LibreOfiice Portable - instalacja języka polskiego

Problemy związane z instalacją, uruchamianiem i podstawową konfiguracją w specyficznych środowiskach
Colnet
Posty: 15
Rejestracja: pt sie 13, 2021 7:05 pm

LibreOfiice Portable - instalacja języka polskiego

Post autor: Colnet »

Posiadam Libre Office w wersji Portable (ver. 7.5.5) i chcę zmienić język z angielskiego na polski i to zarówno ten środowiskowy jak i język interface. W Tool --> Options --> Language --> User Interface - nie ma języka polskiego. Po poszukiwaniach ściągnąłem więc paczkę językową w wersji 7.5.6 i próbowałem ją zainstalować. LibreOfficePortable trzymam na dysku E:\LibreOffice. Pierwszą instalację zrobiłem w drodze sugestii od samego instalatora pod C:\Program Files\LibreOffice, ale język polski nie pojawił się w "User Interface". Deinstalacja, potem instalacja pod tym samym katalogiem w którym jest samo LibreOffice czyli w E:\LibreOffice, ale i ta instalacja nie przyniosła oczekiwanego rezultatu. Wersję (numer) LibreOfficePortable mogę zmienić jeśli będzie taka potrzeba Proszę o pomoc w temacie.
LibreOffice 6.1.5.2 SparkyLinux
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: LibreOfiice Portable - instalacja języka polskiego

Post autor: Jermor »

Rozwiązanie twojego problemu jest banalnie proste. Pobrałeś pakiet instalacyjny wersji, która nazywa się MultilingualStandard. Ta wersja zawiera tylko kilka wybranych języków. Wersją właściwą, ze wszystkimi językami jest MultilingualAll. Na stronie https://www.libreoffice.org/download/portable-versions/ znajduje się wykaz instalacji do pobrania, a tę właściwą należy pobrać stąd.
Portable3.jpg
Portable3.jpg (52.21 KiB) Przejrzano 1062 razy
Instalacja rozpoznaje język Windowsów i zgłasza się po polsku. Pełna instalacja może zająć na pendrajwie nawet 1300 MB, dlatego przy instalacji zaznacz opcję usunięcia zbędnych języków. Zostanie ci możliwość ustawienia interfejsu oprócz polskiego — angielskiego. Ale i tak zostają dołączone nieusuwalne rozszerzenia ze słownikami egzotycznych języków.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Colnet
Posty: 15
Rejestracja: pt sie 13, 2021 7:05 pm

Re: LibreOfiice Portable - instalacja języka polskiego

Post autor: Colnet »

Tak to się zgadza. Mam już polskie literki. Bardzo dziękuję za pomoc.
LibreOffice 6.1.5.2 SparkyLinux
tomeh
Posty: 108
Rejestracja: pn mar 06, 2017 9:17 am
Kontakt:

Re: LibreOfiice Portable - instalacja języka polskiego

Post autor: tomeh »

Czy wersja Portable pliki swoje bezpieczeństwa (zapasowe) plików robi tam gdzie instalacyjna czy we własnym folderze? Czy instalacyjna ma jakieś zalety nad portable? Bo rozumiem że może być odpalana taka z pendrive równie dobrze?
Libre office. Treści technologiczne ToTemat.pl z filmami.
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: LibreOfiice Portable - instalacja języka polskiego

Post autor: Jan_J »

Wersja portable dotyczy tylko systemu Windows. Może być odpalana z dowolnego katalogu (także z nośnika wymiennego). Pliki konfiguracyjne przechowuje domyślnie we własnej kartotece.
To jest zaleta w środowisku pracy, gdzie jest wiele komputerów, na których użytkownik nie może instalować ani negocjować instalowania oprogramowania. Ale trzeba pamiętać, że administrator może ograniczyć albo całkiem wyłączyć możliwość uruchamiania niezainstalowanego oprogramowania.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ