[SOLVED] Wyłączenie znaku → (zamienia się z --> i ->) na LibreOffice

Użytkowanie edytora dokumentów
nie_znaleziono
Posty: 7
Rejestracja: ndz gru 04, 2022 1:30 pm

[SOLVED] Wyłączenie znaku → (zamienia się z --> i ->) na LibreOffice

Post autor: nie_znaleziono »

Mam następujący taki problem:
--> zamienia się na → (ściślej -> jak dam spację)

Jak to zrobić? (wyłączyć)

Próbowałem tak bez skutku:
1. Byłem w: > opcje autokorekty > wyjątki dla języka: Polski > zakładka: Zamień
2. I usunąłem tam: Zamień Na --> →
3. Niestety nie pomogło. Robi mi się -→ ale tylko wtedy jak wpiszę -->, ogólnie zamienia -> na →

Jak to rozwiązać?
Ostatnio zmieniony pn gru 05, 2022 12:44 pm przez nie_znaleziono, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 7.4 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wyłączenie znaku → (zamienia się z --> i ->) na LibreOffice

Post autor: Jermor »

W autokorekcie są dwa wpisy (ciągi) przekształcane w "strzałka w prawo". Pierwszy: --> i drugi: ->, musisz usunąć oba.
Jeśli jednak chciałbyś kiedyś wrócić do tej zamiany i nie szukać strzałki w zestawie symboli, to najpierw zmień te wpisy, np. na --#> i -#>, żeby zachować symbol zamiany. Po dopisaniu znaku # (lub jakiejkolwiek innej zmiany) należy nacisnąć przycisk "Nowy" aby powstał nowy wpis.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
nie_znaleziono
Posty: 7
Rejestracja: ndz gru 04, 2022 1:30 pm

Re: Wyłączenie znaku → (zamienia się z --> i ->) na LibreOffice

Post autor: nie_znaleziono »

Właśnie nie ma ->. Gdyby tak było już bym miał to ustawione. Inaczej trzeba to rozwiązać.
LibreOffice 7.4 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wyłączenie znaku → (zamienia się z --> i ->) na LibreOffice

Post autor: Jermor »

Specjalnie zainstalowałem wersję 7.4.3 (nie uważam jej jeszcze za wersję stabilną), przy okazji dowiedziałem się, że autokorekta potrafi skorzystać z wyrażeń regularnych. Ciąg, który realizuje to, o czym piszesz ma postać: .*->.* i jest za tymi wszystkimi dwukropkami.
Jednak poprawka. Po wczytaniu się w treść pomocy okazało się, że nie są to wyrażenia regularne. Ciąg : .* nazwany jest "dziką kartą" (wildcard) i zastępuje dowolny znak.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
nie_znaleziono
Posty: 7
Rejestracja: ndz gru 04, 2022 1:30 pm

Re: Wyłączenie znaku → (zamienia się z --> i ->) na LibreOffice

Post autor: nie_znaleziono »

Dziękuję za pomoc.

A tak w ogóle jak udało Ci się odnaleźć ten wpis? Nigdy bym na to nie wpadł, że może to być tak ukryte. Ręcznie to przeszukiwałeś czy jest jakiś sposób na znalezienie '→' ? Bo w drugą stronę bezproblemowo można w 'Zamień' wpisać .*->.* i znajduje, a jak wpiszę w 'Na' →, to już nie przeszukuje czy było użyte.

A co do tego skreślonego, to ono jest prawdziwe:
In regular expressions, the period (., also called "dot") is the wildcard pattern which matches any single character. Combined with the asterisk operator .* it will match any number of any characters.
Nie jestem pewny, ale raczej nie tłumaczy się tego słowa w dosłownym znaczeniu, chociaż tak je jest łatwiej zapamiętać. Po polsku to po prostu wieloznacznik.
LibreOffice 7.4 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: [SOLVED] Wyłączenie znaku → (zamienia się z --> i ->) na LibreOffice

Post autor: Jermor »

W poprzedniej wersji (7.3) autokorekta nie zawiera tych elementów zapisanych między dwukropkami. Wiedziałem jednak, że obok zamiany --> jest zamiana <-- więc przewinąłem listę, i tam to znalazłem.
nie_znaleziono pisze: pn gru 05, 2022 12:42 pm A co do tego skreślonego, to ono jest prawdziwe
No nie do końca. Tylko układ kropka-gwiazdka jest traktowany jako wildcard. Gdyby tak nie było to każda kropka byłaby traktowana jako dowolny znak (bo takie ma ona znaczenie w wyrażeniach regularnych) i nie mógłbyś zapisać zamiany np. trzech kolejnych kropek na wielokropek, musiałbyś to pisać tak: \.\.\. (znaki, które w wyrażeniach regularnych mają specjalne znaczenie, a mają zostać znalezione w tekście muszą być poprzedzane znakiem odwrotnego ukośnika, a wśród tych znaków są np. +, ?, <, > i wiele innych).
z helpu https://help.libreoffice.org/7.3/pl/tex ... _id3150502:
The wildcard character sequence .* can match anything before or after the replace string. For example:
Having the replace pattern i18n.* and the with pattern international, the following corrections are made:

Kod: Zaznacz cały

Enter                 Autocorrected Result
i18ns                 internationals
i18nization           internationalization
i18nized              internationalized
The replace pattern ....* with the replacement text … finds and replaces the three dots in ...word with …word.
tip
To enter time values using the number pad, use the replace pattern .*...* and : as the replacement text. Now 10..30 is replaced automatically with 10:30. Lecz także a..b -> a:b.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ