[SOLVED]Formatowanie warunkowe jeśli zawiera tekst

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
brex87
Posty: 44
Rejestracja: wt maja 14, 2019 8:34 am

[SOLVED]Formatowanie warunkowe jeśli zawiera tekst

Post autor: brex87 »

Dzień dobry.
W jaki sposób mogę wykonać zależność, która działałaby w momencie kiedy spełniony jest określony warunek?
Chciałbym, żeby wiersz został wyróżniony kiedy w tabeli zostanie napotkany fragment tekstu, który pełni rolę separatora.
Dla lepszego zobrazowania przykład w załączniku.

Próbowałem to osiągnąć pisząc formułę formatowania warunkowego:
=$A2="- razem" ale niestety nic się nie dzieje.

Dziękuję za pomoc i wskazówki.
Załączniki
Przyklad.ods
(12.49 KiB) Pobrany 68 razy
Ostatnio zmieniony wt gru 06, 2022 12:14 am przez brex87, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 6.2.2.2 (x64)
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Formatowanie warunkowe jeśli zawiera tekst

Post autor: Jan_J »

Zajrzyj do załącznika
Formatowanie warunkowe ustawione na pełnych wierszach od #2 do #5 z odwołaniem do komórki z kolumny A w danym wierszu.
Kopiowanie wierszy rozszerzy zakres obowiązywania. Testowana będzie zawsze komórka A z bieżącego wiersza.
warunkowe.ods
(6.72 KiB) Pobrany 94 razy
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Formatowanie warunkowe jeśli zawiera tekst

Post autor: Rafkus »

brex87 pisze: pn gru 05, 2022 8:27 pm Próbowałem to osiągnąć pisząc formułę formatowania warunkowego:
=$A2="- razem" ale niestety nic się nie dzieje.
Nic się nie dzieje bo w danej kolumnie nie potrafi znaleźć komórki z wartością "- razem", końcówka ta występuje łącznie z nazwą jakiegoś towaru. Tak więc musisz stwierdzić czy w danej komórce występuje Twoja zadana fraza, możesz to stwierdzić formułą:

Kod: Zaznacz cały

SZUKAJ.TEKST("- razem";$A2)
Wynikiem formuły jest błąd albo nr litery, od której zaczyna się szukany tekst. Powyższą formułę możesz wpisać w takiej postaci do pola formatowania warunkowego, zaproponowałem funkcję SZUKAJ.TEKST() gdyż nie rozróżnia ona wielkości liter.
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Formatowanie warunkowe jeśli zawiera tekst

Post autor: Jermor »

Myślę, że @brex87 chce, aby rozpoznawano słowo razem w ciągu napisu. Dlatego proponuję załączone rozwiązanie.
Wystąpienie słowa "razem" napisanego dowolnymi literami (małe, duże czy pomieszane) i w dowolnym miejscu, spowoduje podświetlenie wiersza, a właściwie jego niezbędnej części.
W opcjach Calca musisz włączyć "Włącz wyrażenia regularne w formułach" ("Narzędzia -> Opcje -> Calc -> Oblicz").
Załączniki
warunkowe_j.ods
(12.9 KiB) Pobrany 68 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
brex87
Posty: 44
Rejestracja: wt maja 14, 2019 8:34 am

Re: Formatowanie warunkowe jeśli zawiera tekst

Post autor: brex87 »

Dobry wieczór.
Dziękuję wszystkim za pomoc, rozwiązanie kolegi @Rafkus w 100% spełnia moje oczekiwania.
Przygotowując arkusz dla większej liczby osób (praca w google dokumenty) chciałem żeby było to bardziej czytelne i łatwe w ewentualnym korygowaniu słowa kluczowego np. =SZUKAJ.TEKST("jakas_fraza";$A2), dzięki temu można wstawić dowolną frazę nawet stosując "spację".
LibreOffice 6.2.2.2 (x64)
ODPOWIEDZ