[SOLVED] Automatyzacja wprowadzania danych

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
pit
Posty: 22
Rejestracja: sob lis 12, 2022 4:13 pm

[SOLVED] Automatyzacja wprowadzania danych

Post autor: pit »

Witam wszystkich użytkowników!
Wybaczcie jeśli podobny problem już się pojawił ale dopiero zaczynam przygodę z arkuszem, więc nie bardzo potrafię sformułować właściwe pytanie dla forumowej wyszukiwarki.
W "Arkusz1" kolumna A zawiera listę rozwijaną z której wybieram osobę, w "Arkusz2" mam wszystkie pozostałe dane, chciałbym aby wybór z listy spowodował automatyczne uzupełnienie pozostałych kolumn, tak jak to ma miejsce w przypadku "Kowalski Jan 1".
Nie wiem czy można tę formułę jakoś rozbudować ale pozycji na liście jest 230 i będzie przybywać, więc ten sposób raczej się nie sprawdzi.
Dziękuję za pomoc!
pit.ods
(12.1 KiB) Pobrany 55 razy
Ostatnio zmieniony ndz lis 13, 2022 6:47 pm przez pit, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 7.3.2.2 (x64) na Windows 11
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2268
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Automatyzacja wprowadzania danych

Post autor: Jermor »

Masz kilka przydatnych funkcji, o których poczytasz w pomocy albo w innych źródłach.
Pierwsza to WYSZUKAJ.PIONOWIO() angielska nazwa to VLOOKUP() pozwala ona zwrócić dane dotyczące znalezionej pozycji.
Warto także poznać inne funkcje, mogą być przydatne w podobnych rozwiązaniach.
Dwie następne do wykorzystania w parze, to PODAJ.POZYCJĘ() [MATCH()] oraz INDEKS() [INDEX()]. Pierwsza z tych funkcji poda ci, na jakiej pozycji znaleziono wybrane nazwisko. Druga pozwala wskazać komórkę przez podanie numeru jej wiersza i kolumny w zadanej tablicy danych.
Przykład w załączeniu.
Załączniki
pit_j.ods
(18.82 KiB) Pobrany 53 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 517
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Automatyzacja wprowadzania danych

Post autor: Rafkus »

Więcej przykładów z wykorzystaniem funkcji wyszukujących możesz zobaczyć tutaj: viewtopic.php?t=2071
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
pit
Posty: 22
Rejestracja: sob lis 12, 2022 4:13 pm

Re: Automatyzacja wprowadzania danych

Post autor: pit »

Obszarowi z adresami nadałem nazwę „Adresy”. Kolumnie z nazwiskami, dodatkowo nazwę „Nazwiska”.
Nie rozumiem tego, nigdzie tych zmian nie widzę.

Dziękuję za poświęcony czas w sobotni wieczór.
LibreOffice 7.3.2.2 (x64) na Windows 11
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 517
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Automatyzacja wprowadzania danych

Post autor: Rafkus »

Opracowanie @Jermora dotyczące nazwy komórek i nazwy obszarów jest tutaj: https://yestok.pl/ooo/y43.php
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
pit
Posty: 22
Rejestracja: sob lis 12, 2022 4:13 pm

Re: Automatyzacja wprowadzania danych

Post autor: pit »

Wszystko fajnie, tylko to ma działać w 23O komórkach, nie tylko w A5.
pit_2.ods
(18.31 KiB) Pobrany 56 razy
LibreOffice 7.3.2.2 (x64) na Windows 11
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 517
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Automatyzacja wprowadzania danych

Post autor: Rafkus »

Więc pod nazwami zdefiniuj nieco większe zakresy. Aby poprawić istniejące w LO, z menu Arkusz wybierz Nazwane zakresy lub wyrażenia ---> Zarządzaj... lub wciśnij klawisze CTRL+F3. W wywołanym oknie popraw zdefiniowane obszary, np: twój zakres "Adresy" popraw na $Arkusz2.$A$5:$D$1000.

W Arkuszu1 masz formułę:

Kod: Zaznacz cały

=WYSZUKAJ.PIONOWO($A$4; Adresy; 2; 0)
Musisz poprawić pierwszy parametr funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO tj. $A$4. Taki zapis jest adresowaniem bezwzględnym - podczas przeciągania formuł / kopiowania tak zaadresowana komórka nie będzie zmieniała swej wartości i dlatego wszystkie pozostałe wyniki(ulica, nr domu i mieszkania) dotyczą tylko jednego miejsca. Proponuję, abyś zamienił na $A4.
Adresowanie względne i bezwzględne
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2268
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Automatyzacja wprowadzania danych

Post autor: Jermor »

Albo ja czegoś nie rozumiem, albo ty coś bez sensu kombinujesz.
Zrozumiałem, że masz tabelę zawierającą 230 pozycji, a każda pozycja zawiera: nazwisko, ulicę, nr domu i numer mieszkania, i pewnie coś jeszcze, bo to tylko przykład, np. miasto, kod pocztowy, nr telefonu itd.
W pierwszym arkuszu chcesz wybrać nazwisko i oczekujesz, że na jego podstawie pojawią się wszystkie pozostałe dane.
No bo chyba nie chcesz wstawiać tu z powrotem tabeli z Akusza2, a jeśli tak i chcesz to zrobić w ten sposób, to przeczytaj przede wszystkim jak działa funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO(), w tym wypadku jak należy określić pierwszy argument tej funkcji. Poczytaj o adresowaniu względnym, bezwzględnym i mieszanym.
Jeśli jesteś rzeczywiście takim początkującym użytkownikiem, to proponuję przeczytaj np. napisane przeze mnie 4 opracowania zadedykowane absolutnie zielonym. Piszę w nich o arkuszu Google, ale zasady postępowania są we wszystkich takie same, przynajmniej na poziomie ECO.
Znajdują się tu: https://yestok.pl w sekcji "Ogólne" w części "Programy".
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
pit
Posty: 22
Rejestracja: sob lis 12, 2022 4:13 pm

Re: Automatyzacja wprowadzania danych

Post autor: pit »

Rafkus pisze: sob lis 12, 2022 10:16 pm Proponuję, abyś zamienił na $A4.
I wszystko działa jak trzeba.
Jermor pisze: sob lis 12, 2022 10:23 pm Albo ja czegoś nie rozumiem, albo ty coś bez sensu kombinujesz.
Wszystko dobrze rozumiesz.

btw
Rzeczywiście jestem takim początkującym użytkownikiem o czym wspomniałem zaraz po przywitaniu.
Dziękuję za pomoc i wyrozumiałość.
LibreOffice 7.3.2.2 (x64) na Windows 11
ODPOWIEDZ