[Sloved] Pamięć miejsca gdzie pracowałem na pliku podczas nowego otwarcia

Użytkowanie edytora dokumentów
tomeh
Posty: 108
Rejestracja: pn mar 06, 2017 9:17 am
Kontakt:

[Sloved] Pamięć miejsca gdzie pracowałem na pliku podczas nowego otwarcia

Post autor: tomeh »

Dzień dobry, czy w pakiecie jest taka możliwość. Aby w miejscu skończonej pracy po zamknięciu programu i komputera. Ponownie gdy otwieram ten plik tekstowy - to pojawiał się załadowany w miejscu gdzie skończyłem ostatnio prace. Widok ekranu w miejscu tego pliku gdzie kończyłem.

Tak jest w Calc. Ale w writer ładuje mi się zawsze na początku dokumentu.

Mam nadzieje że sensownie opisałem o co mi chodzi.

Piszę wielostronicowe dokumenty. Czasami kończę pracę w jakiś jego miejscu, ani na początku ani na końcu. Powiedzmy w środku. Czy da się gdzieś ustawić, aby po ponownym otwarciu tego pliku ładował się z widokiem - tam gdzie był zapisany ostatnio lub zamknięty, a nie zawsze na górze dokumentu.

Bardzo mi to utrudnia pracę. Obecnie zaznaczam sobie tekst kolorowym pogrubieniem gdzie skończyłem. Ale często pracuję w wielu obszarach i i tak muszę zaznaczać takie miejsca osobno. Mogę to robić przykładowo ostatnie czerwony tekst a inne do przeglądu i korekty innym kolorem. Lecz nie jest to wygodne.

Najlepiej tak jak calc aby się otwierało tam gdzie zostało zamknięte. A u mnie w dokumencie tekstowym takie coś nie działa. Może jest na to jakiś sposób?
Ostatnio zmieniony sob paź 21, 2023 10:13 am przez tomeh, łącznie zmieniany 2 razy.
Libre office. Treści technologiczne ToTemat.pl z filmami.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Pamięć miejsca gdzie pracowałem na pliku podczas nowego otwarcia

Post autor: Jermor »

Nigdzie nie ma wskazówki, jakiej wersji LibreOffice używasz ani pod jakim systemem operacyjnym.
U mnie w wersji 7.5.7 pod Windows 10 dokumenty otwierają się z kursorem tekstowym w miejscu, w którym znajdowały się przy ich zamykaniu.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
cwolan
Posty: 54
Rejestracja: pn sty 25, 2021 11:17 pm

Re: Pamięć miejsca gdzie pracowałem na pliku podczas nowego otwarcia

Post autor: cwolan »

@tomeh
Czy podobny post nie został już nieco wcześniej opublikowany na forum angielskim?
(tam w podpisie jest "OpenOffice in Windows".)

Memory of the place of finished work of a text file
OpenOffice 1.1.5 – 4.1.15
LibreOffice 3.3.0.4 – 7.6.6
Windows 7,10,11 64-bit
tomeh
Posty: 108
Rejestracja: pn mar 06, 2017 9:17 am
Kontakt:

Re: Pamięć miejsca gdzie pracowałem na pliku podczas nowego otwarcia

Post autor: tomeh »

Tak, bardzo bardzo jest mi to potrzebne. Obecnie tonę praktycznie w w dokumentach co mają ponad 200 stron, bardzo trudno mi się odnajdować w pracy nad nimi. W ciągu dnia zamykam komputer z 5 razy i ponownie otwieram. I ciągle szukałam miejsca ostatniej edycji. To jest po prostu dla mnie teraz koszmar.

Zaktualizowałem Libre do najnowszej wersji. Ale zakładam że działają tak samo jak Open.

System win 10 i zawsze program jest w najnowszej wersji.
Libre office. Treści technologiczne ToTemat.pl z filmami.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Pamięć miejsca gdzie pracowałem na pliku podczas nowego otwarcia

Post autor: Jermor »

Odpowiedział ci na to @Hagar Delest na angielskojęzycznym forum.
W "Narzędzia -> Opcje -> Libre Office -> Dane użytkownika" muszą być wypełnione pola "Imię i nazwisko"
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pamięć miejsca gdzie pracowałem na pliku podczas nowego otwarcia

Post autor: Jan_J »

Co ciekawe, jeśli wypełnisz tylko pole Inicjały, to nie wystarcza.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
tomeh
Posty: 108
Rejestracja: pn mar 06, 2017 9:17 am
Kontakt:

Re: Pamięć miejsca gdzie pracowałem na pliku podczas nowego otwarcia

Post autor: tomeh »

Faktycznie to teraz zaczęło działać. Nie rozumiem tego, dlaczego takie coś ma znaczenia. Ale teraz działa ponownie i sprawnie. Uratowaliście mnie przed dostaniem nerwicy i wrzodów. Po wypełnieniu tego imienia i nazwiska już się otwiera w miejscu pozostawienia kursora.

Ogromnie Wam Panowie dziękuję za pomoc.
Libre office. Treści technologiczne ToTemat.pl z filmami.
cwolan
Posty: 54
Rejestracja: pn sty 25, 2021 11:17 pm

Re: Pamięć miejsca gdzie pracowałem na pliku podczas nowego otwarcia

Post autor: cwolan »

tomeh pisze: sob paź 21, 2023 10:12 am Faktycznie to teraz zaczęło działać. Nie rozumiem tego, dlaczego takie coś ma znaczenia. Ale teraz działa ponownie i sprawnie.
Zatem może warto zapoznać się z opisem w Personal Data in LibreOffice (The Document Foundation Wiki) oraz z informacjami, które podaje Pomoc LibreOffice 7.5.

I jeszcze jedna rzecz, dla mnie całkiem nowa:
w wersji 7.6 (Fresh) pojawiła się opcja „Załaduj pozycję widoku z dokumentem, nawet jeśli został zapisany przez innego użytkownika”
(Pomoc LibreOffice, temat Ogólne). Działa także w przypadku braku danych użytkownika.
NowaOpcja.png
NowaOpcja.png (96.58 KiB) Przejrzano 284 razy
OpenOffice 1.1.5 – 4.1.15
LibreOffice 3.3.0.4 – 7.6.6
Windows 7,10,11 64-bit
ODPOWIEDZ