Duplikowanie z wycięciem

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
xxchadaxx
Posty: 1
Rejestracja: pn lut 06, 2023 11:24 pm

Duplikowanie z wycięciem

Post autor: xxchadaxx »

Czesc
Mam na szybko do wykonania pilne zadanie z pracy.

Program. Open office Calc

Mam spis blaszek oznaczonych numerami, blaszki wiszą na wieszakach, niektóre z blasze były produkowane kilka razy, np blaszka o numerze 5555 jest na wieszaku 1, 78 i 290, czyli są 3 sztuki.
Jak zrobić w powyższym programie aby takie duplikaty zostały żebym mógł łatwiej je znaleźć i przenieść na jeden wieszak ? Znalazłem tylko jak usunąć duplikaty w tym programie, a dla mnie najlepiej jakby zostały bo było by mi łatwiej. Ctrl+f nie wchodzi w grę, jest tego zbyt dużo, dlatego najpierw chciałbym usunąć wpisy z blaszkami które nie mają duplikatu, lub wyciąć i przekleić żebym swobodnie je znalazł
Windows 7
OpenOffice 4.0.1
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Duplikowanie z wycięciem

Post autor: Jan_J »

Gdybyś miał wpisy w dwóch kolumnach:
blaszka, wieszak
to możesz:
* albo posortować je wg numeru blaszki i zobaczyć, czy sąsiadujące wartości różnią się,
* albo dla każdego numeru blaszki policzyć, ile razy występuje w spisie.

Szkice w załączeniu:
blaszki.ods
(7.42 KiB) Pobrany 63 razy
Wyniki obu metod nieco się różnią, bo po posortowaniu pierwsze wystąpienie nie liczy się jako duplikat, a przy zliczaniu liczy się. Da się zmodyfikować metodę ze zliczaniem by sprawdzała, czy dany numer występuje w kolumnie po raz pierwszy; wtedy wyniki będą zgodne.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Duplikowanie z wycięciem

Post autor: Jermor »

Nawiązując do metody @Jan_J:
Jeśli masz w nagłówku napisy "Blaszka", "Wieszak", to dołóż jeszcze "Liczba" i w tej ostatniej kolumnie utwórz formułę zliczającą blaszki, tak jak podał @Jan_J. Na razie nie musisz niczego sortować.
Teraz dla tak utworzonej tabelki utwórz autofiltr ("Dane -> Autofiltr"). Rozwiń przycisk przy okienku "Liczba" i wyłącz zaznaczenie przy "1". (ilustracja poniżej)
obraz_2023-02-07_143140796.png
obraz_2023-02-07_143140796.png (12.96 KiB) Przejrzano 500 razy
Następnie rozwiń przycisk "blaszka" i wybierz w okienku "Sortuj rosnąco" albo malejąco.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Duplikowanie z wycięciem

Post autor: Jermor »

Jeszcze dodatkowe wyjaśnienie.
W tej skróconej tabelce tym samym blaszkom przypisz właściwy numer. Kiedy już to zrobisz dla wszystkich danych wyłącz autofiltr i skasuj dostawioną kolumnę "Liczby".
Na tak utworzonej tabeli wykonaj filtrowanie standardowe "Dane -> Więcej filtrów -> Filtr standardowy..." i zaznacz opcje jak na rysunku.
obraz_2023-02-07_145055205.png
obraz_2023-02-07_145055205.png (28.92 KiB) Przejrzano 497 razy
Otrzymasz wykaz wszystkich wieszaków z numerami blaszek.
Jeśli w twoim rzeczywistym problemie na wieszaku może wisieć więcej niż jedna blaszka, to może wystąpić efekt, że żadna z nich nie wystąpiła dwukrotnie, za to zajmują ten sam wieszak. Dlatego teraz powinieneś w analogiczny jak poprzednio wskazany sposób postąpić wobec wieszaków.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ