Brak płynnego przewijania w pionie [SOLVED]

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
lucas7911
Posty: 9
Rejestracja: wt lut 17, 2015 11:55 pm

Brak płynnego przewijania w pionie [SOLVED]

Post autor: lucas7911 »

Witam, posiadam arkusz calc w którym dodaje wartości w tabeli, na tą chwilę jest to ponad 1tyś wierszy , problemem jest przewijanie na dół tabeli, brakuje płynnego przy wciśniętym kółku myszy, za pomocą obracania kółka jest dobrze ale oczywiście czasochłonne, sprawdzałem ustawienia ale nic nie znalazłem
Ostatnio zmieniony czw wrz 21, 2023 7:28 pm przez lucas7911, łącznie zmieniany 1 raz.
Libre Office 7.6.1.2 na Windows 11
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Brak płynnego przewijania w pionie

Post autor: Jermor »

Co właściwie rozumiesz przez pojęcie "płynnego przewijania". Przy kręceniu kółkiem też nie ma takiego, przewijanie następuje co ileś wierszy.
W Calcu przewijanie zawsze realizuje się skokowo, bo nie ma możliwości pozostawienia widocznej na ekranie części wiersza.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
lucas7911
Posty: 9
Rejestracja: wt lut 17, 2015 11:55 pm

Re: Brak płynnego przewijania w pionie

Post autor: lucas7911 »

W pracy na MS Office przy excelu nawet duża ilość wierszy przy przytrzymanym kółku myszy , przewija się płynnie w dół czy w górę, tutaj idzie mi kilkanaście wierszy i się zatrzymuje, na tą chwilę radzę sobie skrótem ctrl+end, ale fajnie by było gdyby dało się to w w/w sposób robić
Libre Office 7.6.1.2 na Windows 11
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Brak płynnego przewijania w pionie

Post autor: Jermor »

Rzeczywiście, Excel przewija płynnie ukrywając i odsłaniając części wiersza lub kolumny. Calc tego nie potrafi, więc przewijanie jest zawsze skokowe.
Napisałeś "przytrzymanym kółku myszy". Tego kółka nie należy przytrzymywać, tylko kliknąć, pojawi się symbol zakotwiczenia. Szybkość przewijania zależy od odległości, jaka jest między wskaźnikiem myszki a symbolem zakotwiczenia.
Do szybkiego przewinięcia możesz też wykorzystać suwak przewijania, przeciągając go w dół. Przeciągnięcie suwaka do dołu ekranu prowadzi do pokazania tego fragmentu arkusza, w którym jest ostatni zapisany wiersz.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
lucas7911
Posty: 9
Rejestracja: wt lut 17, 2015 11:55 pm

Re: Brak płynnego przewijania w pionie

Post autor: lucas7911 »

Calc tego nie potrafi
Dziękuje za odpowiedź
Tego kółka nie należy przytrzymywać, tylko kliknąć, pojawi się symbol zakotwiczenia
teraz po ponownym otwarciu arkusza nic nie działa:
Przytrzymanie kółka nie powoduje żadnej reakcji
Gdy suwakiem zjadę na sam dół tabela chowa się całkowicie , pierwszy widoczny wiersz to 1282 a tabela w tym momencie kończy mi się na 1130
Skrót ctrl+end pokazuje tak, tabela w kolumnie BCD kończy się na wierszu 1130 a dalej w kolumnie ostatniej AN to wiersz 26, skrót przenosi do komórki AN1130, czyli po przeciwnej, wcześniej zaznaczała mi B1130
Libre Office 7.6.1.2 na Windows 11
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Brak płynnego przewijania w pionie

Post autor: Jermor »

CTRL+END powoduje przejście do ostatniej komórki aktywnych danych w ich prawym dolnym rogu. Ale jest ona wyznaczana przez ostatnią użytą kolumnę i ostatni użyty wiersz. Nie ma znaczenia czy coś zawiera. Ostatnia pozycja w konkretnej kolumnie to CTRL+strzałka w dół lub w górę (odpowiednio dotyczy także wiersza). Jednak ten sposób zatrzymuje się zawsze przed napotkaną pustą komórką. Następne naciśnięcie przenosi zaznaczenie do najbliższej niepustej komórki, itd.
Podpisałeś posta informacja o wersji 4.4.0.3, tej wersji już od dawna nie ma. W mojej wersji w poleceniu "Narzędzia -> Opcje -> LibreOffice -> Widok -> Mysz -> Środkowy przycisk" można ustawić co ma się stać. Jeśli wybrano "Brak funkcji", to nic się nie dzieje. Powinno być wybrane "Automatyczne przewijanie".
Co do suwaka, masz rację. Mnie się wydawało, że Calc przewija tak, aby ostatni wiersz był widoczny. Ale on jakoś porcjuje to przewijanie i nie zawsze tak się dzieje.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
lucas7911
Posty: 9
Rejestracja: wt lut 17, 2015 11:55 pm

Re: Brak płynnego przewijania w pionie

Post autor: lucas7911 »

Już podpis poprawiłem, oczywiście używam najnowszej wersji.
Dziękuje skrót działa wyśmienicie
Ustawienia już poprawione, faktycznie miałem brak funkcji, poprawiłem i działa tyle że szybciej jednak skrót przenosi w pożądane miejsce.
Dziękuje temat uważam za rozwiązany, zaraz umieszczę stosowny dopisek
Libre Office 7.6.1.2 na Windows 11
ODPOWIEDZ