Czy komórka zawiera cokolwiek oprócz liter?

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
JedenGość
Posty: 195
Rejestracja: czw mar 07, 2019 6:54 pm

Czy komórka zawiera cokolwiek oprócz liter?

Post autor: JedenGość »

Szukam, szukam i nie widzę...

Próbuję zbudować formułę, ew. znaleźć funkcję, która odpowie, czy dana komórka zawiera cokolwiek innego niż litery. Czyli cyfry i różnego rodzaju znaki jak ! , @ # $ % { " ' itd.

Zacząłem kombinować z:

Kod: Zaznacz cały

=ZNAJDŹ("1";A1;1)
Tylko że tym sposobem musiałbym stworzyć osobną formułę dla ponad 30 znaków (na oko licząc).

Jest jakaś opcja, żeby szybciej wykryło, czy w komórce znajduje się coś innego niż litera?
Libre Office 7.5.4.2 / Windows 11
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy komórka zawiera cokolwiek oprócz liter?

Post autor: Jan_J »

albo dopasowanie wyrażenia regularnego
funkcją REGEX(tekst; wzorzec) — wynikem jest fragment tekstu zgodny z wzorcem albo błąd #N/A
formułą ISERROR(REGEX(tekst; wzorzec)) — wynikiem jest odpowiedź na pytanie „tekst nie zawiera fragmentu zgodnego z wzorcem”formułą NOT(ISERROR(REGEX(tekst; wzorzec))) — wynikiem jest odpowiedź na pytanie „tekst zawiera fragmentu zgodny z wzorcem”

W arkuszu „komórka o zawartości liczbowej” jest czymś innym niż „komórka zawierająca cyfry”. Wyrażania regularne sprawdzają zgodność tekstu z wzorcem; zawartość komórki jest wcześniej konwertowana jako tekst. Jeśli chcesz wykryć typ zawartości komórki albo wyrażenia, lepiej użyć funkcji ISNUMBER(wartość).
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
JedenGość
Posty: 195
Rejestracja: czw mar 07, 2019 6:54 pm

Re: Czy komórka zawiera cokolwiek oprócz liter?

Post autor: JedenGość »

Dzięki za podpowiedź. Skupiłem się na opcji z REGEX. Czytając ten wpis Jermora
viewtopic.php?p=24361

pokombinowałem tak:

komórka tekstowa A1: AGH!L3

Kod: Zaznacz cały

=REGEX(A1;"\d{1}")
wynik: 3

OK. Jak jednak znaleźć "!". Nie wiem czemu odpowiada mała literka "d" w formule. Domyślam się, że cyfrom. Jak jednak znaleźć wykrzykniki itp.?

Dalej nasuwa mi się pytanie, czy można w ten sposób znaleźć wszelkie znaki specjalne, litery inne niż angielskie, np. ą, ś, ä, ø, č itd.?
Libre Office 7.5.4.2 / Windows 11
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Czy komórka zawiera cokolwiek oprócz liter?

Post autor: Jermor »

Jeżeli masz stwierdzić, czy w tekście jest cokolwiek innego niż litery, to uzyj funkcji:

Kod: Zaznacz cały

=JEŻELI.BŁĄD(SZUKAJ.TEKST("[^[:alpha:]]";B3);0)
B3 zawiera jakiś tekst. zapis wyrażenia regularnego "[^[:alpha:]]" oznacza, że szukasz dowolnego znaku innego niż litera.
JEŻELI.BŁĄD() jest potrzebny, gdyż gdy są same litery funkcja zwróci błąd #ARG!. Inaczej mówiąc, 0 oznacza, że są same litery.
W tym zapisie spacja też nie jest literą, aby nie uwzględniać spacji, trzeba zapis wyrażenia regularnego zastąpić tym:

Kod: Zaznacz cały

"[^[:alpha:]|[:space:]]"
Wynikiem jest liczba mówiąca, na jakiej pozycji został znaleziony znak niebędący literą.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Czy komórka zawiera cokolwiek oprócz liter?

Post autor: Jermor »

O symbolach wyrażeń regularnych przeczytasz w helpie. Wersja on-line pomocy nie jest przetłumaczona, ale sporo artykułów znajdziesz w Internecie.
Z tym że w LibreOffice jest nazwijmy to, pewien podzbiór reguł.
O wyrażeniach regularnych napisałem trochę tutaj: https://yestok.pl/ooo/y16.php#p88
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
JedenGość
Posty: 195
Rejestracja: czw mar 07, 2019 6:54 pm

Re: Czy komórka zawiera cokolwiek oprócz liter?

Post autor: JedenGość »

I wszystko w temacie. Jermor, Twoje formuły, jak zawsze działają.

Dziękuję!
Libre Office 7.5.4.2 / Windows 11
ODPOWIEDZ