Obramowanie strony [SOLVED]

Użytkowanie edytora dokumentów
Bart_S
Posty: 6
Rejestracja: czw gru 01, 2022 10:46 am

Obramowanie strony [SOLVED]

Post autor: Bart_S »

Cześć.

Używam Open Office Writer 4.1.

Nie potrafię pozbyć się ramki wokół tekstu (obramowania strony?) na każdej stronie dokumentu mam wspaniałą "szarą" ramkę.

Próbowałem wywalić obramowanie przez: Format/ Strona/ Krawędzie (tu ustawiłem Brak krawędzi - nie działa.
Próbowałem też: Narzędzia/ Opcje? OpenOfficeWriter/... - nie znalazłem opcji wyłączania obramowania.

Może szukam w złym miejscu?

z góry dziękuję za pomoc
Ostatnio zmieniony pn gru 05, 2022 7:35 am przez Bart_S, łącznie zmieniany 1 raz.
Apache Open Office 4.1
Jan_J
Posty: 4557
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Obramowanie strony

Post autor: Jan_J »

Najlepiej zrób kopię dokumentu, wyrzuć z niej wszystkie poufne treści i załącz do postu. Popatrzymy.
Dociekliwych szperaczy mamy tu kilku, wróżek mniej.
JJ
LO (7.6) ∙ AOO (4.1) ∙ Python (3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Obramowanie strony

Post autor: Jermor »

Myślę, że masz włączone wyświetlanie granic tekstu. "Widok -> Granice tekstu".
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Bart_S
Posty: 6
Rejestracja: czw gru 01, 2022 10:46 am

Re: Obramowanie strony

Post autor: Bart_S »

Jermor,

Wyłączenie opcji: Widok -> granica tekstu nie działa.

Dziękuję za chęć pomocy:)
Apache Open Office 4.1
Bart_S
Posty: 6
Rejestracja: czw gru 01, 2022 10:46 am

Re: Obramowanie strony

Post autor: Bart_S »

Załączam plik tekstowy pt: "obramowanie strony",

Po wycięciu tekstu, zmniejszyłem go z kilkaset stron do kilku liter "Aaa", wydaje mi się, że może chodzić o "ramkę wokół tekstu" a nie o "obramowanie tekstu". Możliwe?
Załączniki
obramowanie strony.odt
(16.61 KiB) Pobrany 81 razy
Apache Open Office 4.1
Jan_J
Posty: 4557
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Obramowanie strony

Post autor: Jan_J »

Widok → Granice tekstu.
Zaznacz jeśli chcesz kontrolować, odznacz jeśli przeszkadza.
Tak czy siak, na wydruku nie będzie tego widać.
JJ
LO (7.6) ∙ AOO (4.1) ∙ Python (3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Obramowanie strony

Post autor: Jermor »

Tak w ogóle, nie wiem, czy o tym wiesz, to załączony tekst znajduje się w sekcji dokumentu.
Piszę o tym, bo zazwyczaj rzadko są one stosowane przez piszących. Sekcje dokumentu są w Apache OpenOffice (w odróżnieniu od LibreOffice) zawsze wyróżnione obramowaniem (niedrukowanym), aby użytkownik widział, gdzie się znajdują.
Sekcje są odrębnymi bytami wewnątrz dokumentu. Mogą mieć swoje własne formatowanie, podział na kolumny, przypisy itp., itd.
Jeśli nie pracowałeś dotychczas z sekcjami, to aby zakończyć sekcję, i przejść do normalnego dokumentu, na jej końcu należy nacisnąć ALT+ENTER.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Obramowanie strony

Post autor: Jermor »

Tak dla formalności o tych sekcjach: gdy naciśniesz ALT+ENTER będąc na początku sekcji — zostanie dodany wiersz przed sekcją a kursor tekstowy ustawi się na początku tego nowego wiersza. Gdy wykonasz to na końcu sekcji — kursor opuści sekcję i ustawi się na początku nowo utworzonego wiersza. W innych miejscach dokumentu ten skrót klawiaturowy niczego nie wykonuje.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
cwolan
Posty: 53
Rejestracja: pn sty 25, 2021 11:17 pm

Re: Obramowanie strony

Post autor: cwolan »

Jermor pisze: pt gru 02, 2022 4:58 pm W innych miejscach dokumentu ten skrót klawiaturowy niczego nie wykonuje.
Uściślając, ALT+ENTER w przypadku listy wstawia nowy paragraf bez numeracji.
OpenOffice 1.1.5 – 4.1.15
LibreOffice 6.4.7 – 7.6.4
Windows 7,10,11 64-bit
Bart_S
Posty: 6
Rejestracja: czw gru 01, 2022 10:46 am

Re: Obramowanie strony

Post autor: Bart_S »

Udało się.
Skopiowałem cały tekst dokumentu, wyszedłem z obramowanie/ sekcji dokumentu używając ALT+ENTER, wkleiłem cały tekst przed obramowanie na "czyste" pole bez tekstu, usunąłem obramowanie wraz z tekstem, który był wewnątrz ramki. Teraz mam "czysty" tekst bez irytującego obramowania.

Dwa pytania:
- Jak uniknąć wstawienia obramowania/ dodania sekcji w przyszłości?
- Czy LibreOffice sprawdza się lepiej niż OpenOfficeWriter, którego używam do pisania zwykłego prostego tekstu bez wstawiania grafik, arkuszy kalkulacyjnych itd?

dziękuję i pozdrawiam
Apache Open Office 4.1
Bart_S
Posty: 6
Rejestracja: czw gru 01, 2022 10:46 am

Re: Obramowanie strony

Post autor: Bart_S »

Jan_J pisze: pt gru 02, 2022 1:23 pm Widok → Granice tekstu.
Zaznacz jeśli chcesz kontrolować, odznacz jeśli przeszkadza.
Tak czy siak, na wydruku nie będzie tego widać.
Zrobiłem zgodnie z radą:) Dziękuję
Apache Open Office 4.1
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Obramowanie strony [SOLVED]

Post autor: Jermor »

  • Nie musiałeś stosować tej całej ekwilibrystyki z kopiowaniem.
    Wystarczyło wywołać okno dialogowe edytowania sekcji. Na ilustracji poniżej pokazuję, w jaki sposób:
    2022-12-05 114252.jpg
    2022-12-05 114252.jpg (63.47 KiB) Przejrzano 1296 razy
    • Dwukrotne kliknięcie nazwy sekcji na pasku stanu otworzy to okno.
    • Korzystając z nawigatora, możesz kliknąć prawym przyciskiem myszki na nazwie sekcji i wybrać: "Edytuj …".
    • W otwartym oknie wybrać "Usuń".
    • Sekcja zostaje usunięta jako sekcja, treść zostaje.
  • Przypadkowo sekcji raczej nie można dodać. Trzeba to zrobić poleceniem "Wstaw → Sekcja...". Jeśli zrobisz to w dowolnym miejscu, tekst zostanie przełamany i powstanie pusta sekcja, gotowa na wpisywanie tekstu. Jeśli zrobisz to przy zaznaczonym tekście, to ten tekst stanie się od razu treścią sekcji. Prawdopodobnie piszesz dokument, modyfikując jakiś starszy istniejący plik.
    Korzystając z sekcji, możesz na jednej stronie uzyskać efekt taki, jak na ilustracji, inna sprawa, że analogiczny efekt można uzyskać, wstawiając dwukolumnową tabelkę.
  • Co do wyboru programu, jest to sprawa indywidualna. Trudno tu o jakieś bardzo istotne argumenty. Choć jednym z nich może być to, że LibreOffice jest szybciej rozwijany i częściej modyfikowany. No i w przypadku arkuszy kalkulacyjnych ma bardziej zaawansowany Calc (nowe funkcje, nowe możliwości)
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Bart_S
Posty: 6
Rejestracja: czw gru 01, 2022 10:46 am

Re: Obramowanie strony [SOLVED]

Post autor: Bart_S »

Faktycznie, Twój sposób jest szybszy.

Dziękuję za pomoc.
Apache Open Office 4.1
ODPOWIEDZ