dostępne implanty

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
dentopolis
Posty: 224
Rejestracja: pn wrz 23, 2013 2:48 pm

dostępne implanty

Post autor: dentopolis »

mam w gabinecie implanty, które oznacza się jako średnica x długość np.4,5x11,5
w pliku mam tabelę z ilością implantów o konkretnych parametrach.
na liście pacjentów piszę jaki implant będzie mi potrzebny.

jak sprawdzić czy mam w gabinecie odpowiednią ilość danych implantów? ewentualnie jak przerobić akrusz?
Załączniki
Bez tytułu 1.ods
(10.31 KiB) Pobrany 42 razy
LibreOffice 7.6
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: dostępne implanty

Post autor: Jan_J »

Zapis stanu magazynowego (arkusz implanty) może zostać bez zmian, choć warto docelowo myśleć o jego przerobieniu na modłę „bazodanową”, tj. do układu 3 kolumn: średnica, długość, liczba sztuk.

Z bieżącej postaci, czyli z dwuwymiarowej tabeli długość x średnica da się wydobyć liczbę sztuk za pośrednictwem funkcji indeks w wariancie dwuwymiarowym:
=indeks(zakres_tabeli; wiersz; kolumna)

Zaś numer wiersza i numer potrzebnej kolumny dostaniemy z przeszukiwania z dokładnym dopasowaniem.
=podaj.pozycję(wartość; wektor; 0)

Wobec tego w tabeli pacjenci wygodniej będzie mieć wymiary implantu jako dwie osobne LICZBY zamiast jako TEKST postaci srednicaxdługosc.

Szkic w załączeniu.
implanty.ods
(8.39 KiB) Pobrany 45 razy
Bloki z opisem wierszy, opisem kolumn i stanemm magazynu opisane są adresami bezwzględnymi (z dolarami), ale można też rozważyć nadanie im nazw.

Trzeba uważać na dwie rzeczy:
* na notację liczb: 3.8 to nie to samo co 3,8;
* na wyszukiwanie tylko takich wymiarów, które są ujęte w katalogu implanty. W przeciwnym razie dostaniemy błąd zamiast oczekiwanego 0. Można sobie z tym poradzić przez funkcję analizującą wystąpienie błędu JEŻELI.BŁĄD(;;) albo JEŻELI(CZY.BŁĄD(); ;) — ta pierwsza dostępna tylko w LibreOffice. W załączniku nie ma kontroli błędu.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: dostępne implanty

Post autor: Jermor »

Moja propozycja przeróbki
Usunąłem plik.
Oto poprawiona wersja. W niej w arkuszu "Pacjenci" sprawdza się, czy suma potrzebnych implantów o danym rozmiarze u wszystkich pacjentów jest większa niż dostępna w magazynie.
Załączniki
dentopolis.ods
(13.19 KiB) Pobrany 43 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ