Automatyczna korekta błędów ortograficznych.[solved]

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
KontoLibreOffice
Posty: 92
Rejestracja: wt paź 04, 2022 5:48 pm

Automatyczna korekta błędów ortograficznych.[solved]

Post autor: KontoLibreOffice »

Jak masowo poprawić literówki np. wiertto na wiertło
Ostatnio zmieniony pn maja 22, 2023 10:56 am przez KontoLibreOffice, łącznie zmieniany 1 raz.
7.5.6.2 (X86_64)
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Automatyczna korekta błędów ortograficznych.

Post autor: Jan_J »

W jednym dokumencie? Edycja / Znajdź i zamień.
Być może trzeba będzie wskazać
* szerszy kontekst wyszukiwania, by czegoś nie zepsuć; np. bezkrytyczna zamiana "waż" → "warz" zepsuje słowa 'ważny' i 'wyważony', ale " waż " → " warz " już nie;
* warianty związane z odmianami gramatycznymi i rozmieszczeniem względem znaków interpunkcyjnych; przydadzą się wyrażenia regularne.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
KontoLibreOffice
Posty: 92
Rejestracja: wt paź 04, 2022 5:48 pm

Re: Automatyczna korekta błędów ortograficznych.

Post autor: KontoLibreOffice »

Znajdź i zmień to dla mnie pół automatyczne rozwiązanie z którego korzystałem, zaznaczając odpowiedni zakres by nie zepsuć innych słów w arkuszu . Dokładnie o co mi chodzi wyjaśnić może kontekst do czego będzie mi służyć ta opcja. Otóż korzystam z OCR który dobrze radzi sobie z angielskimi znakami ale gorzej z polskimi np. słowo wiertło rozpoznało jako wiertto LO rozpoznaję te błędy i zaznacza na czerwono, w wielu aplikacjach jest słownik który po kliknięciu na podkreślone słowo umożliwia wybranie poprawnej pisowni tego słowa, to rozwiązanie było by już zadowalające [ czy jest to możliwe w LO ] jednak to co miałem na myśli pisząc ten post, to rozwiązanie analogiczne tylko z tym że pierwsze słowo z listy rozwijanej było by wybierane automatyczne, co myślę da zadowalający mnie efekt.
7.5.6.2 (X86_64)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Automatyczna korekta błędów ortograficznych.

Post autor: Jermor »

KontoLibreOffice pisze: sob maja 20, 2023 12:05 pm ... po kliknięciu na podkreślone słowo umożliwia wybranie poprawnej pisowni tego słowa ...
Oczywiście w LibreOffice jest taka możliwość, jednakże nie po kliknięciu myszką na błędnym słowie. Kliknięcie prawym przyciskiem myszki otwiera menu kontekstowe z propozycjami wyboru słowa lub akcji. Nie ma w tych propozycjach akcji "Popraw wszystko".
Jest natomiast taka możliwość po wywołaniu opcji "Narzędzia -> Pisownia...".
obraz_2023-05-21_101017527.png
obraz_2023-05-21_101017527.png (42 KiB) Przejrzano 318 razy
Nawiasem pisząc, jak widzisz na pierwszym miejscu niekoniecznie jest właściwy zamiennik.
Zresztą żaden system nie oferuje automatycznej korekty napisanego tekstu. To znaczy takiego, który został wstawiony do dokumentu poprzez skopiowanie odpowiednich fragmentów. Owszem, funkcjonuje system autokorekty, lecz dotyczy on poprawiania tekstu podczas jego wprowadzania z klawiatury.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Automatyczna korekta błędów ortograficznych.

Post autor: Jan_J »

Dodam, że profesjonalne rozwiązania OCR przepuszczają efekt rozpoznania znaków dodatkowo przez słownik (a może przez coś więcej?), co w praktyce zmniejsza liczbę „słów” typu `wiertto` do bliskiej zera. Czy temu OCR da się wskazać polski słownik?

[Sto pięćdziesiąt lat nie używałem już OCR, ale kiedy to robiłem, była to w praktyce jedyna dziedzina, gdzie OpenSource nie dawało rady. Używałem wtedy FineReadera, którego licencję OEM nabyłem ze skanerem. Skaner mam do dzisiaj, program (o dziwo, działał na Linuksie pod WINE) już nie rusza na współczesnych systemach. Potem incydentalnie używałem wersje trial FineReadera. Dzisiaj sytuacja na rynku jest zupełnie inna, a wskazówki mało użyteczne — nie są więc reklamą produktu.]
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
KontoLibreOffice
Posty: 92
Rejestracja: wt paź 04, 2022 5:48 pm

Re: Automatyczna korekta błędów ortograficznych.

Post autor: KontoLibreOffice »

Tak o to mi chodziło, można też użyć skrótu F7 dla wygody.
Jeśli chodzi o OCR używam https://www.extracttable.com/ ponieważ inne darmowe opcje nie dają rady. Nie widzę tam opcji wyboru języka.
7.5.6.2 (X86_64)
ODPOWIEDZ