z listy rozwijanej. Problem mogę ominąć poprzez -> Wyczyść zawartość -> Usuń wszystko, wtedy lista rozwijana przestaje działać w wybranej komórce i pozostaje tylko ponowne sformatowanie i ręczne wpisanie niezbędnych danych bezpośrednio do komórki.
Podczas pracy z pakietem OO takie ręczne uzupełnianie danych wybranych wcześniej z listy rozwijanej działało bez zarzutu.
Uprzejmie proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego kłopotu i dziękuję za uwagę
Ostatnio zmieniony czw kwie 18, 2024 12:30 pm przez Cdf, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 24.2 (Windows 10)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2265
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Uzupełnianie bezpośrednio w komórce danych wybranych z listy rozwijanej

Post autor: Jermor »

Jest to związane z funkcjonowaniem kontroli poprawności danych, a w szczególności ostatniej zakładki definiującej zasady dopuszczania zmian.
obraz_2024-04-17_204732911.png
obraz_2024-04-17_204732911.png (13.1 KiB) Przejrzano 67 razy
Jeśli wyłączysz opcję "Pokaż informację o błędzie..." to będziesz mógł modyfikować dane lub wpisywać dowolne wpisy (w AOO ta opcja domyślnie jest wyłączona).
Jeśli pozostawisz włączoną powyższą opcję, to na modyfikowanie wpisu pozwalają dwie czynności. Zaprezentowana na ilustracji "Informacja" oraz "Ostrzeżenie". Obie generują komunikat o niewłaściwym wpisie, zawierający dwa przyciski: "OK" - akceptujący wprowadzony wpis, i "Anuluj" - odrzucający go.
Różnica jest taka, że "Informacja" uaktywnia jako domyślny przycisk "OK" (więc wystarczy nacisnąć ENTER) natomiast "Ostrzeżenie" jako aktywny ustawia przycisk "Anuluj", trzeba wówczas kliknąć "OK".
Trzecia, a na liście czynności pierwsza - "Zatrzymaj" - generuje ostrzeżenie z jednym przyciskiem "OK", który odrzuca niepoprawne wpisy.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Cdf
Posty: 2
Rejestracja: śr kwie 17, 2024 12:04 pm

Re: Uzupełnianie bezpośrednio w komórce danych wybranych z listy rozwijanej

Post autor: Cdf »

Witam,
serdeczne podziękowanie dla "Jermor" za pomoc, wszystko teraz działa jak należy. Problem niby banalny, a wyjaśnienie proste ale czasem "baśka" nie pracuje jak trzeba. Dzięki!
LibreOffice 24.2 (Windows 10)
ODPOWIEDZ