Drukowanie dwustronne

Użytkowanie pakietu jako całości
122AA
Posty: 8
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 8:04 pm

Drukowanie dwustronne

Post autor: 122AA »

Dzień dobry,
Jak wstawić na stronę wskaźnik drukowania?
Napiszę inaczej co chcę osiągnąć.
Mam plik w edytorze tekstu który jest plikiem jednolitym,
ustawiona numeracja stron i ogólna liczka stron.
Tekst to powtarzający się tekst który w zależności od przedmiotu opisu ma trzy dwie jedna stronę tid.
Mam drukarkę drukującą dwustronnie automatycznie.
Po miedzy tekstem opisu zawsze wstawiam zdjęcia które są drukowane osobno i tu jest problem.
Jak powtarzający się tekst ma długość np: dwie strony to nie ma problemu mogę wstawić za nim zdjęcia wydrukowane osobno
ale jak ma np: jedną stronę lub inną nieparzystą to już zdjęcia do oprawy nie wstawię bo już na plecach jest wydrukowana strona druga itd.
Jak wstawię pustą stronę to dobrze ale po pierwsze szkoda papieru a po drugie numeracja mi się rozjedzie
poza tym będzie drukowany nagłówek i stopka i rzecz jasna numeracji wzrośnie .
Czy jest jakiś wskaźnik który umożliwi zaznaczenie powtarzającego się tekstu o długości np: 6 kartek drukować podwójnie a długości nieparzystej ilości to tylko pojedynczo?
Ale by była jasność tekst który mi się powtarza ma różna długość może mieć jedna dwie trzy strony itd...
Pozdrawiam
OpenSusE Leap 42.2. OpenOffice 5.4.0
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Drukowanie dwustronne

Post autor: Jermor »

Z twojego opisu zrozumiałem, że chcesz aby każdy nowy blok twoich opisów zaczynał się na stronach nieparzystych. Wtedy poprzedzający blok albo zajmie drugą stronę kartki (gdy zawiera parzystą liczbę stron), albo pozostawi ją pustą a nowy blok rozpocznie się od nowej kartki.
Jeśli tak jest, to rozwiązanie nie jest trudne, ale nie wiem w jaki sposób masz podzielony swój tekst.
Zakładam taki scenariusz: wszystkie bloki są napisane jeden po drugim, nie zwracając uwagi (na razie) na podział na strony. Czyli masz zapis w postaci: Blok1, Blok2, Blok3 itd.
Prawdopodobnie każdy z tych bloków ma zmieniony wiersz początkowy, wskazujący na to, że to jest nowy rodzaj informacji. Temu początkowemu wierszowi w każdym bloku przypisz styl, np. Nagłówek1. Ten styl będzie użyty tylko do pierwszego wiersza w każdym bloku. Prawdopodobnie styl tego nagłówka wbudowanego w LireOffice Writer nie będzie ci odpowiadał wyglądem, ale to możesz dopasować samodzielnie edytując go wg własnych potrzeb, a konieczną zmianę jaką musisz w tym wypadku wprowadzić to odpowiednie ustawienie przepływu tekstu.
Zrzut ekranu 2024-03-07 150630.png
Zrzut ekranu 2024-03-07 150630.png (58.03 KiB) Przejrzano 359 razy
Strona prawa, to jednocześnie strona nieparzysta.
Jeśli nie możesz zmieniać pierwszego wiersza w tych blokach, to przed każdym z nich wstaw pusty akapit, przypisz mu styl a w nim zmień wspomnianą opcję.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Drukowanie dwustronne

Post autor: Jermor »

Jeszcze uwaga, o której nie wspomniałem. Styl strony o nazwie "Strona prawa" ma swoich ustawieniach wstawiony parametr, mówiący że następna strona ma mieć przypisany styl o nazwie "Strona lewa". Styl "Strona lewa" ma analogicznie ustawiony parametr mówiący, że następna strona ma mieć styl: "Strona prawa". Piszę o tym, bo ma to znaczenie dla numerowania stron, w tym sensie, że dla każdego stylu trzeba to numerowanie wstawić.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
122AA
Posty: 8
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 8:04 pm

Re: Drukowanie dwustronne

Post autor: 122AA »

Dziękuję za informacje ale..nie działa:(
Wszystko się rozmyło, ustawienie formatu strony i jej wygląd po wstawieniu nagłówków zostaje bez nagłówków :(
No cóż dziękuję walczę nadal :(
Czy nie ma prostszego sposobu na oddzielenie bloków?
Jakiś wskaźnik który jednak nie mieszał bym w stylu stron?
Pozdrawiam
OpenSusE Leap 42.2. OpenOffice 5.4.0
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Drukowanie dwustronne

Post autor: Jermor »

Załącz na stronie dokument sformatowany wg twoich zasad, ale zawierający jakieś nieistotne teksty i mający osiągnąć zamierzony przez ciebie efekt.
Bo to nie jest możliwe, żeby nie działało.
Dołączam przykład działania tego mechanizmu. Zawiera jakieś skopiowane teksty.
Załączniki
122AA.odt
(54.67 KiB) Pobrany 17 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
122AA
Posty: 8
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 8:04 pm

Re: Drukowanie dwustronne

Post autor: 122AA »

Działa ale numeracja stron nie działa
Jak mam nr 4 i następnie na tej stronie ustawię Nagłówek 1 to nr strony będzie 6 i nie mogę tego poprawić :(
Oki strona 5 nie będzie wstawiana tj. nie będzie na niej drukowana strona 5 ale na nowej kartce będzie drukowana strona 5 ale nr będzie 6 :(
Konsekwencja jest taka ze mam ilość stron ogółem o wiele więcej niż w rzeczywistości a nr stron się nie zgadzają:(
OpenSusE Leap 42.2. OpenOffice 5.4.0
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Drukowanie dwustronne

Post autor: Jermor »

Nie rozumiem tego, o czym piszesz. Numeracja stron działa. Czy masz na myśli dokument, który załączyłem, czy piszesz o własnym projekcie?
W dokumencie, który załączyłem każdy wiersz o stylu Nagłówek1 zacznie się na stronie nieparzystej. Jeśli poprzedzający blok zajmował tylko jedną stronę, albo kończył się na stronie nieparzystej, to następna strona, ta parzysta, będzie pusta i wliczana do stron, a nowy blok zacznie się na stronie nieparzystej. Gdy treść bloku kończy się na stronie parzystej, to następny blok zaczyna się na kolejnej stronie, bo jest to strona nieparzysta. Cały proces numeracji stron przebiega prawidłowo.
Nie rozumiem, dlaczego po stronie nr 4 ma nastąpić strona nr 6?
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
122AA
Posty: 8
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 8:04 pm

Re: Drukowanie dwustronne

Post autor: 122AA »

Witam,
piszę o swoim dokumencie.
Powtórzyłem system nagłówków jak w Twoim dokumencie i wyszło z numeracją jak wyszło nie wiem czemu.
Jak zrobię widok stron to mi się pokazują poprawnie strony i ich numeracja a jak zacznę drukować to numeracja już jest niepoprawna anomalię opisałem powyżej. Chciałem by strona która nie będzie drukowana zaczynała się o numer "-1" ale tego to się nie da zrobić:(
W Twoim pliku usunąłem cześć tekstu by blok 1 miał długość tylko jednej kartki i ... nr strony drugiej to jest nr 3!!!!
Sprawdź sobie.
Pozdrawiam
OpenSusE Leap 42.2. OpenOffice 5.4.0
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Drukowanie dwustronne

Post autor: Jermor »

Najlepiej byłoby gdybyś zamieścił taki fragment dokumentu, który wg ciebie jest niepoprawny.
Rozumiem, że nie chcesz, aby każdy twój dokument.
Zrób zatem kopię swojego dokumentu, następnie w tej kopii wywołaj polecenie "Znajdź i zamień". W polu "Znajdź" wpisz: [a-ż] a w polu "Zamień" wpisz np. F
Zaznacz opcję "Wyrażenia regularne" i naciśnij "Zamień wszystkie" Wszystkie litery w twoim dokumencie zostaną zastąpione literą F. Taki dokument zapisz i załącz do postu.
Wtedy mogę się przyjrzeć, o co chodzi.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
122AA
Posty: 8
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 8:04 pm

Re: Drukowanie dwustronne

Post autor: 122AA »

Proszę o zwrócenie uwagi na nr strony / liczba stron
To jest źle poza tym drukuje dalej dwustronnie a powinno:
- wydrukować stronę nr 1 - główną osobna kartka
- strona druga - osobna kartka
- dalsze strony dwustronnie
Załączniki
be_ble.odt
(37.2 KiB) Pobrany 20 razy
OpenSusE Leap 42.2. OpenOffice 5.4.0
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Drukowanie dwustronne

Post autor: Jermor »

Najpierw, jeśli chodzi o drukowanie dwóch pierwszych stron tak, aby każda znajdowała się na oddzielnej kartce.
Gdy włączyłeś drukowanie dwustronne, to dla drukarki te dwie pierwsze strony występować mają jedna za drugą. Nigdzie nie ma informacji, że druga strona utworzonego dokumentu ma zostać wydrukowana na stronie trzeciej wydruku. W tym przypadku najlepiej wstawić pustą stronę, czyli dwukrotnie wstawić CTRL+ENTER na końcu tekstu pierwszej strony.
Za wygląd każdej strony odpowiada jej styl. Każdy styl strony ma przypisany parametr, mówiący, jaki styl strony ma zostać zastosowany, gdy treść dokumentu wypełni tę stronę i będzie kontynuowana na kolejnej. Zmiany dokonane w stylu strony znajdą odzwierciedlenie w dokumencie tylko na stronach, które mają ten sam styl.
Twoja pierwsza strona ma styl „Pierwsza strona” i przypisany parametr, że stylem następnej strony ma być „Domyślny”. Dlatego, mimo że umieściłeś nagłówek na tej pierwszej stronie, nie powtórzył się on na stronie kolejnej, bo ma ona już inny styl. Styl „Domyślny” ma z kolei przypisanego jako następny styl — samego siebie.
Wygląda na to, że na tej trzeciej wydrukowanej stronie ma pojawić się numer strony. Ta strona ma przypisany styl „Domyślny”, a wstawienie do nagłówka tych danych powtórzy go na wszystkich stronach ze stylem domyślnym, a więc także na wstawionej dodatkowej pustej stronie, tej, o jakiej wspomniałem na początku. Ten problem można ominąć na kilka sposobów. Zaproponuję następujący:
Utworzę nowy styl strony o nazwie „Pusta strona”, który jako następny styl wskaże styl „Domyślny”. Styl „Pusta strona” powstanie na podstawie stylu domyślnego i zostanie wskazany jako następny styl w „Pierwszej stronie”.
  • Przechodzę do panelu bocznego „Style” (Style → Zarządzaj stylami”) i uaktywniam ikonkę „Style strony”.
  • Klikam prawym przyciskiem myszy na nazwie stylu „Domyślny styl strony” i wybieram „Nowy”.
  • W zakładce „Organizator” otwartego okna dialogowego wpisuję nazwę do pola „Nazwa”, a w rozwijanej liście pola „Następny styl” wskazuję „Domyślny styl strony”. Zatwierdzam ten styl.
  • Prawym przyciskiem myszki klikam styl o nazwie „Pierwsza strona” i wybieram „Modyfikuj...”. W zakładce „Organizator” zmieniam wpis pola „Następny styl”, wskazując styl utworzony przeze mnie.
Jeśli zrobisz to w swoim dokumencie, to jego treść przepłynie do tej nowej strony, należy więc przed pierwszym znakiem wstawić CTRL+ENTER a zawartość tej strony stanie się trzecią stroną dokumentu.
Teraz sprawa rozpoczynania bloków tekstowych zawsze na stronie nieparzystej. Do sterowania tym przepływem można użyć dowolnego stylu akapitu. Zaproponowałem styl akapitu „Nagłówek 1”, gdyż sądziłem, że każda część, która ma się zaczynać na stronie nieparzystej, ma swój znormalizowany pod względem redakcyjnym wygląd. Zastosowany styl można bowiem dowolnie zmodyfikować. Zmodyfikowałeś styl „Nagłówek 1” przypisując mu czcionkę o wielkości 6 pt i w niektórych miejscach dodałeś pusty akapit, a w innych przypisałeś ten styl tekstom. W efekcie zrobił się bałagan, bo potem modyfikowałeś już indywidualnie wygląd akapitu. Tutaj warto zastanowić się nad jednolitym początkiem każdego bloku, gdyż przypisanie mu stylu z rodziny „Nagłówek n” pozwala łatwo zarządzać położeniem całych fragmentów dokumentu w Nawigatorze.
W tej chwili twój dokument w Nawigatorze prezentuje się tak (Nawigator pokazuje treść akapitów, które mają przypisany poziom hierarchii):
obraz_2024-03-14_190408058.png
obraz_2024-03-14_190408058.png (15.02 KiB) Przejrzano 260 razy
Jeśli jednak rzeczywiście początki każdego bloku mogą mieć zróżnicowane formatowanie, to proponuję utworzyć swój własny styl i, aby zobaczyć te bloki w nawigatorze, przypisać temu stylowi poziom hierarchii.
Zdefiniowałem zatem styl akapitu o nazwie „Nowy blok” i przypisałem mu poziom 1. Wykonałem to analogicznie jak przy tworzeniu stylu strony. Uaktywniłem ikonkę „Style akapitu”, kliknąłem prawym przyciskiem myszki na nazwie „Domyślny styl akapitu” i wybrałem „Nowy”. Ustaliłem następny styl akapitu i w zakładce „Konspekt i lista” przypisałem Poziom 1. Zastąpiłem wszystkie style „Nagłówek 1” stylem „Nowy blok”, wyróżniłem go żółtym kolorem po to, abyś widział, gdzie ten styl się znajduje. Modyfikując styl, możesz zmienić jego ustawienia. W twoich ustawieniach przypisałeś stylowi „Nagłówek 1” wielkość czcionki 6 pt. 6 to najmniejsza zaproponowana liczba, ale zamiast niej możesz po prostu wpisać 2, i taka wartość zostanie zastosowana.
Załączniki
be_ble_popr.odt
(34.44 KiB) Pobrany 17 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Drukowanie dwustronne

Post autor: Jermor »

Jeszcze jedna uwaga dotycząca druku dwustronnego. W oknie dialogowym "Drukuj" należy w zakładce LibreOffice Writer włączyć opcję "Drukuj automatycznie wstawione puste strony". Powoduje to włączenie do procesu drukowania pustych stron, które Writer wstawia między strony właśnie w sytuacji gdy tekst ma się zacząć na stronie nieparzystej, a poprzedni zakończył się także na stronie nieparzystej lub przeciwnie, gdy sytuacja dotyczy stron parzystych.
Ta opcja ustawiana jest co prawda w oknie "Drukuj" ale przypisywana jest do dokumentu, a nie do Writera. Po ustawieniu opcji można zamknąć okno dialogowe. Skutki jej włączenia widać w podglądzie wydruku. Strony dodane są podpisane "Pusta strona".
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
122AA
Posty: 8
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 8:04 pm

Re: Drukowanie dwustronne

Post autor: 122AA »

Dziękuję za pomoc:).
Co prawda jak robię podgląd stron to nr stron mi się nie zgadza dalej:( wyświetlają się strony 3 a później zaraz 5 brak nr 4???
Swoją drogą myślałem ze będzie to o wiele łatwiejsze ze jest jakaś prosta komenda i tyle:(
Ze po prostu jest jakiś skrypt który powoduje ze bez względu na ustawienia jak ustawię wskaźnik strony nazwijmy go "A" to będzie ona drukowana zawsze na stronach lewych/ pierwszych a jak na stronie nie ma tego wskaźnika to drukuje lewa prawa obustronnie i tyle.
Bardzo to skomplikowane i utrudnione:(
Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)
OpenSusE Leap 42.2. OpenOffice 5.4.0
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Drukowanie dwustronne

Post autor: Jermor »

Podgląd stron. Sprawdź, czy masz włączoną opcję "Drukuj automatycznie wstawione strony". Napisałem o niej powyżej.
Tym wskaźnikiem, o jakim napisałeś, jest właśnie wybór (albo utworzenie) stylu akapitu i określenie:
1. Co ma nastąpić (podział na kolumny, czy podział na strony).
2. Gdzie ma nastąpić podział (przed akapitem, czy po nim).
3. Jeśli podział dotyczy strony, to jaki styl strony ma zostać przypisany w tej nowej stronie.
4. Jeśli podział dotyczy strony, można wybrać, od jakiego numeru strony mają być ponownie numerowane.
I tak to działa. Jeśli w dokumencie pojawi się akapit "Nowy blok" to niezależnie od tego, czy akapit zawiera jakiś tekst, czy jest pusty, zostanie rozpoczęty na stronie prawej (nieparzystej). Strona prawa jako styl następnej strony wskazuje stronę lewą (czyli parzystą) a strona lewa jako następny styl wskazuje stronę prawą. I tak to będzie działało aż do napotkania kolejnego akapitu "Nowy blok", który rozpocznie się na najbliższej stronie prawej, przy czym jeśli tekst przed tym akapitem zakończył się na stronie nieparzystej (czyli także prawej), to Writer doda pustą stronę i ta strona będzie rzeczywiście pusta, bo nie zostaną na niej umieszczone żadne teksty. Istnienie w dokumencie nagłówków i stopek nie ma tu żadnego znaczenia. Ta dodana strona jest jednak wliczana do liczby stron.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ