Złożona agregacja danych

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
brex87
Posty: 44
Rejestracja: wt maja 14, 2019 8:34 am

Złożona agregacja danych

Post autor: brex87 »

Dobry wieczór, chciałbym prosić o pomoc.
W załączeniu przesyłam zeszyt wraz z 4 arkuszami dla zobrazowania mojego problemu.
Chciałbym, aby w arkuszu WYNIK pojawiła się suma ilości pobranych z ARKUSZ_1 i ARKUSZ_2 na podstawie wartości, które znajdują się w arkuszu GRUPY.
Chciałbym do tego wykorzystać dynamiczne weryfikowanie wartości:
- jeśli dodam nowy arkusz, powinien się pojawić w wierszu 1 np. Arkusz_3,
- jeśli dodam nowy produkt do arkusza GRUPY to powinen być uwzględniony do wyników,
- jeśli dodam nowy produkt do arkuszy Arkusz_1, Arkusz_2, Arkusz_3 to powinen być uwzględniony do wyników.
Załączniki
ArkuszOwoce.ods
(10.92 KiB) Pobrany 39 razy
LibreOffice 6.2.2.2 (x64)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Złożona agregacja danych

Post autor: Jermor »

Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem dla ciebie byłoby wykorzystanie tabel przestawnych. Ich wykorzystanie uniezależnia cię od pojawiania się nowych grup, arkuszy czy owoców. Jednak skorzystanie z tego wymaga innego gromadzenia danych. Powinny być zapisywane w układzie: Arkusz, Grupa, Owoc, Ilość. Tabela przestawna uwzględni automatycznie wszystkie pozycje.
W "Arkusz5" zorganizowałem twoje dane właśnie w taki sposób a w arkuszu "Tabela przestawna_Arkusz5_1" masz jedną z możliwości zastosowania takiej tabeli.
W "Arkusz5" zdefiniowałem opcję "Poprawność danych" w stosunku do komórek kolumn A, B i C (w zaznaczonym kolorem obszarze), dzięki czemu te pozycje możesz wybierać z rozwijanej listy.
Załączniki
brex87.ods
(22.17 KiB) Pobrany 45 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 516
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Złożona agregacja danych

Post autor: Rafkus »

Ja również uważam, że lepszym układem do wpisywania danych do Arkusz_1 oraz Arkusz_2, byłby układ pionowy zamiast poziomego.
Mimo wszystko przygotowałem plik stosując twój układ. Żeby uprościć formuły zastosowałem pewne kruczki:
  • W Arkusz_1 oraz Arkusz_2 przesunąłem dane o jeden wiersz w dół, w pierwszym wierszu znajdują się teraz sumy z poszczególnych kolumn;
  • nazwy grupy, to także nazwy obszaru z danymi produktami
brex87 pisze: śr lis 22, 2023 9:20 pm - jeśli dodam nowy arkusz, powinien się pojawić w wierszu 1 np. Arkusz_3,
niestety, Calc tak nie działa, jeśli dodasz nowy arkusz, to będziesz musiał samodzielnie wpisać jego nazwę w odpowiednim miejscu. Chyba że napiszesz własne makro które będzie to robić...
brex87 pisze: śr lis 22, 2023 9:20 pm - jeśli dodam nowy produkt do arkusza GRUPY to powinen być uwzględniony do wyników,
będzie to działało w ten sposób, jeśli zapewnisz odpowiednio długie zakresy, lub będziesz go powiększał w razie dopisywania kolejnych elementów. Np. w przygotowanym pliku nazwane grupy produktów obecnie mają przygotowane miejsce na 6 elementów ( grupa OWOCE to zadeklarowany zakres od A2 do A7)
brex87 pisze: śr lis 22, 2023 9:20 pm - jeśli dodam nowy produkt do arkuszy Arkusz_1, Arkusz_2, Arkusz_3 to powinen być uwzględniony do wyników.
Podobna sytuacja jak powyżej. Obecnie są kontrolowane zakresy: ".A2:G2" oraz ".A1:G1". Samodzielnie musisz określić do której kolumny będą sięgać twoje dane.
Załączniki
ArkuszOwoce2.ods
(28.98 KiB) Pobrany 41 razy
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
ODPOWIEDZ