Autouzupełnianie

Użytkowanie edytora dokumentów
Madzia
Posty: 23
Rejestracja: wt lis 10, 2015 3:44 pm

Autouzupełnianie

Post autor: Madzia »

Pracuję we Writerze ciągle przy tekstach z jednej dziedziny. W związku z tym stale wykorzystuje te same słowa. Często są to dokumenty składające się z kilku stron tekstu. Nie piszę książek...

Czy istnieje możliwość aby słownik autouzupełniania był ładowany przy otwarciu każdego nowe pliku ? Obecnie słownik jest ładowany i dotyczy danego dokumentu - gromadzone są słowa z danego dokumentu. Mogę zamknąć i otworzyć ten sam dokument i słownik się załaduje. Jednak chciałabym, żeby Writer gromadził sobie słownik z wszystkich pisanych przeze mnie tekstów. Tzn. piszę jeden dokument, writer gromadzi sobie słowa do słwonika autouzupełnienia, kończę. Zaczynam pisać kolejny dokument, ale writer korzysta przy autouzupełnieniu ze słownika, który powstał przy tworzeniu poprzedniego pliku.

Czy istnieje możliwość włączenia czegoś takiego ?
libreoffice pod KDE NEON 5.26
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Autouzupełnianie

Post autor: Jermor »

Chyba nie za bardzo odpowiedziałem na twoje pytanie. Bo napisałem o słownikach a tobie chodzi o autokorektę.
To jest włączone.
Ale po kolei. Twoje słowa możesz dodawać do słownika standardowego albo własnego. W opcjach "Narzędzia -> Opcje -> Ustawienia języka -> Pisownia" w części "Słowniki użytkownika" utwórz swój własny słownik, nadając mu nazwę. Ja utworzyłem słownik "Mój".
obraz_2023-04-14_190051802.png
obraz_2023-04-14_190051802.png (15.75 KiB) Przejrzano 579 razy
Określając, że będzie używany gdy dokument będzie pisany po polsku.
Teraz po kliknięciu prawym przyciskiem myszki na podkreślonym słowie kieruj je do tego słownika.
obraz_2023-04-14_190246846.png
obraz_2023-04-14_190246846.png (12.29 KiB) Przejrzano 579 razy
albo podczas sprawdzania pisowni:
obraz_2023-04-14_191347167.png
obraz_2023-04-14_191347167.png (20.24 KiB) Przejrzano 579 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Madzia
Posty: 23
Rejestracja: wt lis 10, 2015 3:44 pm

Re: Autouzupełnianie

Post autor: Madzia »

ale nie wiem czy się rozumiemy. nie chodzi im o sprawdzanie pisowni i tego typu słownik. chodzi mi o "Zebrane słowa". Narzędzia =>Autokorekta=>Opcje autokorekty=>Uzupełnianie wyrazów i tam są zebrane słowa. Chciałabym żeby tam były stale a nie kasowały się po przejściu do nowego dokumentu.
libreoffice pod KDE NEON 5.26
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Autouzupełnianie

Post autor: Jermor »

Już poprawiłem pierwsze zdanie, ale zapewne po odczytaniu przez ciebie postu.
Przeczytaj pomoc pod tym adresem: https://help.libreoffice.org/7.4/pl/tex ... System=WIN
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Madzia
Posty: 23
Rejestracja: wt lis 10, 2015 3:44 pm

Re: Autouzupełnianie

Post autor: Madzia »

O takim czymś też myślałam ale wydawało mi się nieco karkołomne. wiadomo, że mogę otworzyć jakiś dokument wtedy pobierze sobie wyrazy. zapisać do innego pliku i skasować tekst. trochę to jednak dziwne, że przy dzisiejszych pokładach pamięci w PC nie można sobie robić dowolnie dużego słownika tylko takie drogi "na około".
libreoffice pod KDE NEON 5.26
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Autouzupełnianie

Post autor: Jermor »

Ja ten opis zrozumiałem tak:
Kiedy w pracy powstanie lista słów, można je w tym okienku autokorekty zaznaczyć, skopiować i wkleić do nowego dokumentu. Część z tych słów zapewne należy wyrzucić, bo to są zbierane wszystkie słowa. Ten nowy dokument zawierający zebrane słowa można uzupełniać tak, aby zachować kolejność alfabetyczną. Tak utworzony dokument należy otworzyć jako pierwszy, a potem można go zamknąć, gdyż przy wyłączonej opcji kasowania zebranych słów przy zamykaniu dokumentu pozostają one dostępne w dalszej sesji pakietu i pisać nowe dokumenty.
A jeśli tak jest, to można uruchamiać Writera z automatycznym wywołaniem pliku z listą wyrazów.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Madzia
Posty: 23
Rejestracja: wt lis 10, 2015 3:44 pm

Re: Autouzupełnianie

Post autor: Madzia »

Ok będę testowała jutro.
libreoffice pod KDE NEON 5.26
cwolan
Posty: 54
Rejestracja: pn sty 25, 2021 11:17 pm

Re: Autouzupełnianie

Post autor: cwolan »

Tytułem uzupełnienia:

Raport w przedmiotowej kwestii zgłoszony został w Bugzilli już w 2014 roku.
86872 - Word completion: Add ability to save word completion (aka "auto complete") lists and re-use them
OpenOffice 1.1.5 – 4.1.15
LibreOffice 3.3.0.4 – 7.6.6
Windows 7,10,11 64-bit
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2259
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Autouzupełnianie

Post autor: Jermor »

Dodam może jeszcze, że istnieje funkcjonalność zwana "Autotekst", która może częściowo spełnić twoje oczekiwanie. Jednak nie polega ona na zbieraniu słów, ale na zdefiniowaniu indywidualnie każdego autotekstu. Więcej o tym napisałem w tym opracowaniu: https://yestok.pl/ooo/y51.php
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ